avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate raluka_ioa

Activitate raluka_ioa

Răspuns la discuția Factura Facebook
Am inteles ca trebuia sa platesc impozit de 16% din factura cu retinere la sursa
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu o factura de la Facebook.
Am facut publicitate la Facebook,am achitat factura cu cardul de la societate.Factura este trimisă din Irlanda odată cu data platii.eu sunt înregistrată cu RO.factura are data de 28.06.2018 vat 0.Val=84.24lei
am inregistrat-o in intrari cu T-taxare inversa.Am verificat jurnalele,apare si la vânzări si la cumparari,cu tva 0 si in D300.Am depus si 390 in data de 25.07 cu operatiunea,numai ca nu sunt înregistrată în ROI,am inteles ca pana in 10.000euro nu e obligatoriu.
Am depus si D100 doar cu impozitul pe venit fara acest impozit.
Ce mai e de facut in aceasta situatie?
Va multumesc

buna ziua
as dori sa ma ajutati cu o monografie contabila la o agentie de turism revanzatoare
am un client care a platit un pachet turistic in numerar 100euro.comision 10%
eu ii facturez clientului %=411 100euro
704 10 euro
4427 2.40 euro
462 90euro
incasare
411=5314 100euro.
platesc factura furnizorului prin depunere numerar la ghiseul bancii in euro.cand fac aceasta inregistrare.dupa sosirea facturii de la furnizor?
factura de la furnizor s-ar putea sa nu vina in aceasta luna.Cand inchid decontul cu furnizorul respectiv contul 462=401?
multumesc mult
Multumesc frumos pentru raspuns
Buna ziua,
O societate inregistrata ca platitoare de impozit pe profit in 2010 inregistreaza pierdere fiscala pana in februarie 2013 cand este trecuta la impozit pe venit micro.
Se mai intregistreaza pierderea in contabilitate dupa trecerea la acest sistem respectiv 117=121?
Răspuns la discuția Cumul pensie cu salariu
multumesc pentru raspunsuri
acum sunt lamurita
Răspuns la discuția Cumul pensie cu salariu
este vorba despre o persoana care se angajeaza in sectorul privat
Buna ziua,
Pot incheia un cim cu timp partial unei persoane care a iesit la pensie?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Contracte de munca multiple
multumesc de raspuns
Buna seara,
Am o firma in curs de reactivare, respectiv am depus toate declaratiile si cererea de reactivare si astept decizia.
Vroiam sa stiu daca mai trebuie sa depun 010 pentru reinregistrare in scopuri de TVA?
Intre timp am mai facut achizitii.Cand le inregistrez?Cu data documentului sau cu data deciziei de reactivare.