avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Activitate CARPENSIONARI

Activitate CARPENSIONARI

Buna ziua,
Suntem Casa de Ajutor Reciproc A Pensionarilor Sighisoara, si am dori sa va adresam o intrebare referitor la membrii insolventi.
Aceste persoane, cateva doar, au decedat, si nu au rude , au decedat si girantii, practic trebuie sa ii scoatem din evidenta noastra,din fisele personale, cu soldurile ramase la cotizatie si imprumut.
Am dori sprijinul dmv, , daca este posibil sa ne ajutati cu inregistrarea lor in evidentele noastre contabile si in programul de CARP.
Va reamintesc ca, venitul nostru este doar din taxa de inscriere si dobanda, deci nu din ratele de imprumut , si de aceea nu putem trece pe cheltuieli aceste sume.Trecerea pe cheltuieli ar insemna sa diminuam venitul nostru din dobanda si nu este in concordanta cu realizarile noastre, ca si cont de cheltuieli.
Noi ne-am gandit sa inchidem aceste fise prin contul 1171 , sold creditor, de care dispunem suficient.
Cerem sprijinul dmv., daca aveti si alte solutii in acest sens.
Va multumim
PRESEDINTE
Sing. HORVATH IOAN N
Buna ziua, va rugam sa ne specificati art. din lege care indica acest lucru, deoarece sunt multe discutii contradictorii in acest sens?
Multumim mult pentru ajutor.

IULIA NEDELCU a scris:

Buna ziua,
Conform legii, nu mai conteaza daca salariatul este pensionar sau nu; angajatorul este obligat la plata CAM in cuantum de 2.25% din salariul brut (datorita faptului ca nu se mai plateste somaj nici de angajat, nici de angajator).

Confor noilor legi de salarizare societatea trebuie sa plateasca 2.25% Contributia asiguratorie pentru munca, calcalat la salariul brut. Societatea noastra CARP Sighisoara, are 13 pensionari angajati cu carte de munca , Am dori sa stim daca acesti angajati pensionari platesc integral contributia 2.25%,?, deoarece conform instructiunilor contributia de 2.25% este impartita in felul urmator:
- 15% pentru fondul de garantare
-20% somaj
- 5% pentru accidente de munca si boli profesionale
- 40% pentru plata concediului medical
- 20% un cont distinct separat pentru buget.
Daca platim somaj si pentru concediu medical , inseamna ca pensionarii pot merge in somaj si concediu medical.
As dori sa specificati , platim si mergem in concediu medical si somaj, sau nu platim ,numai 40% din totalul calculat din 2.25% si nu putem merge nici in somaj si concediu medical?
Asteptam raspunsul d-voastra pentru clarificarea platii obligatilor salariale.
Discuție Calcul salariu
Dupa sistemul nou de salarizare societatea plateste 2.25% din salariul brut. Societatea noastra lucreaza numai cu pensionari, suntem CAR Pensionari Sighisoara. , am dori sa stim ce nu trebuie sa plateasca un pensionar cu carte de munca din acest procent. In sistemul vechi pana la 31.12.2017, pensionarii nu plateau somaj, nu puteau merge in somaj, si 0.85% pentru concediu medical.
Am dori sa specificati ce nu plateste un pensionar din 2.25%?
Multumim pentru ajutor.
Conform legislatiei in vigoare, cei care lucreaza doar 4 ore trebuie sa plateasca CAS Societate pentru 8 ore. In lege nu se specifica daca cei cu pensie de boala 4 ore trebuie sa plateasca sau nu, CAS la 8 ore?
In lege se vorbeste numai de persoane cu dizabilitati si de pensionari cu limita de varsta, care sunt scutiti de acest lucru.
Va rugam sa specificati cum sa procedam?
Va multumim pentru ajutor.
In cadrul asociatie sunt angajate la caserie doua persoane cu 8 ore/zi, urmare a introducerii programelor informatice precum si a modificarii modului de incasare datorita obtiunii membrilor si a reducerii cererilor de imprumut s-a redus timpul de lucru efectiv si dorim reducerea programului de lucru la 4 ore/zi. Intrebarea noastra este daca se poate legal reduce programul de munca cu mentionarea articolului legislativ.
Am dori sa stim ce obligatii trebuie platite la salarii,pentru pensionarii cu contract de mandat,alesi in adunarea generala.Dupa imformatile primite de conducerea asociatiei am dori sa reglementam definitiv aceasta problema si anume:i
- impozit16%
- CASS 5.5% si 5.2%
- accidente de munca si boli profesionale intre 0.15%-0.85%
Nu se plateste CAS,somaj.fond de garantare 0.25%,contrib.pt.concedii si indemnizatii 0.85%.Va rugam sa confirmati sau sa ne corectati in aceasta problema.Avem raspuns de la Ministerul Muncii faptul ca cei care au fost alesi in Adunarea generala pot fi angajati cu contract de mandat pe perioada mandatului.Asteptam raspunsul dvs.Va multumim