avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters320665

Activitate ContSters320665

Domnule va dau si eu un sfat: radiati masina din circulatie, nu va jucati cu asa ceva.
Dati-i masina omului dupa ce o transcrie pe numele sau, asa e corect si normal.

O persoana care vrea sa cumpere o masina si este serioasa si corecta va dori cu siguranta sa treaca masina pe numele sau. Restul sunt samsari. Azi e masina in Bucuresti sa zicem, maine o vinde la cineva din Cluj etc.
Puteti primi amenzi: ex. rovinieta, radare fixe.
Plus: in caz de (Doamne fereste!) accident daca el pleaca de la locul accidentului dumneavoastra veti fi chemat sa dati de seama. E riscant, nu?

E doar o parere... Dar e cu siguranta solutia corecta pentru dumneavoastra.
Răspuns la discuția Taxa de mediu
dcozma a scris:

Pana nu apare o hotarare favorabila in acest sens de la Curtea de Justitie a Uniunii Europene, actiunea de inmatriculare fara plata timbrului de mediu prezinta riscuri .
Si oare cand va aparea asa ceva?

Ati citit gresit. Va zic din sursa SIGURA ca daca omul cu pricina merge la Directia de Inmatriculari cu hotararea judecatoreasca i se va radia masina.
Eu raman insa la parerea colegului Patrick ca glumiti sau va bateti joc de noi.
Chiar credeti ca ne jucam cu hotararile judecatoresti cum vrem noi? Daca da, gresiti amarnic.
Răspuns la discuția Talon pierdut
ciprianul a scris:

ce e de facut? multumesc
Transcrieti masina la timp si nu mai aveti probleme.
In cazul dumneavoastra doar proprietarul adevarat al masinii (cel din talon) poate sa faca o cerere pentru un duplicat.
Numai bine!

O inregistrare pe telefonul mobil poate fi considerata proba in instanta?
Multumesc.
Buna ziua oameni buni.
Imi poate spune cineva cat poate dura un proces in afara capitalei(mai exact in Deva, judetul Hunedoara)? E vorba de un proces de "obligatia de a face"(sper sa fie corect ce am scris, daca nu imi cer scuze!).
Va multumesc mult.