avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate MaioruNicu

Activitate MaioruNicu

Discuție GRANITUIRE
BUNA.
In 1991 a decedat tatal meu. In 1992 am facut succesiunea si s-a inpartit cladirea 1/2 eu 1/2 mama iar terenul din curte mi-a revenit mie. Nu avem carte funciara nici titlu de proprietate. Succesiunea s-a facut pe baza unei adeverinte de la primarie. In 1992 nu se emisese titluri. Suprafata din actul de la primarie este 1601 mp. In aceasta luna vecinul m-a chemat in instanta pt ca nu are suprafata din acte, eu avand 1630 mp masurati de o firma de cadastru. Avand in vedere ca masuratorile ininte se faceau mai empiric nu ma incadrez in cei 2% diferenta ca sa nu fiu nevoit sa mut gardul? Gardul este facut in urma cu 60 ani cu fostul propietar . Actualul propietar este al treilea . Al doilea l-a mostenit ( act vanzare cu clauza) in 1994 dupa decesul propietarei si l- vandut actualului propietar in 1997. Exista pomi de 100 ani care delimiteaza propietatea.Schimbarea propietarilor s-a facut fara masurarea terenului.
Răspuns la discuția Adeverinta grupa 2-a de munca
In adev se specifica perioada in care am fost incadrat in gr 2-a. vroiam doar sa stiu daca temeiului juridic este corect.
Răspuns la discuția Adeverinta grupa 2-a de munca
Deci este valabila sau nu adeverinta?
Buna ziua!
Am lucrat la Filatura Oltenita din 11.06.1980 pana in 23.11.1998 cand s-a inchis. Posed o adeverinta de grupa 2-a eliberata de Lichidatorul judiciar care a detinut arhiva pana in 2011 eliberata in 2010. Pt grupa 2-a are urmatoarea formulare:
"Nominalizarile meseriilor,a functiilor si valoarea procentuala de incadrare in gr 2-a de munca au fost facuteprim Hotarirea Consiliului de Administratie nr. 3565 din 02.09.1991 pe baza Ordinului MMOS nr. 50/90.
Temeiul juridic al incadrarii in gr. 2-a de munca:
-OrdinulMMOS nr. 50/90 ,art.3,6 si7,anexa 2,pct 165
-Ordinul MMOS nr. 125/1990, anexa 2, poz 116 "
Este buna aceasta incadrare juridica?
Am lucrat ca electrician intretinere si reparatii utilaje filatura. 100/100 numai in sectia de productie.
Daca vecinul vrea neaparat sa repare instalatia pe la mine prin apartament?
Exista un temei legal sa nu ii dau voie?
Am un apartament la bloc.Instalatiile electrice sunt facute prin sapa apartamentului de deasupra. Asa se faceau blocurile . Vecinul de sub mine vrea sa sparga sapa la mine in casa ca sa-si repare instalatia. Am parchet si gresie pus.Se poate sa-mi strice pardoseala ca sa-si repare instalatia? Eu mi-am refacut instalatia si am facut-o pe la mine prin casa. Vecinul de sub mine nu ar trebui sa faca la fel.?Acum cand i se strica instalatia vine mereu si imi strica pardoseala?
Sunt nascut pe 24.11.1958 .Am lucrat 18 si 6 luni grupa 2-a (100%) Filatura de bumbac Oltenita,9 luni somaj si 19 ani fara grupa (actualul loc de munca) . Cand ma pot pensiona si in ce conditii? Modifica ceva Legea NR. 221/27.07.2018 ?Multumesc.
Răspuns la discuția Varsta pensionare
Reducerea ptr grupa 2-a nu este 4 ani si 6 luni?
Aceasta reducere nu se poate cumula cu vechimea sa dea 43 ani?
Se poate un raspuns mai elaborat?
Multumesc
Sunt nascutpe 24.11.1958 .Am lucrat 18 si 6 luni grupa 2-a (100%) ,9 luni somaj si 18 ani fara grupa (actualul loc de munca) . Cand ma pot pensiona si in ce conditii? Multumesc.
Mama si-a pastrat doar 1/2
In 1992 nu erau titluri de proprietate succesiunea s-a facut pe baza unei adeverinte de la primarie.Eu asta intreb acum nu trebuie titlu sau cui trebuie sa ma adresez ?