avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate bucurestinr3

Activitate bucurestinr3

Răspuns la discuția Reducere penalitati
Multumesc pentru raspuns.
Mai este cineva de aceeasi parere?
Buna ziua,
As vrea va rog,daca se poate,sa ma ajutati in urmatoarea problema:
-Poate Asoc. de Propr. sa-i stearga unui anumit restantier o parte din penalitati, daca acesta plateste integral cotele de intretinere plus restul penalitatilor?
-O astfel de hotarare poate sa fie luata de CEX,sau trebuie o H. a AG.?
Va multumeesc.
Răspuns la discuția Conflict de interese
Ma gandesc ca se poate interpreta ca membrul respectiv a influentat H. CEX,fiind direct interesat.Cunoaste cineva daca exista art. in lege care sa faca referire la acest aspect?
Conventiile civile mai sunt valabile pentru asociatiile de proprietari?
Va multumesc.






Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste conflictul de interese in cadrul unei Asociatii de Proprietari.
Membri Comitetului Executiv,chiar si administratorul, pot sa desfasoare ,contracost, anumite activitati in folosul asociatie?Avand in vedere ca CEX aproba anumite lucrari ce trebuiesc efectuate,se poate ca acesta sa aprobe ca unul din membrii sai sa execute lucrarea?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Centrala termica
Buna ziua,
Sa inteleg ca este nevoie de un acord semnat de Presedinte si Administrator ca si in cazul centralelor pe gaz?
Aveti cumva un astfel de model?
Multumesc.
Răspuns la discuția Centrala termica
Multumesc pentru raspuns.
Blocul in prezent este debransat din cauza datoriilor,iar o buna parte din locatari ,si-au montat centrale termice pe gaz..In situatiile respective,acestia au trebuit sa ceara acordul celorlati proprietari bransati la coloana individuala,plus acordul semnat de presedinte si administrator.
In situatia in care este vorba de o centrala electrica, in afara de cererea pentru debransare facuta catre RADET,este nevoie si de o autorizatie semnata de presedinte si administrator?
Buna ziua,
Locuiesc la bloc si as vrea sa imi montez o centrala termica electrica de apartament.
Puteti va rog sa-mi spuneti daca in aceasta situatie (nefiind centrala pe gaz ) am nevoie de acordul asociatiei.
Va multumesc.
Buna ziua,
Va scriu din partea unei asociatii de proprietari care la infiintare era compusa din doua scari.Anul acesta,din cauza unor neantelegeri,scara A si-a format propria asociatie si as vrea sa stiu daca scara B poate sa functioneze in baza vechiilor documente care au stat la baza infiintarii,sau trebuie sa faca anumite modificari.
Va multulesc.
Răspuns la discuția Furnizare gaze
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsuri.
In postarea anterioara nu am fost suficient de explicit (nu vroiam sa fie o postare prea mare). Asociatia nu a fost debransata,ci doar i s-a "inchis robinetul" acum o luna.Daca in aprox. 180 ( imi cer scz daca gresesc) nu plateste restantele o sa fie debransata.
Incasarile de la restantieri sunt aproape inexistente,dar cu toate acestea dorim sa platim facturile restante,cu conditia sa nu fie reluata furnizarea.Daca o sa platim facturile scadente,furnizarea o sa se reia automat ,acelas lucru intamplandu-se si acum 3 luni.
Avem voie din punct de vedere legal sa facem o cerere prin care dorim sa nu se reia furnizarea dupa plata restantelor?Putem juridic sa fim trasi la raspundere?
Discuție Furnizare gaze
Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati intr-o problema pe care o are Asociatia de Proprietari pe care o reprezint.
Asociatia este una care are aprox. 10 ( dintr-un total de 60 de ap.) restantieri mari (restante mai vechi de 90 de zile ),motiv pentru care este deconectata de la furnizarea de caldura,apa calda si acum gaze.85% dintre proprietari si-au facut contracte individuale cu furnizorul de gaze si si-au montat centrale de ap.
Intrebarea pe care o am priveste contractul pe care asociatia il are cu furnizorul de gaze si as vrea sa stiu daca Asociatia are voie sa faca o solicitare catre acesta ca sa nu mai reia furnizarea dupa ce sunt platite facturile restante (ca sa nu mai calculeze penalitati).Nu vrem sa se redeschida pentru ca marea majoritate a celor care sunt la comun,sunt din randul restantierilor si ar trebui ca facturile viitoare sa se plateasca tot din banii incasati de la cei care nu au datorii si au contracte individuale.
Are voie Asociatia sa faca o astfel de solicitare?Poate sa fie trasa la raspundere pe cale juridica din acest motiv de catre un proprietar ce nu are contract individual?Ar putea sa procedeze altfel Asociatia pana la recuperarea restantelor?
Va multumesc.