avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Catalin_Paul

Activitate Catalin_Paul

Buna ziua, am o masina la vanzare la care am facut RAR ul, i am luat numere rosii, dar nu am inmatriculat-o si nu i-am platiti impozitul, cand o vand trebuie platit impozitul daca cumparatorul vrea sa o inmatriculeze, dar daca nu? Mai trebuie acel fiscal ? La vanzare se face doar un contract vanzare-cumparare?

Multumesc!
Buna ziua, in ultima saptamana din 2018 am donat sange, stiu ca pentru aceasta sa da o zi libera de la munca, la mine oricum era libera neplatita, Am inteles ca in acest caz se da o alta zi la comun acord cu angajatorul libera platita. Este adevarat ?
Imi este f greu de crezut ca in 2018 mai exista asa ceva bineinteles in complicitate cu angajatii Western Union si nimeni nu ia nici o masura. Era cat pe ce sa o patesc si eu cu o teapa de 2000 euro pe o masina din Germania dar vanzatorul era in Suedia, dar inainte am zis sa caut si pe internet detalii, cu toate ca i-am dat toate informatiile ca o sa vin la intalnirea (mi-am luat si bilet autocar) si am banii, spunandu-i ca ii dau extras de cont ca am banii si el tot o tinea pe a lui. Am zis ca numai in Romania se face asa ceva dar nu e asa, si in Germania.
Este incerdibil ca in 2018 se mai face asa ceva si politia nu ia nici un fel de masuri!
Discuție GDPR
Buna ziua, am niste date personale pe mai multe forumuri, ei mi-au spus ca o sa le stearga in 30 zile, care este termenul corect?
Discuție info accident
Buna ziua, s-a intamplat un accident in care o masina a lovit-o usor pe alta intr-o parcare, accidentul nu s-a declarat, acuma se primeste invitatie la politie, ce sanctiune se risca ?
Buna seara, daca am comandat un produs din USA si nu a ajuns, unde pot depune o reclamatie?
Răspuns la discuția plangere colet
Nu m-am speriat neeaparat vreau doar sa stiu ce se poate intampla, plangere pentru inselaciune presupun.
Discuție plangere colet
Buna ziua, am o intrebare, am trimis un colet cu becuri, cel care l-a primit nu le-a montat cum trebuie si s-a ars unul din ele, el spune ca le-a montat la un service si acuma zice ca o sa mearga la politie sa faca o plangere si o sa scoata si de la service o declaratie, are martori, ce pot face in situatia actuala ?
Buna ziua, daca am un contract pe 6 luni si lucrez 9 ore pe zi de luni pana vineri cu cat se plateste ora suplimentara lucrata in plus in fiecare zi ?
Buna ziua, am auzit ca daca sunt urmas de veteran de razboi pot sa nu mai platesc impozitul auto, as vrea sa stiu daca este adevarat si care sunt documentele necesare care trebuiesc depuse?