avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate shcgusa

Activitate shcgusa

Nu mi-am retras cerea de chemare in judecata facuta impotriva paratului ci doar unul dintre capete;e de cerere.
Multumesc foarte mult pentru raspuns dar as vrea sa stiu daca cer doar un leu simbolic drept pretentii, atunci se mentine acel capat de cerere si nu mai platesc cheltuieli de judecata?
Am o cerere de chemare in judecata cu doua capete de cerere unde cer anumite pretentii. Daca renunt la un capat de cerere inainte de primul termen la care sa fiu legal citat iertand cei doi parati inseamna automat ca renunt patial la judecata si platesc cheltuieli de judecata?, sau doar daca as fi cerut scoaterea unui parat de pe cererea de chemare in judecata era renuntarea partiala?

Multumesc
Răspuns la discuția art 204 ncpc
Nu am cuvinte sa va MULTUMESC PENTRU RASPUNS!
Discuție art 204 ncpc
art 204 ncpc spune ca:

Reclamantul poate să-şi modifice cererea şi să propună noi dovezi, sub sancţiunea decăderii, numai până la primul termen la care acesta este legal citat.
A fi legal citat inseamna a primi prima citatie acasa pe care scrie un termnen de judecata stabilit de judecator?, iar pana atunci poti depune cate Completari doresti? Daca ai adus o completare pe art 204 si judecatorul a amanat cauza nedand un termen de judecata unde sa fie citate partile, fiind doar amanari preliminare, la camera de consiliu, iar daca au intervenit date noi se mai poate depune inca o noua completare ca judecatorul sa o mai amane odata pentru o alta decizie??

In termen de zece 10 zile pot depune cate raspunsuri la intampinarea paratului doresc sau doar unul singur? In cazul cand la doua zile am depus un raspuns iar acum as dori sa mai adaug unul aflandu-ma in termenul de 10 zile.
Multumesc.
Se poate cere instantei diminuarea cheltuielilor de judecata?
Ma refer in cazul in care onorariile sunt exagerate?
Intr-un proces civil care nu a ajuns inca in faza unde sa fiu citat legal in calitate de reclamant si unde am cerut o anumita suma drept despagubiri. Pe urma am primit un exemplar de Intampinare din partea partii adverse care scrie ca n-am de unde dovedi exact daunele materiale ci doar eventual morale si ca acest drept s-ar fi prescris. Am depus in scris la registratura judecatoriei ca nu mai am nevoie de acesti bani fara sa spun ca renunt la drept si am dovedit din ce cauza nu s-a prescris fapta intrcat a imbracat o forma continuanta.A doua zi cineva mi-a spus sa scriu ca nu renunt la drept si nici la judecata dar daca nu pot proba prejudiciul exact sa scriu ca le cer simbolic un leu, sau ca las instanta sa se pronunte asupra sumei. Intrebarea mea este daca primul inscris va fi luat ca renuntare la drept si la acel capat de cerere sau va fi luata in considerare rectificarea facuta in al doilea inscris?
Mentionez ca nu s-a dat inca nici un termen de judecata doar partea adversa adica paratul a primit instiintarea de chemare in judecata.
Multumesc.
Răspuns la discuția Pot reincepe un nou proces?
Nu am cuvinte sa va multumesc pentru mesajele transmise.I-am sugerat si in cadrul procesului de reexaminare de ieri sa-mi dea voie sa semnez copiile pentru conformitate si mi s-a spus ca sa astept rezultatul daca cererea mea de reexaminare va fi admisa sau respinsa. Mi-a venit respinsa. Nu am fost citat niciodata la sedinta de fond a dosarului de baza care a fost anulat pe motivul, citez:"Reclamantul nu s-a conformat dispozitiilor instantei de a certifica inscrisurile depuse la dosar pentru conformitate cu originalul, desi din procesul verbal de inmanare din data, etc, etc. rezulta ca adresa de instiintare a fost comunicata la domiciliul reclamantului conform 163 NCPC, fiind implinit termenul de 10 zile prevazut de art. 200 al.2 NCPC. Potrivit art.200 al.3 NCPC daca obligatiile privind completarea sau modificarea cererii nu sunt indeplinite in termenul prevazut de alin.2 al art.200, prin incheiere data in camera de consiliu, se dispune anularea cererii. Pentru aceste considerente, instanta va anula cererea de chemare in judecata." inchei citatul. Am cerut reexaminarea iar la reexaminare cererea mea de reexaminare a fost respinsa pe motiva ca trebuia sa stiu ca am de certificat prin semnatura conform cu originalul acele inscrisuri. Realitatea este ca am intrebat atat judecatorul de serviciu unde se depun dosarele la tribunalul respectiv daca in afara de taxa judiciara mai am si altceva de facut si mi-a spus ca nu! Mi mult de atat, nici macar nu am fost instiintat de primul termen de judecata, nefiind afisat nici pe portaulul tribunalului la sectiunea dosare ECRIS decat la patru zile dupa ce a avut loc judecata.unde s-a dispus anularea. Daca as fi fost citat as fi rugat judecatorul sa-mi permita semnarea acelor copii in conformitate cu originalul. Este revoltator ceea ce mi s-a intamplat.

In cazul ca voi formula o noua cerere de chemare in judecata este bine sa amintesc ca am mai avut un dosar exact pe aceasta tema unde am dat in judecata o anumita institutie a statului pe baza unui anumit articol? Respectiv sa scriu despre istoria fostului dosar?
Pot reincepe un nou proces impotriva unei institutii odata ce primul a fost anulat pe motiv ca nu as fi semnat niste copii pentru a fi in conformitate cu originalul. La reexaminare s-a invocat faptul ca trebuia sa stiu ca acele copii trebuiau semnate. Pot reincepe un nou proces pe baza acelorasi legi, stiind acum cum sa procedez corect cu semnarea copiilor?X-(
Discuție Reexaminare
Buna ziua,


Nu pot sa cred ca am fost respins la un proces unde am depus actele pentru reexaminarea unui dosar care ar fi fost anulat fiindca nu as fi semnat conform cu originalul! La reexaminare am cerut sa semnez toate paginile conform originalului dar azi am fost respins la Tribunalul Bucuresti. Mai pot avea vreo cale de atac la CEDO sau in alta parte? Este absurd sa fiu respins pentru cateva semnaturi !!!!
I-am spus judecatoarei ca pot semna oricand si ca dosarul poate merge mai departe!!!!! De ce l-a dat respins? Ce cai de atac mai am si ce anume pot sa mai fac acum?:sorry: Dosarul se refera la contencios administrativ!X-(