avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate florindanB

Activitate florindanB

Răspuns la discuția Constructie in intravilan
Va multumesc mult.
Langa casa mea din localitatea Heresti jud.Giurgiu cineva a cumparat un loc si dorete sa construiasca un obiectiv industrial si de depozitare exact in mijlocul unei zone cu case fapt ce va produce mult zgomot,poluare,inconfort pentru cetatenii care au habitatul in propiile case din mosi stramosi.Este o lege care sa reglementeza acest aspect?Va multumesc.
Buna ziua.Am cumparat o motocoasa electrica online,mi-a fost adusa de curier si in momentul in care am incercat-o am constatat ca nu se ridica nici la 1/2 din ceea ce se stipula ca parametrii in fisa de prezentare.La 2 ore de la primirea ei am trimis Mail de retur catre Retailerul care avea fisa de prezentare si catre SRL ul care avea de vanzare aceste motocoase si care era partener al Retailerului.Raspunsul lor fara altfel de comentarii a fost "cererea de retur a fost RESPINSA" Am trimis la ANPC in clar si cu documente acesta situatie dar probabil ca voi astepta 75 zile un raspuns,daca va venii.Ce ar trebuii sa fac eu acum.Poate cineva amabil sa ma lamuresca?Multumesc.
Buna ziua.Intrucat am fost executat silit dint-o greseala de catre ANAF eu documentand gresala mi s-au returnat banii,dar nu am vrut sa-i primesc.
Am la BRD un depozit in euro din care banca a scos la bunul plac o suma de euro a convertit-o in lei si i-a trimis ANAF.Am aflat de la ANAF ca ei nu lucreza decat in lei.In perioda scursa euro a cresut iar banca primind de la ANAF suma in lei nu-i mai poate trasforma in suma initiala in euro,eu urman a primii o suma mai mica in euro.Banca cred ca a abuzat nepermis.Exista o lega in acest sens?Ca ma sfatuiti. Va multumesc.
Răspuns la discuția Speta de contencios
Buna ziua. Va intreb daca mergeti si in instanta cu astfel de situatii si daca ajuns in instanta pot cere despagubiri si pana la ce suma.Va multumesc.
Buna ziua.Am adresat o petitie ANAF intrucat mi-au fost retinuti bani in mod eronat.La petitie am atasat actele legale ce justifica returnarea banilor de catre ANAF.Au trecut 45 zile si inca nu am primit nici un raspuns.In acest caz la cine sa apelez in continuare.Este momentul,pot actiona in contencios administrativ? Va multumesc.
Buna ziua.Pot cere sa mi se trimita pe EMail titlul executoriu initiat de care circa financiara sec5 asupra cardului meu de pensie? Sunt tintuit la pat in provincie si nu ma pot deplasa.Daca este legala cerea mea in ce baza pot sa o fac.Va multumesc.
Răspuns la discuția Caietul de sarcini este secret?
Multumesc dar Legea 51 se refera la profesia de avocat,cat priveste lincul se refera la explicarea unui cadru juridic de termeni legati de "comunitate".Amandoua sunt intersante dar eu as vrea sa stiu daca o firma de constructii care a primit o lucrare de la judet(cred ca fara licitatie)este obligata la a face public pe net caietul de sarcini.Ma intereseaza acest lucru intrucat sunt mai mult ca sigur ca au fost sifonati bani buni prin neexacutia unor lucrari care au dus la o calitate mai mult decat slaba fapt ce se va repercuta asupra unei comunitati de oameni care in final vor fi inundati.
Buna ziua.Cine are obligatia prin lege (daca o are) sa faca public caietul de sarcini a unei lucrari de infrastructura.In cazul de fata a unei lucrari de rebilitare a unui traseu rutier a unui drum judetean.
Daca stiti ce lege este va rog sa ma lamuriti.
Daca am dreptul sa vad acest caiet pot sa ma edific farta de ceea ce s-a trecut dar nu s-a executat.In acest caz cine ar avea obligatia de a face public acest caiet.Va multumesc.
In momentul in care trimiti o sesizare online institutia statului are obligatia de a-ti anunta online numarul de inregistrare ori trebuie sa-l soliciti tu,cel care ai facut petitia.Va multumesc.