avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Activitate Juvenalia

Activitate Juvenalia

Buna ziua

Pentru un viitor punct de lucru trebuie angajati 4 paznici pe care nu stiu cum as putea sa-i organizez astfel incat dupa ore de noapte sa aiba liber iar daca respectivul lucreaza in weekend sa aiba doua zile consecutive libere ... aveti vre-un model de astfel de pontaj?

Multumesc
multumesc
Buna ziua
Spuneti-mi va rog care este stagiu minim de cotizare in cazul in care exista pt pensionarea pe caz de boala.
Am un angajat 45 de ani care a avut un accident cerebral si nu mai poate vorbi,merge ..deci lucra .Poate iesi la pensie pe caz de boala daca are 7 ani vechime? Multumesc anticipat
preavizul va fi suspendat cat timp are medical , ce trebuie facut dupa ce se termina concediul medical? continua zilele de preaviz ramase de efectuat sau va trebui sa ramana angajata pana cand naste...
instiintarea am primit-o dupa emiterea preavizului si este insotita de certificat medical sarcina cu risc !
Am voie sa-i incetez contractul cand expira preavizul chiar daca m-a instiintat ca este insarcinata? trebuie sa inregistrez la itm si medicina muncii instiintarea primita de la angajata?
Buna ziua, o angajata aflata in preaviz , instiinteaza societatea ca este insarcinata si anexeaza la instiintare o copie dupa certificatul medical cu diagnostic risc maternal . Cum se procedeaza in acest caz?

Multumesc
Multumesc freeelis
Buna ziua,

Am un angajat care in acest moment are 200 zile de concediu medical. Cum se procedeaza in acest caz? Angajatul solicita la Comisia medicala , documente pt pensionarea pe caz de boala pe care le depune la Casa de pensii si dupa ce primesc decizia de pensionare pe caz de boala ii incetez contractul ? pana atunci pot sa ii eliberez adeverinte medicale? sau exista alta procedura?

Multumesc anticipat

Buna ziua,
Am o speta referitor la ce fel de sporuri trebuie introduse in revisal , si anume dintre angajati sunt unii care au act aditional cf CCM cu anumite sporuri , de week-end, de noapte , ore suplimentare (sunt ingrijitori de animale) la inceputul acestei luni am primit pontajul pe ianuarie si am constatat ca unii dintre angajatii cu sporurile mai sus mentionate nu au efectuat ore suplimentare sau de week-end iar altii care nu au aceste sporuri in revisal au efectuat cateva ore luna trecuta .

Intrebare: Cum trebuie procedat in astfel de cazuri? trebuie facute acte aditionale pt cei care nu aveau sporurile trecute in revisal si de asemenea pt ceilalti care le aveau ? si daca da , termenul pt modificarea unui obiect din CIM este depasit..

Multumesc anticipat