avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters320906

Activitate ContSters320906

Răspuns la discuția comision banca
antonya10 a scris:

Buna dimineata, va rog frumos sa-mi rasupndeti si mie la urm. intrebare:
comisionul de administrare ptr. un credit de consum este considerat ca fiind abuziv sau numai la creditele ipotecare? Am avut un credit ptr. consum de 1000 de lei, l-am achitat pe 20.05.2015si vreau sa deschid actiune in instanta ptr. recuperarea comisionului de admistrare lunar deoarece banca imi incasa lunar 30 de lei la o rata de 205 lei. Am solicitat bancii sa renunte la acest comision incasat ilegal(consider eu) dar ei mi-au raspuns ca doar la creditele ipotecare la cele de consum este perfect legal. Vreau sa stiu daca am vreo sansa in instanta.
Va multumesc anticipat.


Discuție comision banca
Buna dimineata, va rog frumos sa-mi rasupndeti si mie la urm. intrebare:
comisionul de administrare ptr. un credit de consum este considerat ca fiind abuziv sau numai la creditele ipotecare? Am avut un credit ptr. consum de 1000 de lei, l-am achitat pe 20.05.2015si vreau sa deschid actiune in instanta ptr. recuperarea comisionului de admistrare lunar deoarece banca imi incasa lunar 30 de lei la o rata de 205 lei. Am solicitat bancii sa renunte la acest comision incasat ilegal(consider eu) dar ei mi-au raspuns ca doar la creditele ipotecare la cele de consum este perfect legal. Vreau sa stiu daca am vreo sansa in instanta.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Credit banca
Multumesc frumos.
Discuție Credit banca
Buna ziua, doresc si eu un raspuns va rog frumos.
Am un credit pentru consum la care mai am de achitat suma de 441 lei. pe toata perioada creditului mi-au perceput comision de administrare de 30 de lei pe luna la o rata lunara de 200 de le. Vreau sa imi recuperez comisionul acesta in instanta si vreau sa stiu daca achit cei 441 de lei ramasi mai pot merge in instanata sau trebuie sa fie creditul in derulare ptr. a incepe demersurile?
Mai concret daca se achita un credit mai sunt sanse de recuperare a comisionului in instanta ?
Multumesc frumos
Răspuns la discuția Succesiune bunuri
Va multumesc frumos.
Buna ziua, doresc si eu o lamurire: dupa decesul socrului meu au ramas mostenitorii de drept respectiv soacra mea si copiii lor. Socrul meu a avut un autoturism si soacra mea doreste sa il vanda , in situatia in care nu s-a dezbatut succesiunea cum se poate instraina masina? si daca se poate dezbate succesiunea doar ptr. masina.
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca un comision de administrare credit lunar este un comision abuziv, si carui organ competent sa ma adresez pentru anularea lui.
Răspuns la discuția alocatie de sustinere
antonya10 a scris:

Buna ziua, doresc si eu o lamurire: vreau sa depun dosar pentru alocatia de sustinere la Primarie. Am toate documentele, problema este ca adeverinta de venit de la fisc este ptr. anul 2015, si mi se cere si ptr. anul 2014. Este corect din moment ce lg. 277/2010 la art. 13 spune case iau in considerare veniturile din ultima luna inainte de solicitarea dreptului. Va rog sa-mi spuneti daca este necesara si adv. de venit ptr. 2014 sau este o dorinta a fc. public. Multumesc anticipat.


Buna ziua, doresc si eu o lamurire: vreau sa depun dosar pentru alocatia de sustinere la Primarie. Am toate documentele, problema este ca adeverinta de venit de la fisc este ptr. anul 2015, si mi se cere si ptr. anul 2014. Este corect din moment ce lg. 277/2010 la art. 13 spune case iau in considerare veniturile din ultima luna inainte de solicitarea dreptului. Va rog sa-mi spuneti daca este necesara si adv. de venit ptr. 2014 sau este o dorinta a fc. public. Multumesc anticipat.
Discuție Debit somaj
Buna ziua, doresc si eu o lamurire, un functionar public disponibilizat a primit indemnizatie de somaj in urma disponibilizarii. A urmat un proces in urma caruia a fost repus pe functie si drepturile salariale pe care le primeste esalonat pana in 2016. Curtea de conturi a hotarat ca banii primiti din indemnizatia de somaj sa se returneze asfel i s-a pus poprire be banii primiti din reintegrare. Inrebarea este: se incadreaza acest caz in legea data cu privire la amnistia mamelor, pensionarilor si a bugetarilor?