avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Activitate VILISOR

Activitate VILISOR

gabriel z a scris:

care au fost motivele de tardivitate constatate de instanta?


noi am facut contestare privind executarea in instanta in termenul celor 15 zile de la primire, am trimis-o prin posta la judecatorie , recipisa am depus-o la dosar si desi se vede clar data, instanta din Panciu ne-a respins cu solutia : contestaţia ca fiind tardiv formulată.
am avut un proces pentru o contestaţie la executare, la judecatoria Panciu mi s-a respins cu motivul de tardivitate a contestatiei privind titlul executor, la recurs la Focsani mi s-a dat castig de cauza cu rejudecare din nou la Panciu, aici s-a repetat la fel ca prima data respingere cu motivul de tardivitate a contestatiei, cu alt recurs la focsani si aici am primit urmatorul raspuns:

Solutie: Admite recursul formulat de recurentii Crucianu Costel şi Crucianu Genovica. Modifica incheierea din 07.09.2010 şi si sentinta si in rejudecare,admite exceptia tardivitatii contestatiei privind titlul executor şi respinge contestatia ca tardiva. Mentine dispozitiile sentintei privitoare la contestatia la executare propriu-zisa. Obliga recurentii contestatori sa plateasca intimatilor recurenti suma de 98 lei cheltuieli de judecata. Respinge recursul formulat de contestatori ca nefondat. Irevocabila.

Rugamintea mea e sa ma sfatuiti daca mai pot ataca intr-un fel aceasta solutie , la ce forum competent ,deoarece daca se pune in aplicare pierd apartamentul familiei.

Va multumesc!
Răspuns la discuția programul rabla ptr s.c

Daca SC e proprietar pe 1,2 sau 3 rable, poate sa participe la programul rabla.
am inaintat o contestare a unui act la judecatorie cu 2 zile inainte de expirarea termenului de 15 zile prin posta cu recomandata si am primit solutionarea cazului cu motivul contestatie tardiva datorita termenului, nu se ia de baza data expedierii recomandatei, ce sa inteleg?
buna ziua
sora mea a luat o suma de bani de la un camatar cu contract au avut loc licitatii si la urma a angajat un avocat pentru contestarea licitatiei, avand un dosar in curs.
Intrebarea este daca copiii care locuiesc impreuna cu parintii lor si au si un loc de munca isi pot da parimtii in judecata ca nu i-au consultat cand au intocmit acel act si sa preia ei datoriile catre camatar, motivand ca nu au unde locui si luindu-si ei angajamentul pentru plata in rate
buna ziua
sotul meu are un pf infiintat in anul 2008 ,are activitate desfasurata in prima luna si de atunci pana azi nu s-a mai desfasurat nimic dar cu toate acestea a primit de la administratia financiara adresa ca are de platit impozit, e normal ?
ce trebuie sa faca pentru a nu plati un impozit pe ceva ce nu s-a desfasurat?
va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția executare datorie
buna ziuafirma mea mai are un cont deschis la alta banca dar in judet, deci daca imi deschid alt cont in alt judet ar fi o solutie?
buna ziua
am luat marfa de la o firma pe care am livrat-o unei alte firme, care mi-a dat anul trecut ,in luna iunie bilet la ordin care nu a avut acoperire;
firma mea a fost actionata in judecata de catre firma furnizoare si a castigat procesul, eu urmand sa-i achit datoria in termen de 30 zile, dar fara sa primesc nici un ban de la cei carora le-am furnizat produsele;
neavand bani n-am achitat si furnizorul s-a adresat unui executor , care incepand de azi mi-a pus proprire pe cont la banca;
acum eu sunt producator direct numai fac intermedieri dar pt ca n-am incasat inca nimic de la firma respectiv ,nici eu n-am achitat , ;
as dori sa stiu daca exista vreo solutie legala ca eu pe contul actual de la banca sa pot sa mai fac si alte operatiuni deoarece am de incasat bani dar in acelasi timp am si Cecuri de onorat la termen si n-as vrea sa intru in incidenta bancare, ce ma sfatuiti?
buna seara
am inteles ca s-a modificat ord.de urgenta 34/2006 si se pot achizitiona direct (...) fara a se depasi echivalentul a 50000 euro pentru fiecare achizitie de produse , prin incredintare directa bineinteles urmandu-se pasii conform legii ,pe 30 noiembrie 2008, s-a publicat cumva in Monitorul Oficial, as dori sa stiu de cand are aplicabilitate legala aceasta modificare?
Discuție bilet la ordin
am avut un bilet la ordin pe care nu l-am introdus la data scadentei deoarece am fost rugata de administrator sa nu-l depun ,nu avea bani in cont, urmand ca la odata ulterioara sa-mi faca plata produselor livrate, intr-adevar a platit cam a 10% din totalul sumei si vazand ca nu reuseste sa-mi achite suma, am introdus acel bilet cu o intarziere de 60 zile , ce mi-a fost refuzat din lipsa banilor in cont
as dori sa stiu ce pot face pentru a-mi recupera suma pe marfa livrata