avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate anna_filomela

Activitate anna_filomela



latka a scris:

Administratorul nu are cum sa va interzica, este un angajat. Adresati o cerere presedintelui de asociatie, care sa va lamureasca problema. Poate ca interdictia provine, oficial, din dorinta de a nu deteriora hidroizolatia. Mai sunt si alte persoane care merg pe terasa ?

Nu are ce sa se distrugă, nu mai merge nimeni


ynocentta a scris:

Conform disp L nr 196/2018 administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari si are competenta executionala
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
De regula accesul pe terasa necirculabila a imobilului de locuit este restrictionata,cu scopul asigurarii starii tehnice a protectiei aplicate ,pentru a se evita evenimente nedorite,etc
La fel,accesul in subsolul tehnic este restrictionat pentru a asigura starea tehnica a instalatiilor imobilului,a indeparta situatiile in care persoane cu interese mai putin legale inteleg sa-si faca culcus,etc


Eu am găsit alte informații

Partile comune din blocurile cu apartamente,
art.649 NCC: conţine o enumerare cuprinzătoare a bunurilor ce sunt considerate părţi comune din cădirile cu mai multe etaje sau apartamente, în măsura în care prin lege ori prin act juridic nu se prevede altfel. Potrivit art. 649 alin. (1) lit. a), terenul pe care se află clădirea, compus atât din suprafaţa construită, cât şi din cea neconstruită, dar necesară, potrivit destinaţiei construcţiei, asigurării normalei exploatări a acesteia, constituie „parte comună", aflată în coproprietatea forţată a tuturor proprietarilor de unităţi locative individuale din acea clădire; pentru eventuala suprafaţă de teren pe care se află clădirea, teren ce excede „normala exploatare a acesteia", proprietarii sunt titularii unei coproprietăţi obişnuite.
De asemenea, sunt considerate părţi comune fundaţia, curtea interioară, structura şi structura de rezistenţă, pereţii despărţitori dintre proprietăţi şi/sau spaţiile comune, acoperișul, terasele, scările şi casa scărilor, holurile, pivniţele şi subsolurile necompartimentate, rezervoarele de apă, centralele termice proprii şi ascensoa-rele aceleiaşi clădiri, instalaţiile electrice, de apă şi canalizare, de telecomunicaţii, de încălzire şi de gaze de la branşament/racord până la punctul de distribuţie către părţile din aceste instalaţii aflate în proprietate exclusivă, canalele pluviale, paratrăsnetele, antenele colective şi alte asemenea părţi

Conform art. 636 alin. 1 Cod civil, „Fiecare coproprietar are dreptul de a folosi bunul comun în măsura în care nu schimbă destinaţia şi nu aduce atingere drepturilor celorlalţi coproprietari
Buna seara
Va rog frumos, am nevoie de ajutorul vostru.
Stau intr_un bloc cu 7 etaje, terasa blocului este spațiu comun, administratorul imi interzice sa ma mai duc pe terasa, Precizez ca , eu ma duc acolo singura, câteodată, sunt cuminte , nu deranjez pe nimeni.
Va rog frumos, cu ce act pot demonstra ca am dreptul sa merg pe terasa blocului..
.P.S sunt proprietar
Buna ziua, am nevoie de un avocat specializat in drept penal
Bună seara,

Am o firma , am înregistrat datorii de 20.000 lei, întrucât am fost angajata . Firma nu a fost inchisa , am probleme de sănătate și nici bani să plătesc... Poate statul să mă execute silit? As putea sa deschid procedura de faliment și în ce constă aceasta procedura? Vă mulțumesc anticipat pt ajutor.
Buna ziua,

Avem multe persoane in bloc care au declarat mai puține persoane. Ne afectează foarte mult, întrucât suntem la paușal și cu apă și anumite cheltuieli comune, care se împart pe Nr de persoane. Administratorul zice cA nu ii poate obliga în nici un fel, iar de bună voie.....nu se trec. Trebuie constrânși cumva.
Sufăr de depresie și anxietate generalizată, pt care iau tratament. Întrebarea mea este: pot obține un ajutor financiar de la stat? Eu nu muncesc , întrucât nu am putere de munca și nici de concentrare.
Mulțumesc
Răspuns la discuția vecini netrecuti la intretinere
Voi incerca, si daca nu rezolv nici cu el?
Buna ziua,
Avem foarte multe vecini care nu sunt trecuți la întreținere, deși am luat legătura cu administratorul ,nu ia nicio măsură în acest sens. Vă rog frumos să mă ajutați cu un Răspuns.
Unde mă pot adresa pentru constrângerea acestora de a se trece la întreținere? Mulțumesc anticipat.
Bună dimineața,

Las ușa deschisă să iasă fumul de țigară, exista geamuri deschise, pe holul blocului.
Nimeni nu e deranjat decât una fumătoare care sta langa mine
Exista vreo lege care îmi interzice să stau cu ușa deschisă la apartament?