avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate mirela_feb

Activitate mirela_feb

Discuție divort
buna ziua! am si eu o intrebare: sunt casatorita cu un barbat din brasov , eu sunt din moinesti jud bacau acum el vrea sa divorteze , noi ne-am casatorit la mine in oras , el zice ca baga divortul in brasov ca sa am eu de umblat pe drumuri , daca el poate baga divortul la brasov eu as putea sa il mut aici la mine , pentru mine ar fi greu drumul deoarece am un copil de 2 ani jum , el are actele originale si nu le da
buna ziua , as avea si eu o intrebare : sunt casatorita si am o fetita de 2 ani si jumatate de 2 ani sunt certata cu sotul meu si locuim separat defapt el locuieste in germania pana acum am tinut legatura mereu cu el pe skaip sa vada fata , pana la varsta de un an el nu a platit nimic la fata am crescuto singura de cand e in germania trimite bani in fiecare luni bine da la rugamintile mele trimite cate 100euro sau 150 si rar 200 el castigand un salar de 1500 euro , acum de curand zice ca vrea sa bage divort si ca el are dreptul sa ia fata si ca daca nu o luna sa stea la mine si o luna la bunica fetitei adica la mama lui ca si el are dreptul . Intrebarea mea este se poate asa ceva, mentionez ca eu am salar si stau la parintii mei care ma ajuta cu fetita
Discuție Somaj
se poate trece in cresterea copilului din somaj adica sa intrerup somajul cu cresterea copilului , daca eu am renuntat la dreptul meu cat lucram si am luat indemnizatia de 500 ron acum copilul are 9 luni si am fost data in somaj si mia zis ca pot intrerupe somajul cu cresterea copilului , se poate acest lucru si daca da ce trebuie sa fac

am un frate cu handicap gradul 1 cu tetrapareza spastica oligofrenie gradul 1 si eu sunt insotitorul lui din 2002 acum 8 luni am nascut si am optat pentru suplimentul de 500 de roni si m-am intors la munca adica la ai fi insotitor ,acum in luna martie am fost instiintati ca primaria renunta la insotitori prin hotarare de consiliu si am fost data in somaj , au acest drept sa ne dea afara daca el are dreptul la insotitor prin lege , nu au tinut cont de nimic si cum sa te duci sa cauti de munca cu un copil de 8 luni si cu fratele meu care nu poate face nimic ca e imobilizat la pat , ce as putea face in cazul asta
timp de 11 ani am lucrat ca ingrijitor persoana cu handicap (fratele meu) , anul trecut am nascut si m-am intors la munca dupa 40 de zile si am ales ajutorul de 500 lei timp de 2 ani . Luna aceasta am fost informata ca am fost data in somaj si as vrea sa stiu daca indemnizatia de 500 lei as putea sa o pierd . Am intrebat si au zis ca nu se stie se mai discuta , e legal sau nu sa o retraga ?