avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Activitate alinionel

Activitate alinionel

buna seara. am depus o solicitare la I.T.C.S.M.S. prahova [ institutie de autorizare a semintelor ] prin care am solicitat sa im-i comunice citeva informatii in legatura cu un lot de seminte de porumb vindute de o anumita firma care nu au fost conforme si de aici au aparut conflicte juridice cu aceasta firma. am depus plingere penala impotriva celor de la respectiva firma si aceasta solicitare im-i este necesara pentru a lamuri daca a fost ceva in neregula cu acest lot de seminte. am inteles ca termenul legal pentru a primi raspuns este de 30 zile . daca nu primesc raspuns in acest termen ce pot face sau cum pot proceda sa obtin acel raspuns ?
Răspuns la discuția FALIMENT
sau facut plingeri penale impotriva administratorului firmei si impotriva firmei dar dupa 2,5 ani sa dat netrimiterea in judecata . din ancheta penala reiese ca un director de zona a depus marturie mincinoasa , cea ce rezulta din declaratia data la ancheta penala. din documentele care le detinem , si declaratia data . urmeaza sa depunem plingere penala impotriva persoanei respective pentru MARTURIE MINCINOASA . VA MULTUMESC.
Răspuns la discuția FALIMENT
buna seara. daca se demonstreaza cu documente ca firma care a cerut falimentul a contribuit [ din cauza sa ] la falimentarea intreprinderii individuale , ce se intimpla mai departe? DACA PATRIMONIUL PERSONAL NU EXISTA CE SE INTIMPLA IN CONTINUARE/
Discuție FALIMENT
din cauza unor litigii comerciale cu o anumita firma, aceasta a cerut intrarea in faliment o firmei mele. mentionez ca eu am INTREPRINDERE INDIVIDUALA. sa trecut prin procedurile de faliment si sa dispus ca patrimoniul intreprinderii individuale sa fie evaluat si vindut ulterior. la masa credala sa mai inscris o firma si o banca. INTREBARE? daca patrimoniul intreprinderii individuale nu acopera suma ceruta la masa credala se poate indrepta impotriva mea ca persoana fizica?
buna seara. in data de 27 03 2015 a fost constituit dosar de executare silita inpotriva mea ca avalist pentru un bilet la ordin avalizat de mine pentru intreprinderea individuala pe care o aveam la timpul acela.am primit somatie cambiala de citeva ori , intre timp eu facind contestatie la executare. sa suspendat judecarea contestatiei pe motiv ca eu am facut plingere penala impotriva firmei ce a obtinut executarea silita. MICIODATA IN ACEST TIMP NU SA DISPUS SUSPENDAREA EXECUTARII SILITE . ultima somatie primita de la judecatorul executoresc a fost pe data de 29 06 2016. pina azi 4 05 2017 nu a inceput executarea silita. INTREBARE.... SE MAI POATE FACE EXECUTAREA SILITA DUPA ATITA TIMP ?


buna seara. in data de 27 03 2015 a fost constituit dosar de executare silita inpotriva mea ca avalist pentru un bilet la ordin avalizat de mine pentru intreprinderea individuala pe care o aveam la timpul acela.am primit somatie cambiala de citeva ori , intre timp eu facind contestatie la executare. sa suspendat judecarea contestatiei pe motiv ca eu am facut plingere penala impotriva firmei ce a obtinut executarea silita. MICIODATA IN ACEST TIMP NU SA DISPUS SUSPENDAREA EXECUTARII SILITE . ultima somatie primita de la judecatorul executoresc a fost pe data de 29 06 2016. pina azi 4 05 2017 nu a inceput executarea silita. INTREBARE.... SE MAI POATE FACE EXECUTAREA SILITA DUPA ATITA TIMP ?
eu am intreprindere individuala. conflictul cu aceasta firma de imputuri agricole ,se datoreaza din cauza ei si pe aceasta cale exista dosar de cercetare penala in judecatorie. dar ei intre timp au cerut falimentul ii-ului, si vinzarea bunurilor acelui ii. TERENURILE NU FAC PARTE DIN II. VA MULTUMESC
buna ziua. sint intr-un conflict cu o anumita firma ,si detin citeva terenuri agricole care nu fac obiectul acestui conflict. intre firma mea si cealalta firma a existat un contract comercial , iar terenurile sint pe persoana fizica. aceste terenuri nu au fost puse garantie la acest contract. au cerut falimentul firmei mele si acum sint in plin proces de faliment... este posibil sa ceara executarea terenurilor agricole acestea ne facind parte dion contract?
AS MAI AVEA O SINGURA INTREBARE; deci aceste terenuri , si locuinta daca nu au carte funciara si nu sint intabulate , si ne facind obiectul litigiului dintre cele doua parti NU POT SAU POT fi executate silit?


buna seara. daca pe citeva terenuri si lociunta nu exista carte funciara si nici intabulare , SE POATE FACE EXECUTARE SILITA ? mentionez ca aceste terenuri si locuinta nu este pe firma si este pe persoana fizica ..... intre firma mea si o alta firma exista un litigiu pe rol dar aceste terenuri si locuinta nu fac parte din acest litigiu si nici nu au fost folosite ca garantie sau altceva. POATE CERE EXECUTAREA SILITA FIRMA RESPECTIVA?