avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate andreea_flori

Activitate andreea_flori

Buna ziua ,

Tocmai am infiintat un PFA si as vrea sa stiu care ar fi urmatorii pasi ( declaratii, etc ) pentru a putea desfasura activitatea.

Multumesc!
Buna ziua ,

S-au efectuat achizitii intracomunitare de marfa , costul de transport fiind externalizat ( factura separata de la furnizor intern ) . Aceste facturi de transport nu sunt asociate facturilor de marfa . Este gresit daca ma raportez la costul de achizitie cel care apare efectiv in gestiune si care nu include costul de transport atunci cand vreau sa vand un produs mai vechi un pic peste cost?

Multumesc anticipat!
Buna ziua ,

In cazul in care soferul nu este angajatul firmei , este suficienta o imputernicire ?

Multumesc!
Buna ziua,

Daca am efectuat o achizitie intracomunitara de marfa in luna feb ( marfa facturata in 28 februarie 2014) incepand cu ce luna trecem la perioada fiscala lunara?

Multumesc anticipat de raspuns!
Buna ziua ,

Firma ( domeniul comert) face importuri din UE de marfa . Pentru a aduce marfa cu o masina proprie (cu contract de comodat , 3.5 t ), de ce documente ori avize avem nevoie ca sa respectam legea.

Multumesc anticipat!
Buna ziua ,

Pentru inscrierea in Registrul Operatorilor Intracomunitari a unui SRL am nevoie de cazierul judiciar al asociatului unic, in cazul meu, emis pe persoana fizica ? Banuiesc ca nu trebuie cazier judiciar pe persoana juridica .

Multumesc!
Răspuns la discuția Calcul contributii PFA 2014
Buna ziua ,

La stabilirea bazei de calcul pentru impozitul pe venit de 16 % se scade se scade cheltuiala cu CASS si CAS ? Pentru exemplul de mai sus CASS ar fi anual 1650 ron, in cazul CAS inteleg ca venitul minim declarat in 600 ar fi 804 ron/ luna,adica 252 ron contributie lunara CAS .
In acest caz baza de calcul ar fi : 30000- 1650- 3024
Va rog sa imi confirmati daca am inteles corect.

Multumesc!
Buna seara,

Conform legislatiei actuale privind pfa-urile in cazul in care se obtine anual un venit de 30000 ron , spre exemplu care ar fi sumele de datorat catre stat ( contributiile obligatorii in sistem real de impozitare ). ?

Va multumesc anticipat!