avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate luvigia

Activitate luvigia

Răspuns la discuția Decizie pensie
Multumesc pt raspuns si sfat.
Discuție Decizie pensie
Buna seara
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in legatura cu decizia definitiva . La iesirea de drept este nevoie sa merg din nou la casa de pensii sa fac cerere? Mentionez ca am iesit anticipat
Discuție Rugaminte
Buna ziua
Am rugamintea sa ma lamuriti .Am iesit la pensie cu cod pensie P10, nr lunilor anticipate 12. Varsta de pensionare pt limita de varsta 61 ani 0 luni. In luna iunie am inplinit ani sunt nascut in 21 iunie 1958. Decizia de pensionare definitiva nu am primit-o. Intrebarea mea ete urmatoarea pot a ma angajez la particular daca nu am primit decizia?
Multumesc
Răspuns la discuția Rugaminte
Multumesc pentru raspuns.
-Nr de puncte corespunzatoare pensiei suplimentare 3,4108
- Nr de puncte pensiei suplimentare pentru grupe/ conditi de munca 3.57965
Va doresc o seara buna
Discuție Rugaminte
Buna ziua am o rugaminte la dumneavoastra as vrea sa stiu daca pot beneficia de legea 221/2018 .Sunt pensionara de drept din 16.12.2116 si la punctul G sunt mentionate urmatoarele
Puncte realizate
1. Numar total puncte realizate 38.43675
2.Puncte mediu anual 1.35371 din care aferent indeciului de corectie 0.08836
Va scriu toate acestea ca am citit discutile pe care le -ati avut . Am 17 grupa 2 de munca cu 75 %. Mentionez ca am beneficiat de acest drept in urma unui proces castigat atat pe fond cat si apel cu casa de pensi.

Multumesc pentru ajutor
Răspuns la discuția Rugaminte
stagiul total cotizare 38 ani 4 luni 24 zile
- conditi normale 14 ani, 10luni,24 zile
- in gr.II (LEGEA nr 3/1977) -18 ani 8 luni 23 zile cu un stagiu aferent grupei 4 ani si 6 luni , armata 1 an 3 luni.
21.07.1958

MULTUMESC si va doresc multa sanatate.
Discuție Rugaminte
Sotul meu a primit decizia de pensie si am o nelamurire .Are o reducere a varstei de pensie de 4 ani si 6 luni aferenta perioadei grupei a doua de munca. Intrebarea mea este urmatoarea : De ce nu iese la pensie de drept la 60 de ani si 6 luni ci la 61 de ani conform decizie de pensionare. Multumesc
Buna ziua am depus dosarul de pensie pe 1 august 2018 . Nu stiu sa interpretez acest articol din lege :
Potrivit CNPP, începând cu data de 1 octombrie, până la data de 30 septembrie 2019, vor fi recalculate toate pensiile care intră sub incidenţa Legii 221/27 iulie 2018, aflată deja în vigoare.

Legea are două categorii de dispoziţii, care vizează două categorii de persoane:

cele care vor solicita deschiderea drepturilor de pensii începând cu luna august 2018, atât din punct de vedere al reducerii vârstei standard de pensionare, cât şi din punct de vedere al stagiului complet de cotizare care se utilizează la determinarea punctajului mediu anual;
Răspuns la discuția Rugaminte
Multumesc de raspuns dar stiu eu am avut o datorie de 1095 de lei si eu am achitat 1750 lei in care erau si cheltueli, onorariu executorului . Ei recunosc greseala .Va trimit corespondenta pe mail si am trimis si recomandata.
Ana Maria Vintilescu <anamaria.vintilescu@birouexecutari.ro>
Atașamente21.11.2017

către contact, mine
Buna ziua,



Pentru a putea face catre dvs. viramentul sumei de bani achitata in plus in dosarul nr.460/2017, va rog sa ne trimiteti urmatoarele documente:

- Cerere de restituire (regasiti formularul atasat)

- Copie Carte/Buletin de Identitate

- Copie dupa extrasul de cont de la banca, din care sa rezulte codul IBAN al contului dvs.



Asteptam documentele la adresa BEJ MATEI NICOLAE MARIAN, BUCURESTI, STR. DIANEI NR.10, SC.1, ET.1, AP.2, SECTOR 2.

Pentru corespondenta pe e-mail va rog sa folositi adresa contact@birouexecutari.ro.



O zi buna,





Ana-Maria Vintilescu


Consilier Juridic
Discuție Rugaminte
Buna ziua.
Revin cu urmatoarea intrebarea , executorul a oprit mai mult decat e hotararea judecatoreasca , Cum pot legal sa intru in posesia banilor?
Au trecut 4 luni.