avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelamosman

Activitate mihaelamosman

Răspuns la discuția uzucapiune
multumesc
Răspuns la discuția uzucapiune
asa ne gandeam si noi,dar pana la terminarea procesului cum putem evita pierderea posesiei?intreb acest lucru deoarece se pare ca unele rude de la adam si eva ale defunctului au aratat un oarecare interes pentru teren fiindca au vazut ca avem constructii pe ele.Le-am propus un schimb de teren mai mult decat avantajos tot in intravilan si au refuzat categoric pe motiv ca acel teren nu are constructi
Discuție uzucapiune
buna ziua,detinem un teren de 1000mp intravilan din anul 1973.Acum 7 ani proprietarul de drept a decedat,iar unicul sau mostenitor nu doreste sa dezbata succesiunea si nici nu este interesat de teren(refuza sa intocmeasca orice fel de acte cu noi).Precizez ca pe acest teren noi avem constructii,unele mai vechi(cam din 1981),altele mai noi,terenul l-am imprejmuit tot si in tot acest timp am platit doar noi impozitul.Se poate invoca uzucapiunea de 30 de ani?In cazul in care nu se poate, cum putem evita pierderea posesiei pana la obtinerea actelor?
cred ca se poate face un act de v-c cu plata in rate lunare:mai exact depuneti in contul vanzatorului o suma,acesta o scotea si v-o inapoiaza,luna viitoare o depuneti iar si tot asa pana la stingerea datoriei.fiind mama si fiica la mijloc nu cred sa fie o problema
Discuție Uzucapiune
in anul 1972 parintii mei au cumparat o casa cu 1100 mp teren,cu chitanta de mana si pentru care am obtinut ulterior titlu de proprietate.In prelungirea gradinii mai sunt circa 1200 mp,apartinand tot celui de la care au cumparat parintii casa,pe care il stapanim tot din 1972 si pentru care am platit impozit in fiecare an.Precizez ca vechiul proprietar s-a mutat din localitate in aceeasi zi in care a vandut parintilor mei si a decedat acum aproximativ 5-6 ani.Intreaga suprafata de 2300 mp este imprejmuita si asa a fost din 1972.Acum o luna ne-am trezit la poarta cu o nepoata care,cu surle si trambite,ne-a cerut sa-i eliberam terenul si sa parasim imediat cei 1200 mp,pe acel teren existand si niste constructii ridicate de parintii mei inainte de 1989.Ce putem face?Trebuie sa mai asteptam inca 4 ani ca sa invocam uzucapiunea pentru cei 1200mp?Sau exista o cale ca sa nu pierdem posesia in toata aceasta perioada?
multumesc pentru raspuns.
buna ziua,am 2 fetite minore(9 si respectiv 1an).Bunica paterna doreste ca fetita cea mare sa devina proprietara pe apartamentul acesteia,iar bunica materna doreste sa faca acte celei mici pe o casa si un teren.Intrebarea este daca,minore fiind,fetele pot deveni proprietare(eu si tatal lor putand sa le reprezentam pana la majorat)si daca e mai bine sa fie facute acte de donatie sau de vanzare cumparare.Aceste acte pot fi atacate de alte rude sau mostenitori ale bunicilor?
Răspuns la discuția Autorizatie de extindere
sunt inregistrata cu rol la primarie.ma ajuta cu ceva?
Răspuns la discuția Uzucapiunea de 10 ani
multumesc mult
Răspuns la discuția Uzucapiunea de 10 ani
imobilul a fost cumparat in 1972 de parintii mei cu chitanta de mana,dar dupa revolutie,din lene si neglijenta si delasare a trecut casa si terenul aferent pe titlul de proprietate al bunicii materne.asta pentru a nu mai umbla sa-si faca acte pe numele sau.si pentru ca bunica nu a mai putut recupera anumite terenuri s-a gandit sa treaca casa lui si a mamei pe acel titlu.mentionez ca bunica a locuit in acest imobil dupa moartea bunicului meu matern din 1982 si a fost inmormantata de parintii mei.tot ei au platit toate taxele,avand rol pe numele lor la primarie si lucrand acolo.pe fratii mamei nu ii intereseaza sub nici o forma succesiunea,nici nu doresc sa mearga la notar sa dea o declaratie si nici nu doresc alte compensatii banesti.mi se pare firesc din moment ce stiu ca acel imobil apartine parintilor mei.va multumesc