avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 948 soluții astăzi
Forum Activitate capalau

Activitate capalau

buna ziua! ma puteti ajuta si pe mine sa inteleg ce inseamna civantul ,,BEX" in limbaj judiciar va ro frumos ,,În temeiul art.598 al.1 lit.dCpp. Admite sesizarea BEX. Penale al TRIBUNALULUI BACAU si dispune retragerea MEPI.nr.647/D/2014 '' va multumesc.
Răspuns la discuția Probleme cu controlul judiciar
va multumesc pentru ajutor, dar am rugamintea daca ma puteti ajuta sa formulez cererea.... ce trebuie sa scriu in ea? o trimit la judecatorie sau la serviciul de probatiuni?
buna ziua! doresc sa stiu cum pot face sa mut controlul judiciar in orasul de domiciliu........cineva apropiat mie a primit o pedeapsa cu suspendare si 8 ani perioada de incercare sub control judiciar .a fost judecata intr-un judet la 500 km de domiciliu.instanta a dispus ca inculpatul sa se prezinte lunar la serviciul de probatiuni de unde a fost data sentinta . se poate face ceva in acest caz? cum care sunt procedurile?
Răspuns la discuția Probleme penale
deci daca fapta sa petrecut in 2009 sa prescris?
Discuție Probleme penale
Buna ziua! Am un prieten care a lucrat la o firma.... se intelege bine cu patronul acelei firme si in 2009 la rugamintile patonului a preluat firma pe numele sau, dar tot acel patron isi desfasura activitatea pe acea firma. In luna decembrie 2009 a complectat si semnat mai multe file c.e.c. pentru diferiti distribuitori. Dupa 2 luni, dupa ce a eliberat filele c.e.c. patronul a disparut. In anul 2014 a fost judecat pentru inselaciune deoarece c.e.c. nu aveau acoperire. La una din filele c.e.c. instanta a respins pentru ca nu aveau la dosar contractul incheiat intre cele doua firme. Iar fila c.e.c. a fost semnata in alb. Instanta a trimis inapoi la Parchet, iar parchetul la politia economica. Dupa 6 luni dupa ce sa dat sentinta a fost chemat din nou la politia economica in calitate de suspect pentru inselaciune cu fila c.e.c. care a fost respinsa de instanta deoarece cei de la politie au obtinut contractul cu fila c.e.c. semnata in alb. In contract se specifica faptul ca fila c.e.c. a fost data drept garantie si semnata in alb. Ce poate sa faca in acest caz? Am citit pe internet ca dupa noul C.P. si noul C.P. P. dupa 5 ani se prescrie fapta. Este adevarat ? Cum sfatuiti sa procedeze in acest caz? Faptele sau petrecut in anul 2009. Va multumesc.
Buna ziua! Sunt angajat ca si curier de 3 ani de zile la o S.C. cu contract de munca de 4 ore care imi este prelungit din 3 in 3 luni, este legal ceea ce fac ei?
si in acest caz ce as putea face finca contul care imi este blocat e contul de salariu
Dar are dreptul sa-mi blocheze condul de salariu fara sa ma anunte? Eu din cate stiu are dreptul la doar o treime din salariu nu 100%
Am si eu o problema.................. in anul 2008 am facut un imprumut la banca de nevoi personale......... din cauza problemei financiare nu am mai putut achita ratele catre banca. in anul 2009 am ramas fara loc de munca sii o perioada de timp am lucrat la negru. Tot in acel an ( 2009 ) am fost trimis catre executare silita. De aproape 2 ani lucrez la o firma de curierat cu contract de munca de 4 ore, si azi m-am trezit cu contul blocat din cauza executorului. Problema e ca am citit mai multe articole in care se specifica ca in termen de 3 ani de zile daca nu se poate rezolva nimica se prescrie adica din 2009 cand am fost trimis in executare silita poate sa-mi mai puna acuma propire pe salariu??