avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate manybet

Activitate manybet

Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti in urmatorea speta:
Anterior nasteri copilului am lucrat cu Contract de Colaborare cu o Firma eu fiind Persoana Fizica unde mi sa retinut impozit pe venit 10% .Firma mia eliberat adeverinta de venit si declaratia 205 cum ca impozitul a fost declarat si virat catre buget .
Am depus documentatia pentru Indemnizatie Crestere Copil dar Doamna de la inspectie Sociala unde verifica dosarul imi spune ca nu trebuia retinut impozitul la sursa si ma pune sa fac declaratia 212 cu venituri din activitati independente.
Intrebarea este :
1. De ce nu este bine cu retinere la sursa?
2.Daca fac declaratia 212 trebuie sa fiu Persoana Fizica Autorizata ?
3.Cum este corect si legal sa procedez.
Mentionez ca suma castigata nu depaseste salariu minim pe economie pentru a plati contributii CAS,CASS
Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta : Sunt angajata unei clinici private in cursul zilei am incasat prin numerar de la un client persoana fizica 5500 lei si am emis bon fiscal (prestari servici ),Cineva din conducere a spus ca este gresit sa incasez de la o singura persoana peste 5000lei si sa fac o corectie in sensul ca trebuie sa emit alt bon dar cu incasare prin POS .Va rog sa imi spuneti ce este de facut sa remediez problema si daca administratorul poate sa ma sanctioneze pentru greseala facuta ,si totodata va rog imi spuneti care este limita de incasari numerar de la persoane fizice pentru prestari servicii si care este temeiu legal.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Arestare dacă ANAF a făcut apel
Multumesc frumos pentru raspuns ,
Răspuns la discuția Arestare dacă ANAF a făcut apel
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuie ca avocatul dvs. sa studieze dosarul si sa vada ce este acolo.
Sunt aspecte de procedura care trebuie analizate in primul rand.
In mod generic nu se poate afirma ca are sanse...

Răspuns la discuția Arestare dacă ANAF a făcut apel
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuie ca avocatul dvs. sa studieze dosarul si sa vada ce este acolo.
Sunt aspecte de procedura care trebuie analizate in primul rand.
In mod generic nu se poate afirma ca are sanse...

Buna ziua ,va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : o persoana a fost prinsa in 2014 ca vindea tigari contrafacute ,persoana X nu avea un domiciliu stabil statea cu chirie din acest motiv nu a stiut ca a fost trimisa in judecata in iunie 2017sa dat sentina de 2 ani cu executare nu a stiu nimic pana saptamana trecuta cand a venit politia si a ridicato
mentionez ca are 3 copii minori dintre care unul sugar ,
anaful a facut contestatie si se judeca in octombrie ,
va rog sa imi spuneti daca se mai poate face ceva daca ia pote sa conteste pedeapsa sau daca poate cere o pedeapsa m-ai blanda .
va multumesc
va multumesc pentru raspuns .
cum pot angaja un avocat din forum ma intereseaza la tribunalu Tulcea
intampinarea a fost facuta de un avocat in care a specificat respingerea atrageri raspunderi ca ar trbui anafu sa recupereze bani vanzand bunurile firmei si ca persoana x nu avea nici o calitate in functi de conducere .
din acest motiv intrebam daca persoana x ar putea sa sa mearga la prima infatisare fara avocat ca mi se pare destul de ciudat sa fii un angajat oarecare sa muncesti si dupa 7 ani firma sa intre in faliment si sa raspunda un angajat pentru bani patronului care ar fi trbuit sa ii dea la stat si nu ia dat

credati ca totusi ar fi m-ai bine sa angajeze un avocat?
buna ziua , poti sa te prezinti la un proces fara avocat la prima infatisare este un dosar pentru atragerea raspunderi .
de fapt persoana X a lucrat la o societate ca operator PC a primit de la tribunal o comunicare adresa pri care i se aduce la cunostinta ca are calitatea de parat in dosar plangerea este facuta de anaf alaturi de persoana x m-ai este parat contabila si administratorul i se cere sa depuna la dosar o intampinare cu dovezile cu care se apara a depus copie de pe contracu de munca si cartea de munca din care reiese ca nu a fost angajata pe functia de contabil asa cum reiese din comunicarea trimisa de tribunal ci a fost operator PC .
intrebarea este poate raspunde pentru ceva si daca se poate prezenta fara avocat sau ce anume ar trebui sa faca

va multumesc
multumesc pentru raspuns , dar cum pot lua legatura cu un avocat eu sunt din constanta