avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Activitate melania_14

Activitate melania_14

:) DinuX... poate nu experiente din astea cu platit mai mult sau sa va fi simtit oarecum in pericol. ..dar sa nu imi spuneti ca nu ati dat peste taximetristi care ...fumeaza in taxi / se vaieta ca viata de taximetrist este grea / ca clientu nu lasa si el un 50bani in plus / raman fara gaz asa ca "hai alimentez ca nu va pot duce pana la destinatie". / "nu am sa va dau rest ca este prima cursa"..
1. Sunt mai multe posibilitati cum acel taxi a intrat in aeroport fara sa aiba acces. Acesta a fost si motivul pt care v-am spus sa le povestiti cat mai detaliat celor de la Clever si Aeroport situatia dvs. pt asi perfectiona sistemul.

2. Faptul ca nu va mai avea licenta nu stiu cat il va impiedica sa insele oameni, pana la urma vorbim de un taximetrist, cam orice bucurestean are 2-3 "experinte" de povestit in legatura cu taximetristi. Daca domnul avea numar de Bucuresti gasiti informatii in legatura cu eliberare licenta pe situl Primariei Municipiului Bucuresti: [ link extern ]
Cei de la aeroport v-au raspuns? Normal ar trebui sa i se inregistreze numarul de inmatriculare si sa nu i se mai permita accesul in aeroport.
Nu am mai auzit de asemenea situatii. Asteptati sa vedeti ce "primiti" de la casa de sanatate. In cazul in care vi se cere sa platiti spitalizarea (desi ma indoiesc) va duceti cu o adeverinta de la facultate la Casa de Sanatate si totul se rezolva fara sa platiti nimic. Eventual si cu o adeverinta de la noul medic de familie. Va reamintesc ca daca sunteti student si aveti pana in 26 ani sunteti asigurat gratuit la sistemul de sanatate indiferent de incurcaturile cu medicii.
Cred ca se referea ca trebuie sa platiti adeverinta eliberata de catre el, nu spitalizarea. Daca la externarea din spital nu vi s-a cerut niciun ban inseamna ca nu tre sa platiti nimic. In niciun caz nu tre sa platiti medicului de familie costurile operatiei, daca acesta va cere 3000ron faceti sesizare.Poate sa va ceara costul elibirari adeverintei pt ca nu erati in evidenta dansului, aceasta fiind undeva pana in 100ron
Nu stiu cate puteti face pt a va recupera bani dar puteti face ceva ca alti oameni sa nu mai treaca prin ce ati trecut dvs. Trimiteti un mail catre office@clevertaxi.com (sunt cei care se ocupa cu softul de chemat taximetre in aeroport) ; reclamatii.taxi@bucharestairports.ro ; bucuresti@opc.ro cu datele taximetristului si experienta dvs. Daca taxiul l-ati luat din fata aeroportului inseamna ca are contract cu firma clever si ei vor intrerupe colaborarea cu taximetristul respectiv. Pentru viitor tichetul respectiv eliberat de automatul din aeroport trebuie sa ramana la dvs. Pe acele tichet sunt inscrise datele taxiului chemat. Avand in vedere cele intamplate ma duce cu gandul ca nici nu era taxiul chemat de dvs. probabil astepta alt client de ceva vreme (unii oameni nestiind sa foloseasca automatul cheama mai multe taximetre )
Cine v-a spus ca trebuie sa platiti?
Daca spuneti ca sunteti student adeverinta prin care faceti dovada ca sunteti asigurat este prin prezentarea unei adeverinte de la facultate din care sa rezulte sa sunteti studen. Faptul ca sunteti sau nu inscris la un medic de familie (desi e bine sa verificati daca sunteti in evidenta medicului de familie la care ati vrut sa va inscrieti ) nu inseamna ca nu sunteti asigurat atata timp cat sunteti student si aveti pana in 26 de ani.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil pfa
Pentru siguranta este bine sa platiti cu doua luni inainte de intrarea in concediu. Nu stiu cat de legal este dar cei de la Casa de Sanatate vor ca "luna" aia sa fie de 21 de zile lucratoare si unor persoane nu li s-a aprobat concediu medical pentru ca luna in care s-au asigurat si au platit a avut 20 de zile lucratoare.
Răspuns la discuția Credit ipotecar Banc Post
Ati depus toate actele la banca? Ati vb cu cei de la banca daca actele sunt in regula? Va intreb pt ca am intalnit situatii in care actele nu erau corecte dar dupa ce s-a rezolvat problema banii au intrat imediat in contul celui care a luat creditul si a semnat actele cu banca. Transferu intre conturi de aceasi banca se fac in maxim o zi iar intre banci diferite maxim 5 zile.
Răspuns la discuția Sunt asigurata medical?
Asigrarea medicala este gratuita pentru studenti pana la varsta de 26ani.
1)Daca sunteti casatorita si sotul lucreaza poate sa va ia coasigurat.
2)Puteti face contract cu Casa de Sanatate si plati singura la ANAF suma de 49.5/luna. (5.5% din salariu minim pe economie 900ron). Atentie e posibil sa va puna sa platit din urma inca 6 luni.
Atentie daca optati pt a doua varianta trebuie sa duceti copie dupa chitante cu plata contributiei la casa de sanatate