avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate andreiion88

Activitate andreiion88

Răspuns la discuția evacuare legala dupa divort?
Este din culpa comuna,
Răspuns la discuția evacuare legala dupa divort?
Este bun dobândit în timpul căsătoriei acum 8 ani prin succesiune....
Buna ziua.
Este legala evacuarea fostei sotii dupa divort din fosta locuinta comuna?
Fostul sot nu i-a mai permis accesul in locuinta chiar daca in sentinta de divort nu este prevazut acest lucru, el sustinand ca locuinta este mostenita de la parintii lui si dupa divort fosta sotie nu mai are drept de a locui acolo,...
Fosta sotie a depus plangere la politie insa politia spune ca nu este de competenta politiei.....
Carei institutii a statului ar mai putea sa se adreseze fosta sotie pentru a sesiza acest lucru?
Buna ziua,
Pot infinta un srl cu obiect unic de activitate activitatea de asigurari daca am fost condamnat pentru infractiunea de complicitate la luare de mita?
Va multumesc.
Buna seara,
As putea sa particip la concursul de admitere in barou daca am absolvit facultatea de drept la FR?
Multumesc.
Buna ziua,
Detin o locuinta cu teren in jud. Ilfov, iar in evidentele fiscale ale primariei si in titlul de proprietate figurez cu 552 mp teren si 36 mp locuinta.
In urma masuratorilor facute recent de o echipa ce lucreaza in domeniu in vederea efectuarii cadastrului au reiesit 519 mp teren si 113mp. locuinta.
Se poate modifica rolul fiscal in privinta locuintei fara autorizatie de constructie, intrucat in 1980 locuinta a fost marita?
Am inteles ca exista in vigoare o lege in acest sens, imi puteti spune ce lege?
Iar in privinta terenului ce imi recomandati sa fac pentru a ajunge la valoarea de 552 mp. din titlul de proprietate.
Va multumesc.
Buna seara,
Credeti ca as putea sa particip la concursul de admitere in SNG(Scoala Nationala de Grefieri) dupa ce voi fi reabilitat?
Conditiile de participare la examen prevad sa nu ai antecedente penale...Dar din moment ce mi se sterge din cazier fapta as putea sa particip?
Astept cu interes raspunsul dvs.(ca sa stiu daca ma mai apuc de invatat sau nu...)
Nu, nu am fost citat...pe hotarare scrie ca s-a facut fara citarea partilor...
Buna seara,
In anul 2011 am primit 2 amenzi din partea cNADNR pentru ca am circulat in 2 zile consecutive peDN6 fara a avea rovinieta. Eu atunci am platit cele 2 amenzi la primarie si la bcr am achitat cei 28 de euro cica despagubire catre statul roman, trimitandu-le ulterior celor de la cNADNR dovada platilor.
Vineri 7 martie 2014 am primit acasa un plic din partea unui executor judecatoresc cu sediul in judetul mehedinti(cu toate ca eu locuiesc in judetul olt iar camerele video control rovinieta erau in judetul teleorman) prin care eram somat ca in termen de 1 zi sa achit cei 28 de euro despagubire catre statul roman plus 345 lei cheltuieli de executare existand si o hotarare judecatoreasca a judecatoriei Drobeta turnu severin.
M-am speriat si a 2 zi adica sambata am plecat in bucuresti ca doar akolo gaseam un BRD deschis si am achitat sumele in contul executorului judecatoresc.
Intrebarile mele sunt urmatoarele,
1. Ce competente au executorii judecatoresti din punct de vedere al circumscriptiei teritoriale?
2. Pentru fiecare amenda luata de acelasi contravenient se platesc cate 28 de euro in parte catre cNADNR?(pentru ca eu am luat 2 amenzi insa am platit o singura data despagubirea de 28 de euro pentru ca asa mi s-a parut logic sa despagubesc o singura data statul roman nu de 10 ori...)
3. Dupa cum se vede cNADNR-ul a uitat complet ca drumurile noastre nationale sunt pline de gauri in care intram cu tot cu masina si mai nou s-a apucat sa angajeze executori judecatoresti pt. 28 de euro.... Oare o sa merite vreodata sa platim rovinieta si amenzile in tara asta?
Buna seara,
Am fost condamnat definitiv in 2012 la 3 ani cu suspendare sub supraveghere, 6 ani termen de incercare.Intrebarea mea este urmatoarea: daca solicit acum instantei aplicarea legii mai favorabile privind reducerea termenului de incercare de la 6 la 3 sau 4 ani,reabilitarea cum se face dupa vechiul cod sau dupa noul cod?
Daca s-ar face dupa noul cod mai trebuie sa astept inca 3 ani dupa expirarea termenului de incercare si asta nu m-ar avantaja deloc....