avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate Toma1986

Activitate Toma1986

Buna ziua!

Nu reusesc sa gasesc discutii recente in legatura cu acest subiect, de aceea as dori sa cer ajutorul celor care stiu sau celor care au trecut cu bine de examenul de admitere la SNG. Imi puteti spune ce carti ar fi necesare pentru a ma pregati pentru acest examen? Sunt de ajuns doar codurile sau e nevoie si de carti cu teorie? Am tot auzit in trecut pareri si nu au facut decat sa ma induca in eroare. Sunt absolventa de drept in 2010, nepracticand pana acum, dar dorindu-mi sa incerc anul ce vine.

Va multumesc!
Buna ziua! Acum o saptamana si doua zile se intampla sa ma aflu in parcarea unui mall in cautarea unui loc de parcare cu prietenul meu (cel care conducea). In timp ce incercam sa parcam civilizat, din spatele masinii (unde se afla trotuarul) a aparut o domnisoara batand cu pumnii in masina ca e locul ei (mama sa era la volan si urcase pe trotuar pentru a ocupa acel loc direct din strada). Nevrand sa cedam locul si rugandu-le sa intre in parcare civilizat, prietenul meu a dat usor inapoi pentru a parca. In acel moment, doamna de la volan a venit cu injurii si i-a bagat mana in gat prietenului afirmand ca o loveste pe fiica sa insarcinata. Nimeni nu avea aceasta intentie, bineinteles. A continuat injuriile si a plecat la masina, moment in care prietenul meu a coborat, i-a trantit usa masinii. Am coborat si eu ducandu-ma si rugand-o sa termine cu vorbele urate si sa ne intelegem ca niste oameni civilizati. El se afla in spatele meu (eu fiind intre ei), moment in care ea il instiga spunand sa o loveasca. El nu a lovit-o, dar ea a sarit, i-a smuls ochelarii de la ochi, m-a impins in incercarea de a ajunge la el si l-a zgariat pe fata. El are probleme destul de mari cu vederea, iar eu sunt insarcinata, momentul acesta producandu-i panica si dandu-i un picior la gat "doamnei", mai mult sterpelind-o decat producandu-i vreo rana. Bineinteles ca a chemat politia, a inceput sa se planga,a venit salvarea, am declarat fiecare punctul sau de vedere si dumneaei a plecat cu salvarea pentru investigatii. Dupa 9 zile de la incident a fost chemat la politie pentru declaratie. Inca nu s-au facut plangeri nici din partea noastra si nici din a lor, dar am inteles ca asta se poate intampla in termen de 90 zile de la incident. Atat prietenul meu, cat si ea au certificat medico legal. As vrea sa va rog sa imi spuneti ce s-ar putea intampla daca va depunde plangere. Nu cred ca e vorba de zile de spitalizare, incat acum nu se afla in localitate (asa am fost informati de comisarul sef de la sectia de politie). Va multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Va multumesc! Data preconizata a nasterii este 10.06.2016.
Buna ziua! Am nevoie de un sfat, va rog in urmatoarul caz. Am colaborat din luna mai 2015 ca freelancer cu o firma din Germania, avand un contract de colaborare. Inca mai colaborez cu ei, avand acelasi contract. Nu am PFA precum freelancer, deci nu am platit taxe. Din luna octombrie am un job la o gradinita particulara, unde am un contrat de munca. Luna aceasta am aflat ca sunt insarcinata si stiind ca indemnizatia de crestere copil o pot primi numai daca am 12 luni ca angajat, as dori sa va rog sa ma ajutati spunandu-mi daca imi pot face un PFA in care sa declar veniturile din mai 2015 pana acum cu firma colaboratoare din Germania, avand astfel pana in luna iunie 2016, mai mult de 12 luni de activitate. Va multumesc!
Buna ziua! Am fost administrator al unei firme pentru o perioada de 1 luna de zile, dupa demisie, a fost numit un nou administrator, dar eu nu am fost stearsa de la contul de la banca. Cea care se ocupa de firma ma duce cu vorba, pastrandu-ma atasata la cont din luna septembrie. As vrea sa fiu stearsa, pentru a nu mai avea nicio legatura cu ei si as dori sa stiu daca pot realiza acest lucru fara a cere ajutorul celor de la firma care s-au dovedit a fi niste persoane cu care nu se poate colabora. Va rog sa ma ajutati cu un sfat! Precizez ca firma are cont la banca Transilvania. Astept un raspuns, va multumesc!

Buna ziua! Am fost administrator al unei firme pentru o perioada de 1 luna de zile, dupa demisie, a fost numit un nou administrator, dar eu nu am fost stearsa de la contul de la banca. Cea care se ocupa de firma ma duce cu vorba, pastrandu-ma atasata la cont din luna septembrie. As vrea sa fiu stearsa, pentru a nu mai avea nicio legatura cu ei si as dori sa stiu daca pot realiza acest lucru fara a cere ajutorul celor de la firma care s-au dovedit a fi niste persoane cu care nu se poate colabora. Va rog sa ma ajutati cu un sfat! Precizez ca firma are cont la banca Transilvania. Astept un raspuns, va multumesc!
Buna seara!

Din cauza faptului ca de 1 luna sunt trimisa de colo-colo de catre un actionar al unei firme de la care am demisionat din functia de administrator dupa 2 saptamani de colaborare, am ajuns pe forumul dvs cu o intrebare. Am depus demisia la Registul Comertului, am primit aprobarea acesteia, dar dupa 3 luni am fost sunata de la banca, cum ca inca apar ca fiind administator al firmei. Cei de la firma nu binevoiesc sa ma scoata de acolo si mi-au spus sa ma descurc singura. As vrea sa stiu daca certificatul constatator si demisia vor fi de ajuns sa fac asta. Si de asemenea, as vrea sa stiu daca exista posibilitatea, ca atunci cand voi scoate certificatul constatator, sa am surpriza sa fiu tot eu administrator, pentru ca se pare ca cei de la firma de paza si protectie sunt delasatori. Si daca exista aceasta situatie, cum o pot rezolva.
Astept cu mult interes raspunsul dvs!
Va multumesc!