avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate alexluchi30

Activitate alexluchi30

Discuție Prescriptia
Intr-adevar, un furnizor de servicii, este îndreptățit să transmită datele cu caracter personal unei terțe persoane( recuperator creante), în virtutea dreptului de a-și recupera prejudiciul. Dar ce ne facem in situatia in care aceste date sunt transmise după momentul în care a intervenit prescripția respectivei datorii??!!! Mai este oare legală transmiterea datelor către o terțe persoana, din moment ce motivul legal nu mai exista??!!
Da corect. Si de ce trebuie sa pierdem noi timp si bani din cauza unor incompetenti? Aaaaa,scuze : 'Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul'. PUNCT
Răspuns la discuția Ingrijire batrani contra locuinta
Toate datele problemelei trebuiesc inscrise intr-un act oficial,mai ales faptul ca ceilalti frati renunta la orice drept asupra bunurilor in cauza. Iar financiar : se poate face o donatie cu sarcini,are aceeasi putere juridica ,ca si contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere dar este mult mai ieftin. Oricum ,toate acestea trebuiesc facute in fata unui notar,cel putin pana nu este prea tarziu......dupa......va fi mult mai greu, alergatura si finante cat cuprinde.
Am postat acest subiect in ideea ca poate exista cineva cu pregatire in domeniu care sa-mi spuna daca ma insel sau chiar este o mare prostie din partea instantei. Va multumesc.
Răspuns la discuția Dezbatere succesiune, etape
Nu exista neaparat etepe obligatorii ci doar intelegere sa neintelegere. Intelegere=notar , neintelegere=instanta. Daca tu stii ca 'ai cazut' la intelegere cu ceilalti mostenitori in privinta a cat ii revine fiecaruia ,n-ai decat sa mergi in instanta si sa spui acest lucru , ceea ce imi este greu sa cred ca s-a intamplat deoarece nu vad de ce s-ar mai fi apelat la instanta
PARTAJ JUDICIAR. X si Y,sot si sotie. In 2011 decedeaza sotia iar in 2012 sotul. Nu au parinti in viata si nici copii,deci raman mostenitori fratii si surorile defunctiilor sau copiii acestora. Y are 3 surori si un frate A,B,C,D, X are si el 2 surori E si F. B,C, si D renunta la mostenire inainte ca X (sotul) sa decedeze. La inceputul anului 2013 se introduce in instanta de catre A actiunea iesirii din indiviziune. Proces pe parcursul caruia surorile din partea X renunta si ele la mostenire . A avand venituri foarte mici,a introdus si o cerere de ajutor judiciar. Ce hotaraste instanta : Se anuleaza cererea de iesire din indiviziune, se acorda ajutorul judiciar, si obliga reclamantul sa plateasca taxa ce a fost injumatatita datorita ajutorului judiciar acordat. Oameni buni,realizati ce a hotarat instanta?!?! Anuleza cererea iesirii din indiviziune dar in acelasi timp impune plata taxei ce reprezinta taxa mostenirii in cauza,automat platind aceasta taxa reclamantul este recunoscut ca mostenitor, dar cu toate acestea el nu va fi mostenitor deoarece i-a fost respinsa ( anulata ) cererea. Asadar si prin urmare instanta nu l-a scos pe A din indiviziune dar in acelasi timp ii impune sa plateasca taxa pe valoarea mostenirii??????????????????#-o:O:O
Daca a fost achizitionat in timpul casatoriei este bun comun 'drept urmare aveti drepturi egale aspupra respectivului bun. Nu conteaza modalitatea de dobandire,repet, daca a fost dobandit in interiorul perioadei de casatorie. Singurul mod de dobandire a unui bun, ce nu intra in categoria bunuri comune,este prin mostenire. Sper ca va sunt de folos aceste informatii, iar daca cineva se considera in masura sa ma corecteze sau sa aduca adaugiri la ceea ce am spus eu mai sus, il rog frumos si chiar ii multumesc. Pe curand.