avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate cv_560206

Activitate cv_560206

In L 360/2023 art. 105 se spune ca cumularea pensiilor în sistemul public va fi posibilă cu orice alte venituri pentru care asigurarea în sistemul public de pensii e obligatorie;
In conditiile in care sunt pensionar si am si un PFA pentru care potrivit art. 150 nu datorez CAS, cum ar trebui sa procedez:
1. Sa desfiintez PFA-ul;
2. Sa declar si pt PFA si sa platesc CAS-ul la nivelul minim.
La fel nu stiu ce sa fac daca am venituri si din chirii sau silvicultura pt care nu se datoreaza CAS.
Va multumesc pentru analiza si astept un raspuns.
In L 360/2023 se spune ca cumularea pensiilor în sistemul public va fi posibilă cu orice alte venituri pentru care asigurarea în sistemul public de pensii e obligatorie;
Eu care sunt pensionar obtin venituri si de la o Obste de Mosneni care impart cote parti din venitul net obtinut anul anterior. Aceste sume sunt impozitate la sursa si nu s-au declarat in Declaratia unica deoarece nu trebuie retinut si CASS sumele fiind sub pragul de 6 sal min. S-au declarat persoanele cu sumele respective in alta declaratie a obstii. Pentru aceste sume nu s-a retinut CAS.
Intrebare: 1. Trebuie calculat si declarat si CAS-ul pt aceste venituri?
2. Daca nu trebuie, eu ca si pensionar nu mai am dreptul la aceste sume?
3. In conditiile in care majoritatea membrilor obstii sunt pensionari inseamna ca nu se vor mai repartiza cote parti?
Multumesc pentru raspuns. Spuneti-mi va rog unde sa introduc pierderea neta respectiva la capitolul II adica la ce Activitate desfasurata, Categorie de venit deoarece n-am gasit un camp in care sa introduc pierderea.
Sunt II la norma de venit si asa am declarat in D212 pt 2022; am si platit inca din martie anul trecut impozitul (fiind pensionar cu norma redusa nu a fost nevoie sa platesc si CAS sau CASS). Ca urmare, in D212 in 2023 nu trebuie sa completez si capitolul I pentru veniturile din 2022.
In acelasi an 2022, am facut si ceva investitii din care insa potrivit Fisei de portofoliu obtinuta anul acesta de la societatea gestionara a acestor fonduri, am pierdere neta.
Intrebarea este, cum fac sa declar aceasta pierdere in D212 pentru diminuarea impozitului: cu rectificativa pe 2022 pe capitolul II, sau prin completarea capitolului I din D212 pe 2023? Cum se va face regularizarea impozitului? Imi va plati ANAF-ul suma platita in plus?
O obste de mosneni, beneficiaza de sprijin (subventie) APIA pentru pasunea sa, venit considerat neimpozabil; obstea este organizata ca o asociatie de proprietari (mosneni).
Dupa scaderea cheltuielilor, la sfarsitul anului fiscal, obstea repartizeaza excedentul sub forma de cote parti, catre mosneni, acesta fiind scopul activitatii obstii, de a realiza venituri pe care apoi sa le imparta membrilor sai.
Potrivit art 85, venitul net obtinut din exploatarea bunurilor si drepturilor de orice fel, detinute in comun, este considerat ca fiind obtinut de uzufructuari, inscrisi intr-un document oficial si se atribuie proportional cu cotele parti detinute de acestia in acea proprietate.
In aceste conditii, va rog sa-mi spuneti daca aceste venituri ale mosnenilor trebuie impozitate sau nu.
Va rog sa-mi enumerati articolele din codul fiscal pe care va bazati raspunsul.
Va multumesc.
Răspuns la discuția lnselatorie
Da, i-am dat fara acte. A fost de fata sotia.
Răspuns la discuția lnselatorie
Este vorba de o suma relativ mica dar o sa procedez cum a-ti sugerat. Multumesc.
Discuție lnselatorie
Am dorit sa cumpar un autoturism. M-am intalnit cu proprietarul si am cazut de acord ca acesta sa faca anumite reparatii si RAR-ul. Pentru acest lucru mi-a fost solicitata o suma de bani pe care am dat-o si am facut pentru garantie si o poza a cartii de identitate. Dupa 3 zile l-am cautat pe vanzator pt a afla ce a facut si pt a face formele de vanzare cumparare. Sub diferite pretexte, nu a mai fost posibil sa ne intalnim si cu atat mai mult sa facem formele pentru vanzare, autoturismul ramanand la el. I-am solicitat in mai multe randuri sa-mi trimita intr-un fel sau altul banii insa nu s-a reusit nimic de o luna de zile. Mai mult nu mai imi raspunde la telefon sau daca sun de pe alte numere se da ocupat, plecat, etc.
Ce pot face legal pentru a-mi recupera banii ?
Răspuns la discuția Taxa de mediu pentru padure
Va multumesc. Mai am cateva nelamuriri si anume:
-din ce an trebuia platita aceasta taxa (2010 ?);
-trebuie facuta lunar o declaratie cu programul lor si trimisa prin posta indiferent ca in luna respectiva nu ai venituri din padure, sau se face numai pt luna cu venituri ?
Răspuns la discuția Taxa de mediu pentru padure
Sunt persoana fizica proprietara a unei suprafete de teren impadurita. Am citit raspunsul dvs. si am o nelamurire. Sa inteleg ca daca pe suprafata de padure este constituit fond de vanatoare nu trebuie platita aceasta taxa de mediu pe lemnul de lucru ? Daca da, va rog sa-mi indicati unde scrie in legislatie acest lucru ? Va multumesc.