avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Activitate DepResurseUmane

Activitate DepResurseUmane

Cine suporta plata hidroizolatie pe bloc ? Locuiesc la ultimul etaj si din cauza vecinului plecat din tara si cu hidroizolatie nefacuta, am probleme cu infiltratia in tavan.
Am facut plangere tulburare posesie , orala la politia din comuna. A fost chemat paratul dar nu s-a rezolvat nimic.
In urma unui sfat, am facut plangerea in scris cu toate datele, nr de telefon, nume martori, tot...
Rezolvarea ar fi foarte simpla avand in vedere ca plangerea e insotita de masuratoarea cadastrala a terenului meu, extrasele de carte funciara al meu si al vecinului care a intrat in terenul meu , o simpla masuratoare cu ruleta arata ca el a depasit cu cativa metri montarea gardului fata de masuratoartea din act.

Intrebare : ce termen au cei de la politie sa-mi dea un raspuns?

Ar mai fi varianta sa merg sa-i daram gardul, sa-mi ar pamantul si apoi sa faca el plangere la politie. Sa-l vad atunci cum demonstreaza ca avea montat gardul pe terenul lui. :justcuz:
Răspuns la discuția Succesiune
Casa e mostenirea tatalui, aici cota de mostenire ar fi de 1/3 (eu, fratele si mama).
Eu pot cere undeva un duplicat al actului care e pe numele tatalui ? Originalul e in posesia mamei.
Discuție Succesiune
In urma decesului tatalui, mama a dezbatut mostenirea numai a unei parti din avere, si anume a apartamentului (mie mi se cuvin 2/8). Casa de la tara nu a inclus-o in dezbatere.
Cum pot cere dezbaterea si pentru aceasta daca eu nu detin nici un act de la casa, iar mama si unicul frate nu vor ? (prin asta veti intelege ca mama a vrut sa lase apartamentul fratelui iar eu nefiind de acord , considerand ca macar partea ce mi se cuvine de la tata sa mi se plateasca, macar cat scrie pe certificatul de mostenitor, NU MAI DISCUTA CU MINE)
Detasat de 2 luni la societatea Y, cu prelungire inca 1 luna, ii pot acorda toate zilele de concediu de odihna la care are dreptul si de la societatea X ?

Angajatorul Y este de acord sa le plateasca, dar este legal sa isi ia toate zilele de CO care i se cuvin si de la societatea X si de la societatea Y?
Teama mea era: daca data emiterii deciziei de incetare, 31.07.2016 duminica, nu ar fi trebuit sa coincida cu data transmiterii Revisal 01.08.2016 - luni.
O angajata doreste sa inceteze contract cu acordul partilor pe 31.07.2016 ( duminica ) la societatea X. Luni incepe activitatea la societatea Y.

sa-mi spuneti daca am facut corect :

a)pe 29.07.2016 ( vineri ) intocmire Cim cu societatea Y, cu data incepere 01.08.2016 (luni), transmis revisal vineri 29.07.2016

b)pe 31.07.2016 (duminica) intocmire Decizie incetare cu data de 31.07.2016 cu societatea X, cu transmitere revisal 01.08.2016 (luni), prima zi lucratoare.


Daca nu am facut bine sa-mi spuneti cum corectez in revisal.

Răspuns la discuția Act aditional ROI - Bacsis
multumim
Răspuns la discuția Seful nu mi-a dat banii
asta a si facut in plangerea catre Tribunal. A mentionat ca statele de salarii nu au fost semnate de el, ca nu a primit nici un ban pentru zilelel lucrate. Acum asteptam.
Răspuns la discuția Seful nu mi-a dat banii
nu se va rezolva nimic amiabil, angajatorii care exploateaza oamenii la negru au un tupeu fantastic. Cazul unei cunostinte : angajat cu forme legale dupa 2 sapatamani de lucru (a lucrat in probe")"sa invete traseul, dupa trei luni si-a dat demisia ca nu si-a primit salariul. Pe cale amiabila nu s-a rezolvat nimic. Cu reclamatie la ITM nu s-a rezolvat nimic pentru ca ITM-ul a gasit actele ïn regula":state semnate ( nu a contat ca nu era semnatura angajatului), pe pontaje 8 ore trecute ca lucrate, cu toate ca se lucra 14 ore ! si ITM spune ca sa faci plangere la Tribunal daca consideri ca ai fost nedreptatit, ceea ce a si facut. Si...asteptam. Firma Engelmi Galati ( fosta Cukys) mai are pe rol nenumarate dosare de plangere Litigii de munca. Am vazut ca un dosar are data din 2010 si nu e inca solutionat. In concluzie : mai trimiti o hartie, mai astepti un raspuns, mai trec cateva luni, ei au avocat sau jurist, tu te informezi de pe net. Importat e sa nu te dai batut. Si daca-ti pica bine sa-i faci reclama buna fostului angajator.