avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1207 soluții astăzi
Forum Activitate sanduene

Activitate sanduene

Răspuns la discuția Cine plateste amenda
Daca permiteti, stiti cum vad eu situatia asta cum spun uni ca plateste asociatia
-sunt pasager intr-o masina, auto respectiv e surprins cu o viteza mai mare decat cea legala, la amenda e pus soferul si eu ca pasager sa platim impreuna amenda>>e normal???:slap:
Revenind la subiect nostru>Daaa se poate pune si in carca membrilor asociatiei in cazul in care a fost stabilit in AG modul de angajare.
Răspuns la discuția Cine plateste amenda
Ce eram eu in ceata acum m-ati baga mai rau, din raspunsul care mi la ti dat:-/
Răspuns la discuția Cine plateste amenda
Ma scuzati, dar nu am inteles
PANA LA URMA CINE PLATESTE AMENDA??????
vad ca sunt pareri pro si contra, uni spun asociatia(adica toti membri asociatiei) alti ca Presedintele#-o
Răspuns la discuția Cine plateste amenda
Nu mi se pare corect sa plateasca locatari atata timp cat nu in AG se fac angajarile, si se fac de catre Comitetul executiv#-o
Buna ziua
In asociatia noastra de proprietari, administratorul, femeia serviciu si instalatorul sunt angajati in baza unei conventii civile, conform legislatiei respectivi trebuiesc angajatii cu CIM. In cazul in care vine ITM in control banuiesc ca o sa se lase cu amenzi :rtfm:
Intrebarea mea este-cine va plati amenda?
-PRESEDINTELE singur ?-sau presedintele impreuna cu comitetul?conform lg 230/2007 ei se ocupa cu incheierea contractelor din cate stiu.
Va multumesc anticipat pt raspuns

Multumesc ynocentta pt raspuns
Este vb de sediul asociatiei care a fost stabilit in AG sa fie intr o spalatorie, in spalatoria respectiva trebuieste zugravit, schimbat usa etc. Pt toate aceste lucrari care se vor termina sper in 2-3 saptamani,trebuie sa gasim o persoana fizica(zugrav) si pt lucrarea facuta trebuie platit, deci nu este angajat permanent al asociatiei
Buna ziua
Cum ar fi legal sau cum se procedeaza pt. a plati o persoana fizica pt unele lucrari efectuate in folosul asociatiei. Ma refer la ce anume document sau contract se face intre parti, pt a fi in legalitate, si daca aveti asa cv -model- vreau si eu, va rog sa imi trimiteti pe imail
sandel_ene@yahoo.com
Va multumesc anticipat pt ajutor.
Buna ziua.
O intrebare am daca ma puteti ajuta va rog.
Un asistent medical s a intepat cu un ac seringa care a fost folosit la un bolnav, se incadreaza ca accident de munca, sau trebuieste facut cv ce tine de SSM???
Buna ziua
Un mic ajutor doresc din partea dumneavoastra, referitor la preluare postului de administrator:
-A fost intrunit comitetul in care actualul administrator vrea sa renunte la postul pe care il ocupa, gandindu-ma ca mai am putin pana la pensie doresc sa preiau eu administratia, binenteles ca o sa urmez un curs de administrator imobile.
-Intrebare este>>care sunt documentele si la ce anume sa fiu atent cand preiau,daca exista o legislatie unde anume spune cum trebuie procedat la predarea-primirea administratiei. In lg230 si norma de aplicare nu am gasit asa cv.
-Si a doua intrebare: in urma discutiei cu administratorul am aflat ca la noi contabilul este si cenzor, adica semneaza pt intocmire documente financiare-contabile si semneaza si la cezor(verificare), este normal? ca mie sincer nu mi se pare corect si nici legal.
Va multumesc
am vandut masina in anul 2007, am facut coontract vanzare-cumparare, am scos o de la sectia financiara urmatori pasii fiind sa o inscrie noul proprietar, acesta nu a inscris masina si a vandut o.
Ce nu am facut eu este ca nu am scris pe talon ca am vadut masina catre....... noul prorietar///marea mea greseala!!!!
Acum i mi vin amenzi pe masina respectiva de radar si rovineta ...deci masina nu a fost inscrisa, am dat in judecata trimitand la instanta toate documentele adica..contract vanzare cumparare si radiere sectie financiara.
Instanta a trimis catre COMPANIA NATIONALA DE AUTOSTRAZI SI DRUMURI o cerere privind parerea lor, acestia spun :
-contractul de vanzare cumparare nu este opozabil
-conf. oug 15/2002 obligatia de plata a rovinetei revine proprietarului sau utilizatorului care este mentionat in certificatul de inmatriculare.

Si daca ma puteti indruma unde anume sa merg la politia din Bucuresti sa depun o plangere cv/ nu stiu ce sa rezolve cu inscrierea masinii noul proprietar
nu stiu unde sa fac asta la Udriste sau Pipera si la ce serviciu