avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate IfteneNicoleta

Activitate IfteneNicoleta

Buna ziua, eu am un proces suspendat, pe portalul judecatoriei scrie actiune in constatare, inseamna ca procesul e suspendat in continuare, nu? Multumesc!
Răspuns la discuția neprezentare avocat la proces
Mentionez ca eu am platit jumatate din onorariul avocatului ramanand ca cealalta jumatate sa o platesc dupa terminarea procesului, in cazul in care renunt la servicii si iau alt avocat, trebuie sa platesc si restul sumei? Va multumesc!
Răspuns la discuția neprezentare avocat la proces
Am semnat un contract, acest contract a ramas la avocat si nici nu l-am citit, din pacate, asa ca nu stuiu ce scrie.
Buna ziua, am un proces deschis iar avocatul meu nu se prezinta la termene,pot sa schimb avocatul? Mi-e teama ca voi pierde procesul prin neprezentare..... Multumesc
Buna seara, mama mea care locuieste la bloc are apa trasa separat, si alti cativa vecini, ii vine factura direct devla furnizor, pe langa apa consumata plateste si apa meteorica si canalizare, deci nu mai are treaba cu asociatia. Problema este sa mai nou asociatia o pune sa plateasca canalizare, 3,5ron motivand ca plateste apa pe xare o foloseste femeia de servici la spalatul scarilor. Intrebareavmea este: e legal asa ceva? Atata timp cat ea plateste odata xanalizare direct la furnizorul de apa? Este o lege? Cui sa se adreseze? Va multumesc!
Buna ziua, am si eu o intrebare, dupa 20 iulie trebuie sa nasc si vreau sa stiu daca eu ma incadrez conform noii legi sa iau indemnizatia de crestere a copilului, deoarece venituri mele din ultimii doi ani au fost asa (ma refer perioada iulie 2014-iulie 2016): iulie 2014-18 sept 2014 am fost in somaj, de pe 19 sept 2014 - 8 sept 2015 nu am avut venit, iar de pe 9 sept 2015-pana nasc am contract de munca. Dupa calcule ar iesi 12 luni de venituri dar 10 luni jumate sunt din perioada 2015-2016 si 2 luni ar fi cele de somaj din 2014. Beneficiez de indemnizatie, daca cele 12 luni nu sunt consecutive, dar totusi sunt din cei doi ani? Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua, am si eu o problema.Blocul mamei mele cu 8 etaje face parte dintr-un proiect de reabilitare termica incheiat cu primaria, prin fonduri UE. Reabilitarea consta in:repararea acoperisului, izolare termica a intregului bloccu polistiren de 10, inchiderea balcoanelor comune de pe scara cu termopan. Mama mea are un apartament cu 3 camere, camerele sunt dispuse pe ambele parti ale blocului, si pe fata si pe spate. Ea are facuta izolatie de 5 pe partea din spate. Primaria si asociatia au hotarat sa dea jos izolatia pusa de ea, care a costat 5000 de ron, si sa o puna pe alor. Problema e ca o pune sa plateasca la fel ca si ceilalti, ca doar o parte din reabilitare e cu fonduri ue, si restul trebuie sa plateasca ei. Mie nu mi se pare in regula sa plateasca la fel, ptr ca ea a dat bani pe izolatia facuta de ea (izolatia a facut-o ptr ca ii ploua in casa), si nu mi-se pare corect sa o dea jos, cand ar putea sa puna diferenta de 5 peste a ei. Plus ca era normal sa intrebe pe fiecare in parte daca este de acord cu aceste lucrari, si sa li se explice de la inceput. Ptr izolatia facuta de ea nu are factura sau chitanta ptr ca firma care a executat lucrarea nu i-a dat. Ce este de facut in cazul acesta? Lucrarea a inceput deja, dar nu a ajuns inca la ea. Va multumesc anticipat ptr sfaturile date.
Buna ziua, am si eu o intrebare, fondul de rulment si fondul de reparatii este obligatoriu? Noi avem totul separat: apa, gaze, caldura