avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Activitate simonaroxana80

Activitate simonaroxana80

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca se pot da declaratii de renuntare la succesiune inainte de inceperea dezbaterii acesteia la notar.
Context: trebuie facuta succesiunea dupa BUNICA decedata de 18 ani. In prezent sunt 4 frati mostenitori dupa bunica. Intre timp a murit si unul dintre copiii ei, mama mea. Acum se vrea dezbaterea succesiunii, mama mea avand ca mostenitori pe mine, pe tata si pe fratele meu.
Tata si fratele vor sa renunte la mostenire in favoarea mea. Se pot face declaratii de renuntare la succesiune in acest sens?
Pot renunta la partea lor in favoarea mea sau odata ce renunta, renunta de fapt in favoarea tuturor celor care participa la succesiune?

Multumesc si astept raspunsul dvs.
Buna ziua. Am rugamintea de a ma lamuri in urmatoarea situatie.
Sotul pensionar a decedat in luna iunie. Cum se stabileste pensia de urmas? Intelwg ca o varianta este de a renunta la pensia mea si a primi 50% din pensia sotului.
Dar de la 1 septembrie 2021, inteleg ca intra in vigoare legea nr 127/2019 unde la art 113 se precizeaza ca sotul supraviețuitor poate beneficia, pe lângă propria pensie, de un ajutor lunar de 25% din pensia soțului decedat.
In fapt, pensia mea este de 1261 lei iar pensia sotului era de 3347 lei. Ar rezulta ca am dreptul la o pensie de 2097 lei.
Insa, tot aceasta lege, precizeaza ca noua pensie NU trebuie sa depaseasca 80% din salariul minim brut pe țară (care este in prezent de 2300 lei), adica (dupa calculul meu) 1840 lei.
Ce este de facut? Daca depaseste suma de 1840 se impoziteaza sau pur si simplu nu pot beneficia de aceasta lege?
Multumesc mult si astept sfatul dvs.
una ziua,

Am rugamintea sa ma lamuriti in cateva chestiuni:
Am intrat in concediu de crestere copil incepand cu data de 4 februarie 2015 pe o perioada de 1 an. Dat fiind faptul ca tatal nu va sta acea luna cu copilul cand ar fi cel mai bine sa revin la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie?
Precizez ca nu ma intorc la fostul loc de munca, unde am avut contract pe perioada determinata (pana in martie 2015)ci ma angajez cu jumatate de norma la o alta firma.
Am nevoie de alte acte in acest caz? Daca dupa 4/5 luni ma angajez in alta parte,cu norma intreaga beneficiez de acest stimulent de insertie fara intrerupere? Multumesc anticipat!
Revin cu o rugaminte: pentru calculul indemnizatiei de somaj se ia in considerare salariul BRUT avut timp de 12 luni inainte de a intra in concediu pre si postnatal?
Multumesc mult pentru explicatii!
Buna ziua. Inteleg pana la urma din raspunsul dvs. ca pot inregistra cererea la agentia pentru ocuparea fortei de munca in termen de 12 luni.
Este adevarat ca nu poti beneficia de somaj daca au trecut mai mult de 12 luni de la incheierea contractului de munca? Nu e totusi aberant? Daca sunt in concediu de crestere copil pana la 2 ani,in toata aceasta perioada eu cotizez la somaj! de ce sa nu beneficiez de somaj dupa incetarea CCC?
Va multumesc pentru raspuns.Imi puteti preciza mai exact ce inseamna aceasta inregistrare (exista un termen limita?) Este o simpla luare in evidenta sau trebuie facut un dosar complet pentru somaj cu adeverinte de vechime si tot tacamul? Multumesc mult pentru ajutor!
Buna ziua. As vrea sa stiu daca pot beneficia de ajutor de somaj dupa incetarea concediului de crestere copil pana la 1 an. Mentionez ca m-am aflat in concediu de maternitate in perioada 1 octombrie 2014 - 3 februarie 2015. Incepind cu data de 4 februarie 2015 urmeaza sa intru in CCC, contractul fiind suspendat incepind cu aceasta data conform prevederilor art 51,lit.a din Codul Muncii.
Contractul individual de munca se incheie pe data de 1 martie 2015, fiind un contract pe perioada determinata. Practic in septembrie trebuie sa depun actele necesare pentru somaj daca sotul nu intentioneaza sa beneficieze de cele 30 zile de CCC (copilul implineste 1 an pe data de 5 noiembrie 2015!)?
Tot in acest context, daca optez pentru CCC pana cand copilul implineste 2 ani,as putea beneficia de somaj dupa aceasta perioada?
Multumesc aniticipat pentru raspuns!

Discuție Somaj dupa CCC
Buna ziua. Doresc sa stiu daca pot beneficia de somaj dupa efectuarea concediului de crestere copil de 1 an ( contractul de munca s-a incheiat inainte de a intra in CCC) De ce acte as avea nevoie si cand trebuie depuse aceste acte luand in calcul ca tatal nu isi va lua acea luna de concediu pentru crestere copil.

Multumesc mult si astept raspunsurile dvs.
Buna ziua.
As vrea sa stiu ce suma voi primi ca indemnizatie de maternitate la un salariu NET de 3500 (35 de milioane)pe luna. Precizez ca voi opta pentru concediu de 1 an.
Multumesc mult pentru raspunsul dvs.