avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Activitate sorinica42

Activitate sorinica42

Discuție Vanzare masina
Am vandut catre cineva o masina,am incheiat cu acea persoana un cotract de vanzare-cumparare,insa el,dupa doi ani de la cumpararea masinii ,inca nu si-a inmatriculat masina pe numele lui.El circula cu masina avand actele pe numele meu,face ITP-ul cu numele meu pe cartea de identitate si pe certificatul de inmatriculare,face asigurare pe numele meu si nu nplateste impozit pe masina.L-am sunat de nenumarate ori si i-am spus sa intre in legalitate in ceea ce priveste masina,dar fara rezultat.Ce as putea face pentru a-l determina sa-si inmatriculeze masina.El motiveaza ca este timbrul de mediu prea mare si nu merita sa mai inmatriculeze masina,dar el circula cu ea de doi ani.Multumesc.
Răspuns la discuția Contract de vanzare-cumparare
Multumesc pentru raspuns.Cred ca nu plateste nimeni impozit pentru terenul respective,dar o sa ma interesez sigur.
Tatal meu,care acum nu mai este in viata,a instrainat un teren pentru care nu detinea la vremea respectiva act de proprietate.A incheiat un act de vanzare-cumparare(nu stiu daca este corect spus)scris de mana.As vrea sa stiu daca este valabil acest act si de catre cine trebuie semnat un asemenea act,in afara de cei doi care sunt implicati in tranzactie?
Discuție Salarizare
Cine ma poate lamuri?La stabilirea salariului,in cazul in care se aplica coeficienti de ierarhizare,ce salariu se ia ca baza de calcul?Multumesc
Răspuns la discuția Succesiune
Sunt intr-o ceata totala.Nu am stiut niciodata cine a facut aceasta cerere,stiu doar ca unchiul in viata detine un titlu de proprietate foarte deteriorat din care nu am inteles aproape nimic,in afara de numele bunicii.Va rog sa ma luminati in privinta a ceea ce am eu de facut impreuna cu fratii mei pentru ca intr-un final sa ajungem in fata notarului.De unde pot sa scot un duplicat al titlului de proprietate?Nu cunosc absolut nici un demers pe care ar trebui sa-l fac,sunt intr-o totala necunostinta de cauza si nu are cine sa ma indrume asupra pasilor pe care trebuie sa-i fac pentru a ajunge ca noi,cei trei frati ,sa putem fi in posesia acelor terenuri in suprafata de 70 de ari care i s-au cuvenit tatalui meu.
Discuție Succesiune
As vrea sa stiu cum pot intra in posesia unor terenuri asupra carora nu s-a facut succesiune.Bunica mea a decedat cu mult timp in urma,iar mostenitorii nu au facut succesiunea privind mostenirea.In timpul vietii tatal meu impreuna cu o sora au renuntat printr-un act notarial in favoarea unui frate mai mic la partea care li se cuvenea din casa.Asta se intampla in anii 80.Dupa terenul dobandit in anii 90 nu s-a mai facut succesiune,fratii impartindu-si in mod egal intre ei pamantul.Acum ca tatal meu a decedat,ce trebuie sa facem noi,copiii , ca sa intram in mod legal in posesia terenurilor care i s-au cuvenit tatalui meu dupa moartea bunicii?Mentionez ca din trei frati(unchii mei),a mai ramas in viata doar unul.As mai vrea sa stiu si de ce acte voi avea nevoie la notariat pentru succesiune.Sper ca am fost cat de cat inteles.Multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc celor care mi-au raspuns,o sa va urmez sfatul.
Discuție Succesiune
Ce pasi trebuie sa urmez in cazul in care vreau sa intru in posesia unor terenuri agricole pentru care tatal meu impreuna cu fratii lui nu au facut succesiune dupa decesul parintilor lor?Mentionez ca tatal meu,la randul lui a decedat,iar eu nu stiu ce trebuie sa fac pentru a putea fi proprietarul a ceea ce i s-ar fi cuvenit tatalui meu.Titlul de proprietate se afla in posesia unui frate de-al tatalui meu.Multumesc mult.
Răspuns la discuția Salarizare conform studiilor
Multumesc pt lamuriri.In cadrul unitatii noastre exista un CCM care contine o grila de salarizare in care sunt specificati coeficientii de ierarhizare pentru fiecare cod cor in parte. De asemenea, se specifica in CCM ca salariatii care fac dovada absolvirii studiilor superioare trebuie trecuti la o treapta superioara de salarizare.Multumesc inca o data Freeelis.

Concluzionez ca in sprijinul cererii mele nu pot sa fac apel decat la CCM?Multumesc.

Ce trebuie sa fac in cazul in care solicit salarizarea conform studiilor superioare absolvite si sunt refuzat?Mentionez ca in prezent ocup un post de studii medii(tehnician ssm),iar cand am solicitat sa fiu platit la nivelul studiilor superioare am fost refuzat atat de directorul unitatii si de sefa biroului de resurse umane.