avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 159 soluții astăzi
Forum Activitate sefu2509

Activitate sefu2509

Discuție legea 19
Buna ziua,

Doresc un raspuns concludent la situatia specificata mai jos, care sa ma ajute sa inteleg aplicarea legii 19/2020 prin aplicarea acelui procent de 75%:

Subsemnatul, lucreaza din data de 23 martie acasa. Durata efectiva este de 8 ore pe zi. Sotia este de la inceputul anului in concediu de studii doctorat, concediu cu plata. Avem un copil de 8 ani.
In aceasta situatie, se poate beneficia de prevederile legii 19?

Multumesc
Locuiesc la etajul 1 intr-un bloc cu 10 nivele in Bucuresti. La parter se afla o gradinita de stat. Ieri m-a sunat administratorul sa imi spuna ca in dreptul tevilor verticale de caldura de pe hol este o fisura (in plafon cumva - intre mine si gradinita) si trebuie remediata. Au incercat pe la gradinita, dar se lucreaza foarte greu si au zis ca trebuie sa vina la mine sa vada despre ce e vorba. Eu tocmai mi-am renovat apartamentul si i-am comunicat ca nu sunt de acord sa intre sa imi sparga gresia si masca cu care am acoperit tevile de pe hol (le-am acoperit pentru design, erau singurele care mai erau vizibile intrucat mi-am montat centrala in apartament din cauza vecinilor in primul rand care au datorii imense la intretinere si ni se oprea mereu apa calda si caldura). Oricum au mai fost 3 interventii in apartament (nu stiu cum numai de la mine se poate interveni), la una din interventii fiind necesar a mi se sparge faianta.
Intrebarea este: sunt obligat sa ii las sa imi devasteze apartementul pentru aceasta lucrare? Nu ar fi mai bine sa lucreze dinspre gradinita chiar daca va fi mai greu?
Nu doresc acccesul acestora in apartament. Trebuie sa le permit accesul?
Administratorul de fiecare data a chemat niste "meseriasi" care sa faca lucrarea, de fiecare data pe langa lucrarea propriu-zisa provocand avvarii la altele (de ex: mi s-a spart sifonul la chiuvera - cheltuiala suportata de mine).

Astept un raspuns cat mai curand posibil,
Va multumesc.
Buna dimineata,

Locuiesc intr-un apartament situat deasupra unei gradinite de stat in sectorul 2.
Zgomotul de la aceasta gradinita este infernal. M-am gandit sa chem o firma care masoara nivelul zgomotului provenit de la aceasta gradinita.
Intrebarea mea este: exista vreo reglementare care sa stipuleze un nivel al zgomotului iar institutiile abilitate sa ia masurile adecvate pentru diminuarea acestuia.

Va multumesc pentru raspuns,
O zi buna,
Cristian
Buna ziua,

Va scriu in legatura cu urmatoarea problema la care astept un raspuns cat mai clar:
- in blocul in care locuiesc astazi s-a sistat furnizarea apei calde din cauza restantelor foarte mari la intretinere. Exista vreo baza legala care sa-i sileasca pe rau platnici sa isi achite datoriile, si cine ar trebui sa faca toate demersurile pentru a-i da in judecata? Administratorul sau orice proprietar din bloc?
- blocul este mizerabil, plin de gandaci. Asociatia de proprietari este obligata sa faca dezinsectie in partile comune ale blocului? Eu am investit foarte multi bani si am chemat o firma de dezinsectie si intr-adevar au disparut pentru o perioada dar daca ceilalti locatari stau cu "musafirii" la masa au inceput sa reapara si la mine din nou;
- locatarii arunca obiecte de tot felul pe geam. Exista vreun act normativ care sa amendeze locatarii care fac acest lucru sau macar de la primarie sa existe ceva instiintari sau somari ca ...cei care fac asa ceva vor fi amendati.

Astept cu interes raspunsul dvs.
Multumesc.
Buna ziua,

Va scriu in legatura cu urmatoarea problema la care va rog sa ma ajutati: sotia mea va naste prin luna mai. Din data de ieri, 15 martie 2012 a intrat in concediu prenatal.
Si-a pastrat cele minim 42 zile dupa nastere. Sotia doreste sa stea un an acasa pentru ingrijirea copilului in celalalt an sa stau eu. Este posibil acest lucru? Se va opta de la inceput pentru acest lucru? Stiu ca daca se opteaza pentru 2 ani, in cel de-al doilea an plafonul este de 1200 lei. Eu daca aleg sa stau in cel de-al doilea an va intra in aplicare metoda de calcul pentru situatia in care iti alegi doi ani?

Va multumesc anticipat,
Cristian