avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate ntyry75

Activitate ntyry75

Sunt casatorita de 2 ani avand 2 copiii de 2 ani si un bebe de 5 luni, dar am trait in concubinaj cu sotul meu 6 ani, timp in care am inceput constructia unei case , achizitionat un apartament prin credit ipotecar si cumparat o masina.Sotul doreste divort la notar prin carea mi-a stabilit custodia copiiilor si pensia alimentara. Cum este mai bine pentru mine si copii, divort la notar sau tribunal cu partaj?Mentionez ca am venituri mai mici decat sotul meu.In concubinaj se iau in calcul bunurile la partaj?Divortul la notar poate fi atacat?
Buna ziua,
Incepand cu luna noiembrie a.c. mi-a iesit decizia de pensionare pentru limita de varsta. In acest moment sunt director general la firma mea si vreau sa continui activitatea.Trebuie incetat contractul vechi sau pot sa emit o decizie de continuare a activitatii chiar daca sunt pensionata?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Divort cu copii
Procura sau imputernicirea a fost facuta in vara la un birou notarial si viza sa ma reprezinte in instanta pentru ca eu am serviciu in Italia si ma ocup si de copil, care este la scoala. Aceasta procura a fost facuta la recomandarea avocatului dupa ce i-am expus situatia mea. O parte din onorariu i l-am trimis prin Western Union si pot dovedi ca a primit acei bani. Am chiar un email de confirmare din partea avocatului, plus documentele emise de banca prin care am facut transferul. Sigur voi schimba avocatul insa nu pot irosi niste bani aiurea. Nu a existat nici un contract intre noi ci doar acea imputernicire.
Discuție Divort cu copii
In urma cu ceva timp am aflat ca sotul ma inseala. Sunt domiciliata in Italia impreuna cu fiul meu si am imputernicit un avocat (la notariat) care sa ma reprezinte in procesul de divort intentat sotului. La primul termen, avocatul meu nu s-a prezentat si nici nu am mai putut lua legatura cu el, insa sotul parat s-a prezentat. Instanta a respins dosarul motivand lipsa unei procuri din Italia. Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu urmatoarele probleme:
1. Exista vreo posibilitate sa-mi recuperez onorariul dat avocatului? Care ar fi aceasta posibilitate?
2. Cum sa actionez in continuare pentru ca eu imi doresc divortul?
Va multumesc din suflet!
Multumesc mult pentru raspuns, mi-ai luat o piatra de pe inima. Mentionez ca celelalte contracte sunt pe aceeasi functie(ex. contabil).
=D>
M-am angajat de curand la o companie nationala dar mai am si niste contracte CIM partiale cu alte firme?trebuie sa renunt la ele?:-/

Răspuns la discuția demisie sau acorul partilor?
Ai 3 posibilitati:
1. Sa-ti continui concediul de ingrijire copil pana la varsta de 2 ani ( adica 2008) + cu luarea concediului de maternitate cumulat cu cel postnatal ( 126 zile-42 (obligatorii)=84 zile, deoarece nu ai beneficiat de ele, si sa-ti cauti un loc de munca .Iti faci o cerere de revenire in CIC.- este dreptul tau.
2. Incetarea contractului prin acordul partilor , data fiind socotita ca prima zi dupa terminarea celor 2 luni( intelegerea verbala facuta)
Răspuns la discuția Vechime pierduta,
Ca sa afli daca ti s-au virat contributiile la sta trebuie sa mergi la Casa de Pwnsii Bucuresti, din Vitan. La etajul III, ghiseul 1 sau 2. Sa ai buletinul la tine si le spui ca vrei un desfasurator al stagiului de cotizare a asigurarilor sociale.
Si daca nu exista in perioada 2006, atunci mergi la ITM din Radu Voda .
Bafta!