avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelas83

Activitate mihaelas83

Discuție datorii banci
Buna seara,

In prezent am 4 popriri pe salariu pentru care firma angajatoare face platile lunar. Recent discutam cu prietenul meu daca pe viitor, aceste datorii ale mele l-ar afecta in cazul in care ar dori sa faca vreun credit?asta in ideea daca am fi casatoriti. In prima faza raspunsul meu a fost nu, pentru ca nu vad de ce datoriile mele ar putea sa il afecteze....ma gandesc ca problema ar fi in cazul in care mi-ar cere sa il girez.
Ar putea sa ma lamureasca cineva in aceasta situatie? planurile noastre de viitor sunt destul de complexe si n-am vrea sa ne afundam in datorii; personal nu vreau sa repet greseli din trecut (datoriile prezente sunt de pe vremea cand eram casatorite si este suficient ca platesc eu pt ele, nu mai trebuie sa plateasca si altii).

Multumesc aticipat pt raspuns
buna ziua,
am divortat anul trecut si am in crestere fetita minora;in sentinta de divort este specificata pensia alimentara, in cuantum de 243,75lei, pe care nu o primesc (am primit ceva bani de la fostul sot anul trecut). locuiesc impreuna cu fetita si mama mea, in casa acesteia, iar singura persoana cu venit sunt eu (mama neavând pensie sau alt venit). facand un calcul, incluzând si valoarea pensiei alimentare, 957 venit net + 244 pensie alim. = 1203 total ; daca il impart la 3, venitul pe membru de familie este de 401lei....impartit la 2, acesta este de 601lei/membru.
conform art. 2 alin 2 din legea 277/2010 beneficiaza de alocatie familia formata din persoana singura si copiii aflati in intretinerea acestora si care locuiesc impreuna cu aceasta, dar la mine situatia este alta...pe langa copil, eu o intretin si pe mama. Cum as putea sa procedez sau ce trebuie sa fac ca sa demonstrez ca ne gospodarim toate 3, cu un singur venit? si sa pot primi un ajutor de la primarie. in toamna trecuta nu am putut sa fac cerere la scoala fetitei pt bursa sociala pe acelasi motiv....am inteles ca legea spune mama si copilul, dar cu mama mea ce fac? la doctor beneficiaza de asigurarea mea, fiind trecuta la mine ca si persoana in intretinere, acasa mananca de la mine etc.
pe mine ma depasesc maxim legile noastre, pe deoparte ajutam dar intr-un final nu putem sa ajutam...practic ne invartim intr-un cerc
Răspuns la discuția pensie alimentara neplatita
- zilele acestea chiar mi-am instalat pe telefon un program de inregistrare a tuturor apelurilor (primite si date), ca sa le pot salva pe cele de la el.
- de baut, a baut de fata cu fetita nu la birt ...
- exclus sa merg la executor...la fel ca si mine, are si el rate neplatite (chiar si facturi de telefonie mobila), pentru care este cautat. eu lucrand cu forme legale, am de ceva vreme poprire pe salariu. cunoscandu-l, nu-si va legaliza nimic in urmatoarea perioada pt ca stie pe unde are de plata
- conform sentintei, are de plata 243,75lei/lunar, incepand cu luna febr. 2015....in total 18luni, din care s-a achitat de 3luni cat a fost plecat si "maruntisul" primit luna aceasta - cei 165lei .... e vorba de multi bani, care pe langa faptul ca m-ar fi ajutat ma trag si in jos; pensia alimentara fiind considerata venit, eu nu i-am putut face fetitei bursa la scoala. singurul avantaj, il am la centrul unde sta dupa orele de la scoala (un fel de after-school), unde ma cunoaste lumea de cand eram copil si atunci au primit-o si pe ea, fara sa platesc. este o asociatie a bisericii din zona in care locuiesc, care ajuta persoanele cu probleme.
- voi tine cont de sfat si le voi face poze cand se vor intalni...

Deci, nu-mi ramane decat sa fac plangere la parchet .... pot sa o depun imediat sau e nevoie sa astept sa mai treaca o perioada de timp? cum ar trebui formulata? multumesc
buna ziua,
deranjez din nou cu cateva chestiuni.....am divortat anul trecut, custodia fetitei este comuna insa cu domiciliul la mine iar tatal trebuie sa plateasca pensie alimentara (in sentinta nu este nimic specificat legat de vreun program de vizita). toate bune si frumoase pana aici....intre timp dumnealui a fost plecat din tara, pana la inceputul acestui an. cat a fost plecat (vreo 7luni) n-a trimis decat 150 euro,bani pe care ii pot dovedi cu chitantele de la western. prin ianuarie am fost la sectia de politie si am facut o plangere privind neplata pensiei alimentare....trecusera aproape 4luni de cand nu mai trimisese el nici un ban.
la revenirea lui in tara, lucrurile s-au schimbat...la momentul respectiv m-am bucurat pentru a lasat de inteles ca s-a schimbat si are regrete privind situatia care se crease (pot spune ca a fost un bun actor); venea si iesea cu fata, au fost weekend-uri cand a luat-o cu el....per total era o alta atmosfera. incet-incet lucrurile au luat o alta intorsatura si din discutiile purtate zilnic, am hotarat sa mai dam o sansa la ceea ce a fost candva....tot atunci s-a intamplat sa si retrag plangerea facuta la politie (probabil o mare greseala facuta de mine). eram incantata de ceea ce se intampla, de faptul ca fetita era mult mai linistita, mai ales ca incepuse sa-si petreaca timp si cu tatal, ca nu ne mai vedea certandu-ne etc....dar chiar si asa, n-a avut confirmarea ca mami si tati s-au impacat (ceva parca nu ma lasa sa spun lucrul acesta). el cand a ajuns in tara, avea o relatie cu altcineva, lucrul pe care l-am inteles dar in momentul in care am hotarat sa ne mai dam o sansa, am fost foarte clara ca nu doresc o viata dubla. ulterior m-a asigurat ca cealalta relatie s-a terminat, insa in timp am constat ca nu este asa....cand nu era cu mine, era cu cealalta (precizez faptul ca nu apucasem sa ne mutam din nou impreuna, ci stateam separat...in weekend-uri eram la el, cu tot cu fetita).
cand a explotat bomba cum ca el ducea o viata dubla, lucrurile au luat o alta intorsatura....eu am pus punct si gata (nu sunt sigura daca si cealalta a facut la fel, insa in momentul acesta nu ma mai intereseaza .... situatia in sine, m-a scarbit enorm) si de aici au revenit certurile si scandalurile, bineinteles ca cele mai multe legate de bani.
ne-am intalnit intr-o seara sa vada fata si i-a intins 100lei (sub pretextul sa-si ia pepene) iar cand l-am intrebat de restul, mi-a raspuns "ii iei pepene si din restul mai scazi din datorie)...la vreo sapt. m-a sunat sa ne intalnim si mi-a dat 50lei si mi-a zis ca incearca la cateva zile sa vina sa-mi lase bani pt fata. sapt trecuta i-am sugerat o varianta...cum el niciodata n-are bani gramada (el in continuare ce castiga, mananca si bea), sa-mi dea in fiecare sapt cate 100lei pt fata...la inceput a fost ok, insa discutia a degerat in amenintari, injurii etc si singur a hotarat sa-mi dea 15lei/zi....facuse un calcul si mi-a zis ca ies in castig intr-o luna: pe deoparte se achita de pensia alimentara (245lei) si mai plateste si din urma (conform sentintei are de platit pensie incepand cu februarie 2015). discutia am purtat-o martea trecuta telefonic si seara ne-am intalnit intamplator si mi-a intins cei 15lei....bineinteles ca de atunci n-am mai vazut alti bani...din contra, m-a rugat chiar sa vorbesc cu fata si sa-i spun sa nu-l mai sune sau sa-i trimita mesaje.
cum i-am spus-o si lui (si a recunoscut) treaba cu 15lei/zi e mai mult decat o bataie de joc; nu stau sa alerg prin oras in fiecare zi, ca sa-mi dea el 15lei. la un moment dat chiar mi-a zis ceva de genul "eu vreau sa-ti dau banii astia, dar tu nu-i vrei.atunci nu-ti mai dau nimic si da-ma in judecata".
a nu se intelege ca nu vreau....indiferent cat este pensia alimentara, pe mine m-ar ajuta; cu totii stim ce inseamna sa ai un copil, sa fie la scoala, sa aibe nevoi sau sa ceara ceva etc. Dar nu vreau sa-l mai las sa-si bata joc, dar totodata vreau sa lupt pt drepturile copilului.
M-am tot interesat in stanga si-n dreapta de ce sa fac sau cum sa procedez de acum incolo...parerile sunt impartite, chiar si la avocati si sincer nu-mi permit sa platesc cate o consultanta la fiecare in parte.
el in momentul de fata lucreaza, dar nefiind prost, o face la negru ca sa nu am de ce sa ma leg.
cu siguranta ultimii bani primiti de la el (165lei) luna aceasta, ma trag in jos si nu ma pot duce sa-i mai fac vreo plangere. poate doar sa astept 3luni in care sa nu mai primesc nimic.
de executor nici nu poate fi vorba...el neavand nici un fel de bun pe numele lui. pe cine sa execut silit?
sa stabilim ceva pe cale amiabila nici atat....nu este persoana care sa faca asa ceva. daca am putea disparea din peisaj, probabil ar fi cea mai buna solutie.

acum va intreb.....faptul ca mi-am retras in febr acea plangere, sterge datoria lui din febr.2015 pana la momentul respectiv? are vreun rost sa-i mai fac plangere la politie acum sau peste 3luni? sau sa ma plimb prin instanta? exista varianta sa cer poprire pe veniturile mamei lui care lucreaza cu forme legale (dar in Italia)? recunosc ca aceasta ultima varianta precizata nu am verificat-o, insa am auzit ca s-ar putea, de aceea va si intreb.
si inca ceva: daca nu vreau sa-si vada copilul decat in prezenta mea, ce poate sa mi se intample? ultima data cand a vazut-o, acum vreo luna de zile, a iesit cu scantei; l-am simtit la telefon ca este baut (si chiar asa era) si n-am vrut sa o las cu el si totusi mi-a luat-o de am turbat vreo 2ore la telefon. eram cu fetita in parc si a sunat-o sub pretextul ca vine sa iasa cu ea. i-a zis sa vina la mine sa-mi ceara bani ca sa-si ia ceva de la magazin, iar el o s-o astepte sa plece impreuna, dar mie sa nu-mi spuna nimic. totusi fetita mi-a spus si i-am zis ca nu este frumos ceea ce o invata tati. am mers cu ea la magazin, ei continuand sa vb la telefon....doar mi-am intors spatele si fetita disparuse. ulterior ea mi-a povestit ca s-a dus totusi dupa el (nu mai zic ca el o astepta la o distanta destul de indepartata de unde eram noi) pt ca ii zisese ca daca nu vine ea, vine el sa o ia cu forta....fata s-a speriat probabil si i-a facut jocul. pret de vreo 2ore am stat numai pe telefon, rugandu-ma de el sa-mi spuna unde sunt sau sa vina inapoi sa aduca fata. nu m-am ales decat cu injuraturi si amenintari de genul "daca vreau sa-ti iau fata, o iau si de langa tine". intr-un final am recuperat-o, probabil pt ca starea lui de ebrietate (bause si de fata cu fetita) era destul de avansata si vroia sa plece acasa




Răspuns la discuția Neplata pensie de intretinere !
Sonyaa a scris:

Buna seara si multumesc pentru raspunsuri. Este bine de stiut tot ceea ce mi ati spus. Zilele astea cam aceleasi lucruri le am vorbit cu mai multe persoane *apropiate* ...si astazi am avut supriza sa primesc 500 de lei prin posta de la sora lui,cu titlu de pensie alimentara. Totodata am auzit ca fostul meu sot,sfatuit de cineva bineinteles,se gandeste sa mi trimita de acum incolo cate o oarecare suma de bani ...*atat cat poate*,cam o data la 3 luni astfel incat sa nu i pot face plangere. Ma obosesc foarte tare toate astea...se poarta de parca am fii cei mai mari dusmani..


cu aceeasi situatie ma confrunt si eu...fostul sot are de platit pensie alimentara din febr.2015;pana acum sunt 11luni din care pot spune ca a achitat 3luni. Ultimii banii primiti de la el au fost in octombrie si de atunci nimic altceva; astept pana la sfarsitul acestei luni si apoi am sa merg la politie sa-i fac reclamatie. Cum prostul nu e atat de prost, este foarte posibil ca in zilele viitoare sa mai trimita niste bani...nu de alta,dar stie foarte bine cum sta treaba cu cele 3luni consecutive.
personal sunt foarte "incantata" de legile noastre...in urma divortului, pe hartie avem aceleasi drepturi si obligatii, insa in cele mai multe cazuri mamele sunt singurele care trag cu toate....iar pe langa asta, trebuie sa avem o rabdare de fier.

Sonya, din ce am inteles tu astepti sa-ti vina hotarea definitiva de la divort? trebuie mers la judecatorie dupa ea. Si eu am asteptat la fel...dupa termenul de 30zile pt apel am sperat ca o voi primi prin posta; m-am dus la judecatorie si am intrebat de ea si am fost anuntata ca nu trebuia sa mai primesc nimic prin posta; am facut o cerere pt a mi se elibera doua copii legalizate ale hotararii (atatea copii am cerut eu), am platit taxa de legalizare si m-am reintors pt a le ridica
"obliga paratul la plata sumei de 213,75 lei, cu titlu de contributie lunara de intretinere in favoarea minorei incepind cu data de 05.o2.2015 si pana la majorat" ... v-am citat textul din hotarare.

mai tin sa precizez ca fostul sot nu are bunuri...drept urmare ce putem executa!? nu ma bazez pe suma respectiva insa m-ar ajuta destul de mult (avand in vedere ca venitul meu lunar este cel minim)....cand am hotarat sa divortez, nu am facut-o pt bani, ci pt linistea atat a fetitei si a mea. cand il aud ca o sa trimita bani, ca suma aia stabilita de lege e mica si ca eu am nevoie de mult mai mult pt copil, ca el vrea sa trimita mai multi bani etc...ma ia capul; intr-un final nu se agita sa trimita nimic....doar se bate cu pumnii in piept.
din cate stiu, pensia alimentara s-a calculat la salariu minim....el nelucrand in timpul procesului....de fapt el nu mai lucreaza cu forme legale de multi ani
buna ziua,

deranjez din nou intr-o chestiune legata de pensia alimentara, asta dupa ce am tot auzit diverse pareri.
in 28 iulie a.c s-a dat hotararea devinitiva a divortului; este specificat ca trebuie sa primesc pensie alimentara de la fostul incepand cu luna februarie, de cand am intentat eu procesul de divort; fostul sot a parasit domiciuliul la sfarsitul lunii iunie si a plecat in Italia .... acolo munceste, dar fara forme legale. de cand a plecat si pana acum, am primit de la el doar 200 euro (50e prin iulie, alti 50 in sept. si 100 in oct.)...de atunci nu am mai primit nimic; l-am amenintat si cu darea in judecata si nimic....el niciodata n-a avut bani #-o
in fine, as putea sa fac o hartie pe care sa o depun la judecatorie legata de neplata pensiei alimentare? daca pun pe hartie ce a trimis, este in urma cu plata ei. zilele trecute mi-a comunicat o adresa de domiciliu (asta la insistentele mele de a-mi trimite o adresa unde sa poata fi gasit).
ce sanse am, daca depun o astfel de hartie? nu sunt genul care sa stau sa ma tiganesc, mai ales ca nu ma bazez pe banii de la el, dar daca il vad ca in continuare zace in nesimtire....am luat si eu lectii de asa ceva :)))
Răspuns la discuția Pasaport minor
Nu m-a speriat nimeni...sunt eu mai fricoasa in astfel de cazuri :)) mi-am tot pus intrebari cu "daca" in fata.

Inca ceva si am terminat....este necesar sa am la mine cazier judiciar cand ies din tara? anumite persoane au spus ca da, altele (care au mai iesit din tara cu minor) spun ca nu
Răspuns la discuția Pasaport minor
Ares-3 a scris:

Dupa ce vine mai aveti de facut ceva, legalizarea. Abia apoi va puteti schimba CI.
Aici aveti procedura de legalizare:
www.avocatnet.ro/content/for...

In acest caz - cu declaratia facuta de sot cu noul dvs. nume - va trebui sa aveti sentinta legalizata la dvs. si la Pasapoarte si la iesirea din tara, ca sa puteti justifica schimbarea de nume.



deci...daca sotul imi face acum procura pe numele actual si ulterior, pana plec, schimb CI, daca am la mine sentinta legalizata, nu voi avea probleme la iesirea din tara.
am inteles bine?
imi cer scuze daca pun atat de multe intrebari, dar nu am cunostinte in domeniu

Răspuns la discuția Pasaport minor
tot stau si ma gandesc....daca legalizez hotararea de divort dupa intoarcerea in tara si tot atunci schimb si actul de identitate, este o problema? ma gandesc ca atunci cand ies din tara nu scrie pe fruntea mea ca sunt divortata si ca trebuia sa-mi schimb CI-ul :))
sau dupa acel termen de 15zile, figurez undeva ca nu am facut toate demersurile care trebuiau?