avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Activitate nblaky

Activitate nblaky

Bună ziua, mulțumesc pentru adaugirea dumneavoastră care ma face sa înțeleg bine această problemă

Cornel Vasile a scris:

Termenul scurt mentionat in notificare nu are relevanta in fata legii .... prevaleaza legea.. actiunea promovata dupa acel termen scurt poate fi respinsa ca prematur introdusa.

Mulțumesc frumos pentru îndrumări

Carp Mircea a scris:

Eu zic, ca mai intai sa-i atentionati din nou, dandu-le un termen foarte/foarte scurt pentru lamurire(maxim 48 ore).
Mentionati ce aveti de gand sa faceti dupa acest termen scurt(contencios administrativ).

Mulțumesc frumos pentru răspuns

Cornel Vasile a scris:

Au termen, potrivit legii, 30/45 de zile sa va raspunda de la data inregistrarii solicitarii dvs. .Iin caz contrar, puteti promova o actiune in contencios administrativ.

Mulțumesc frumos pentru răspuns. Am omis, scuze, sa scriu ca mail-ul trimis a fost și la CNPP, iar ei, CNPP, au răspuns și la mine și la casa de pensii sect 6,sa trimită răspuns și la mine și la ei, DAR, casa de pensii sect 6, nu au făcut-o.

Carp Mircea a scris:

Mai faceți o intervenție în care le dați termen de 2-3 zile să vă lămuresca, Le menționați că dacă nu va lămuresc,veți cere sprijinul CNPP în baza art.138-lit.a) din legea 263/2010.

Bună ziua, am fost pensionat anticipat și pe decizia de pensie anticipata spune ca ar trebui să am decizia la limita de vârstă la 64 ani și 8 luni. Am deja 64 și 10 luni și nu am primit nimic de la casa de pensii. Am scris un mail la 02,11,2023 și nu am primit nici un răspuns. Ce pot face?
Buna ziua,sotia mea lucreaza ca si contabil la o firma privata in centrul Bucurestiului si desi e posibil sa lucreze de acasa,sefa nu este de acord.In conditiile de acum,Covid 19 ce repercusiuni poate avea cererea de demisie si din ziua urmatoare sa nu se mai duca?Mentionez ca mai are 3 ani pana la pensie si nu o afecteaza desfacerea contractului cu litera x.Poate fi data in judecata?Plata de daune?Sau ceva asemanator?Multumesc!Si sanatate!
Buna ziua,locuiesc in Bragadiru Ilfov si in fata casei mele s-a construit un imobil cu 12 apartamente si la care s-a facut o canalizare legata la 150m in strada principala.problema este ca aceasta refuleaza in strada langa imobil si implicit langa curtea mea.Mentionez ca strada nu este racordata la canalizare.Ce pot face si unde ma pot plange ?
multumesc!
Buna ziua,locuiesc in Bragadiru Ilfov si in fata casei mele s-a construit un imobil cu 12 apartamente si la care s-a facut o canalizare legata la 150m in strada principala.problema este ca aceasta refuleaza in strada langa imobil si implicit langa curtea mea.Mentionez ca strada nu este racordata la canalizare.Ce pot face si unde ma pot plange ?
multumesc!
Bună ziua, am cumpărat un teren pe care vreau să construim o casa. Pe o laterala un vecin a construit casa la 50 cm de limita proprietății. Zăpada după casă lui cade la mine în curte. Ce pot face deoarece nu are semnătura nimănui de accept sa construiască asa aproape, mulțumesc
Multumesc,dar solutia lor ,data vecinului este ca noi renuntam la conducta fara nici un drept si in favoarea lor totala