avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate cristta

Activitate cristta

Buna ziua. Sotul meu a lucrat la o firma care i-a intarziat salariu foarte mult timp( o parte din bani primiti pe 1 septembrie erau restanti de 3 luni). La 1 septembrie a primit o suma de bani ce reprezenta salariu+diurna din iunie si o parte din iulie. Cu data de 7 septembrie si-a dat demisie trimisa prin posta cu confirmare de primire. Mai avea de primit bani ce reprezentau o parte(restul care nu l-a primit din diurna din iulie) si diurna pe august, bani pe care angajatorul nu i-a dat nici la data prezenta. Pana la demisie si pana la data de 25 septembrie cand i-a facut sesizare la ITM sotul a incercat mereu sa discute cu angajatorul in gasirea unei modalitati amiabile de a primi banii restanti insa acesta cauta motive si dadea mereu vina pe furnizori, pe alti oameni care aveau nu ii faceau plati la timp.Dupa sesizarea la ITM angajatorul nu mai raspunde la telefon si nu este de gasit la adresa firmei care este si adresa de domiciuliu a acestuia, Nu avem un rasspuns de la ITM pana in prezent. Cum putem recupera salariile si sumele reprezentand diurna restante? Numai in urma unui proces cu firma? Cat dureaza un asemenea proces? Precizez ca sotul este sofer TIR. Va multumesc anticipat!
Va multumesc pentru lamuriri.
Potentialul sef vrea sa semnam asa: contract de 8 ore pe zi, dar 15 zile sa semnez CFS-uri dar sa lucrez motivand ca nu conteaza pe cate ore e contractul(i-am zis ca e echivalentul unui contract de 4 ore). Date fiind conditiile lui CFS-ul chiar daca am contract pe 8 ore imi diminueaza sau nu si vechimea(stagiul de cotizare) si contributia la pensie, punctele acumulate care ajuta la calcularea viitoarei pensii de stat? Accepta si contract de 4 h dar sa lucrez 8. Precizez ca locuiesc in orasul si judetul cu cea mai mare rata a somajului si in aceste conditii patronii fac legea pe baza relatiilor pe care le au si incearca diverse metode de constrangere. Va multumesc anticipat!
Ma poate obliga la preaviz chiar daca starea sanatatii nu imi permite conform certificatului medical, recomandu-mi-se repaus si inlaturarea stresului? Eu pot actiona cumva impotriva ei cu documentele care atesta sa am fost la urgenta in timpul programului?
Buna ziua. Mi s-a facut rau in jurul orei 15(program pana la 16), am mers la farmacie si pe drum mi s-a facut rau. Un baiat m-a ajutat pana a venit sotul cu masina, am mers pana in fata biroului, a mers el inauntru cerand apa si zahar, insa niciunul dintre sefii mei nu au iesit sa vada cum imi este. Am mers la spital, la urgenta cu spasmofilie pe baza de stres si suprasolicitare. Am luat concediu medical pe codul aferent. Sefa a inceput sa se scuze ca nu m-a suprasolicitat insa stie ca nu e asa insa nu vrea sa recunosca. Precizez ca lucram 3 productiv si unul care inregistreaza actele facute de noi iar alti trei din familie sunt pe statul de plata dar nu lucreaza. In aceste conditii, o colega era in concediu iar in nacesta perioada este mult mai mult de lucru decat deobicei. Vreau sa incetetz contractul de munca prin acordul partilor fara preaviz, din motive medicale. Sefa este disperata ca stie ca totul s-a intamplat in timpul orelor de program si o pot reclama, insa nu vreau sa raspund la raul si la comportamentul ei urat tot cu rau, ci doar vreau sa plec cu data de august fara a mai sta o zi deoarece si luna august este o luna foarte aglomerata si colegul care intregistreaza actele facute de noi pleaca. Ce pot face sa ma apar, deoarece ni s-a pus in vedere de cand ne=am angajat sa ii spunem ca plecam cel putin cu 2-3 luni inainte ca sa aiba timp sa gaseasca si sa formeze un alt om.Precizez ca este foarte abila in vorba incarcand mereu sa te scoata vinovat, dar si ea face greseli.Va multumesc anticipat! Culmea este ca deja i-a spus sotului ca daca vreau sa plec sa ii zic iar eu nici nu ma gandisem la acest aspect.
Răspuns la discuția USCATORIA BLOCULUI
Doar 2 sau 3 proprietari au cheia, deci exclus sa fie inchiriata caci si altii au avut usi, cauciucuri puse acolo dar tot asa cu cheia luata de la vecinul cu pricina. Sunt 2 , 3 propriatari care au pus stapanire fortata pe uscatorie.
In cazul in care parintii mei sunt proprietarii unui apartament, eu, fiica lor locuiesc in acel apartament, cum pot proceda in cazul in care unul dintre proprietari refuza sa imi dea cheia de la uscatorie? Precizez ca stau impreuna cu sotul si fiica. Pe vecin l-am rugat eu sa imi dea o cheie dupa ce 6 luni m-am chinuit sa urca caruciorul fetei in brate si sa il depozitez in apartament. In urma cu 2 luni din uscatorie ni s-a furat o bicicleta, sotul a facut sesizare la 112 a furtului, a disparitiei bicicletei,iar de atunci respectivul vecin nu mai vrea sa mai imi dea cheia si ne-a spus ca numai in prezenta lui putem pune sau lua ceva, nemultumit ca si lui i-au disparut lucruri fara a preciza ce, insa in fata politistului a spus ca nu i-a disparut nimic. Precizez ca in contractul de vanzare cumparare al parintilor mei scrie clar de folosita partilor comune(hol scara, scari, uscatorie). Ce pot face eu legal si fara scandal sa pot avea cheie de la yala, respectiv lacat conform dreptului din contract al fiecarui proprietar. Am nevoie sa bag acolo si eu carutul, tricicleta fiicei mele. Va multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune
Nu apare nimic pe acel portal. Insemna nu a fost depus nimic? Si atunci taxa acea de timbru de 380 lei pt care nu am chitanta e posibil sa fie luati degeaba de avocat? Ce pot sa fac acum? Pot renunta la serviciile lui, la contractul cu el si sa imi dea banii inapoi daca tot nu a depus nimic?
Răspuns la discuția Succesiune
Cererea de anulare a fost bagata cam prin iulie, iar in noiembrie i-am spus sa mergem mai departe cu succesiune. mi-a spus ca trebuie bagata o noua cerere fata de prima din aprilie care o va anula pe aceea. Pentru acest lucru a trebuit sa platesc suma de 380 lei taxa de timbru. Banii i-am dat avocatului. Cand am cerut chitanta pt acesta suma mi-a spus ca este la dosar. Exista o astfel de taxa pt acest lucru? Daca actiunea este depusa de catre avocata nu ar trebui sa existe deja numar de inregistrare? Mi-a spus ca nr de inregisrare a dosarului va fi doar dupa ce ajunge dosarul la judecator? Este corect sau ar trebui deja sa am numar de dosar? La tribunal unde ma pot adresa sa vad care este situatia, stadiul dosarului meu? Pot avea acces la dosar sa pot face copii dupa acte in orice moment?
Discuție Succesiune
Cum pot verifica daca avocatul meu a introdus cererea pentru actiunea de succesiune? Inca nu mi-a venit citatia si imi spune ca pana judecatorul nu da rezolutia nu putem avea numar la dosar, dar stiu si eu ca orice act trebuie mai intai inregistrat si apoi intra in circuitul documentelor. Am rugat avocatul sa imi introduca cererea de succesiune in aprilie, mai2013 si apoi sa o sisteze. Mi-a spus ca trebuie sa introduca o noua cerere si trebuie sa platesc o taxa de timbru pt cererea in anulare de 380 lei. Se plateste o astfel de taxa pt actiunea respectiva? I-am cerut chitanta sau copia dupa chitanta cu suma de 380 lei si imi spune ca e la dosar si nu avem acces la ea pana judecatorul nu da rezolutia. Nu am mai trecut prin procese in instanta si nu cunosc procedurile juridice insa am impresia ca sunt dusa de nas de avocata. II cer sa ma intalnesc cu ea si evita. precizez ca i-am platit tot onorariul solicitat, jumatate la incheierea contractului si jumatate in termen de 1 luna. Actiunea bagata in noiembrie (daca e introdusa asa cum i-am solicitat) o continua pe cea initiala, adica se ia in considerare aprilie sau noiembrie si atunci se mai ajunge la mediere sau nu?