avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate catalin1011

Activitate catalin1011

am onoarea sa salut pe toti APARATORII PATRIEI,si sa le multumesc pt ca exista,fiecare dupa meritele proprii,dupa caz.
Va rog sa ma ajutati cu problema mea.
Miam gasit masina lovita in fata blocului,in fata mea alta masina,si ea lovita. Am luat legatura cu el,mi a spus ca el a gasit un nr de tel in parbriz,eu nu. Am sunat si eu la acel numar,individ u nerecunoscand fapta. Mam tinut de el,am aflat unde sta,am vazut masina impreuna cu politia,etc. El in continuare nu si nu. Pana la urma am primit de la pol proces verbal in care individu recunoaste fapta. Eu vreau sa l dau in judecata si sa i cer daune pentru: avarie,faptul ca masina nu va mai fi ca inainte,va rugini dupa reparatie in locurile unde se intervine,eu ma aleg cu nervi,stres timp pierdut si cu anketa,sa l caut,si cu reparatia. Iar eu in tot timpul asta nu am masina. CINE MA DESPAGUBESTE CU ACESTE PAGUBE ? va multumesc frumos,si va rog sa ma luminati. Stima!!!
Răspuns la discuția Vanzare casa
initial stiam ca trebuie sa treaca 30 ani pt a putea prin acest uzcapiune..... cu noua procedura s a modificat ceva? va multumesc frumos. explicati mi va rog intreaga procedura...in detaliu
Discuție Vanzare casa
buna ziua. am urmatoarea problema,la care solicit raspuns. parintii mei detin o casa batraneasca cumparata in 86. pe atunci legea nu permitea vanzarea unei suprafete mai mari de 250 m p. prin intelegere ,ei au cumparat 500 m p impreuna cu aceasta casa. singurul act pe care il detinem este acest act de vanzare cumparare,pe care sunt trecuti 250 m p. acum dorim sa vindem acest teren impreuna cu casa. nu exista titlu de proprietate. cum demonstrez ca sunt proprietar pe 250 sau 500 m p. va rog sa mi explicati procedura. cu deosebit respect,va multumesc!
Răspuns la discuția cum devin proprietar?
am inteles. va multumesc frumos. sarut mainile!
Răspuns la discuția cum devin proprietar?
la acelasi notar...in aceeasi zii?
buna ziua. va rog sa mi gasiti o rezolvare la problema mea. bunici din partea tatalui,care sunt decedati au locuit la tara,si au avut pamant. tatal meu mai are 6 frati,toti in viata....fiecare si a primit verbal portia de teren...printre care si tatal meu. cum devin eu(singurul copil al tatalui meu) proprietar pe terenul care,verbal....i se cuvine tatalui meu....deoarece trebuiesc acte pentru a putea construi ceva. mentionez ca pe acel teren este si o constructie inceputa de tatal meu,dar pe numele bunicii...pe care doresc sa o demolez,pentru a pregati terenul pentru o noua locuinta. va multumesc anticipat!!!
buna ziua. ma adresez dvs cu deosebit respect in speranta ca voi gasi un raspuns la problema mea. Sunt angajat la stat,si beneficiez de compensatie de chirie,in baza unui contract de inchiriere inregistrat la fisc. Acest contract genereaza un impozit,suportat(teoretic) de catre proprietar. Proprietarul a reziliat acest contract,la fisc,eu nestiind acest lucru,si am beneficiat in continuare 2 ani de compensatie de chirie de la servici. un urma controalelor efctuate s a constatat ca pruprietarul a facut evaziune,a fost amendat...impozitul a fost platit,etc.....dar cei de la servici au considerat ca,daca contractul meu a fost reziliat,eu nu am stat in chirie. eu pot face dovada ca am stat in chirie,cu o adeverinta de la asociatia de proprietari,cu martori...etc. am fost obligat sa returnez compensatia de chirie pentru perioada din momentul rezilierii pana la efectuarea controlului si depistarea rezilierii,adica aprox 2 ani. va rog sa ma ajutati,pot avea eu dreptate ca am stat in chirie deci sa nu mai returnez banii?? va multumesc