avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1896 soluții astăzi
Forum Activitate carmenmadgearu

Activitate carmenmadgearu

Sunt persoana fizica, cetatean roman cu domiciliul in Romania si am un contract de cercetare in Polonia pentru perioada 1 octombrie 2017 - 28 februarie 2018. Cei din Polonia mi-au cerut certificat ca am rezidenta fiscala in Romania pentru a-mi retine impozitul datorat potrivit legii romane, care e mai mic decat cel care s-ar aplica in Polonia. M-am dus in decembrie 2017 la ANAF sector 1, de unde apartin, si am primit certificat de rezidenta fiscala in Romania pentru 2017. Mi-au zis ca nu imi pot da in avans pentru 2018. M-am intors pe 8 ianuarie 2018 si am cerut certificat de rezidenta fiscala pentru perioada 1 ianuarie - 28 februarie 2018, pana la incetarea contratului meu de cercetare in Polonia. Mi-au dat un certificat valabil intre 1 ianuarie si ziua cand am solicitat certificatul - 8 ianuarie, spunandu-mi ca ei nu au de unde sa stie ca eu nu imi voi schimba de maine domiciliul fiscal. Mi-au mai spus ca e posibil ca eu sa imi prelungesc acel contract peste limita de 182 de zile, cat scrie in conventia pentru evitarea dublei impuneri ca poti lucra intr-o tara fara sa iti schimbi rezidenta fiscala. E adevarat ca ANAF nu poate da certificate de rezidenta fiscala pentru viitor? Eu ce sa fac sa evit sa platesc impozitul mai mare? Cei de la ANAF imi spun ca polonezii imi pot retine impozitul datorat in Polonia, iar, ulterior, eu pot face o cerere la anaf in Romania ca sa mi se aplice impozitul mai favorabil, iar diferenta care se va constata ca am platit-o in plus se va constitui intr-un credit pe care il voi avea eu la anaf si va fi folosit pentru plata altor impozite din el ... Versiunea asta mi se pare absurda.
Buna ziua,
am cumparat recent un apartament dobandit anterior prin legea 112 de catre fostul chirias. In titlul meu - contractul de v/c dintre fostul chirias si ICRAL - se arata ca am o cota indiviza de 40 % din "partile de folosinta comuna ale imobilului". Cum stiu care sunt aceste parti de folosinta comuna?

Mentionez ca mostenitorul fostului proprietar, caruia i s-a retrocedat ce a mai ramas din casa nevandut, adica unele camere la mansarda si la demisol, plus curtea, sustine ca eu am drept de trecere prin holurile de la demisol/ mansarda, iar nu drept de proprietate in cota indiviza. De asemenea, initial, casa avea la subsol spalatorie, iar la mansarda uscatorie, spatii pe care acum mostenitorul fostului proprietar si le-a intabulat (cred ca fraudulos) ca fiind ale sale.

Acum acest mostenitor doreste sa vanda partile car ei-au fost retrocedate, de aceea e f important sa stiu care sunt partile comune, pentru a clarifica daca acesta nu vrea cumva sa vanda si parti asupra carora am si eu drept de proprietate.

Stiti cumva sa existe spete pe aceasta tema? Ma puteti ajuta sa fac lumina in aceasta chestiune. Nu prea stiu de unde sa o apuc ...

Multumesc!
Buna ziua,
am cumparat recent un apartament dobandit anterior prin legea 112 de catre fostul chirias. In titlul meu - contractul de v/c dintre fostul chirias si ICRAL - se arata ca am o cota indiviza de 40 % din "partile de folosinta comuna ale imobilului". Cum stiu care sunt aceste parti de folosinta comuna?

Mentionez ca mostenitorul fostului proprietar, caruia i s-a retrocedat ce a mai ramas din casa nevandut, adica unele camere la mansarda si la demisol, plus curtea, sustine ca eu am drept de trecere prin holurile de la demisol/ mansarda, iar nu drept de proprietate in cota indiviza. De asemenea, initial, casa avea la subsol spalatorie, iar la mansarda uscatorie, spatii pe care acum mostenitorul fostului proprietar si le-a intabulat (cred ca fraudulos) ca fiind ale sale.

Acum acest mostenitor doreste sa vanda partile car ei-au fost retrocedate, de aceea e f important sa stiu care sunt partile comune, pentru a clarifica daca acesta nu vrea cumva sa vanda si parti asupra carora am si eu drept de proprietate.

Stiti cumva sa existe spete pe aceasta tema? Ma puteti ajuta sa fac lumina in aceasta chestiune. Nu prea stiu de unde sa o apuc ...

Multumesc!
Multumesc. totusi mai multi notari mi-au spus ca notarul este obligat sa faca intabularea si ca exista si un sistem electronic notarial prin care se transmit documentele necesare intabularii.
Am obtinut un certificat de mostenitor cu partaj succesoral, iar notarul care a derulat procedura mi-a spus ca nu poate cere intabularea dreptului meu de proprietate asupra imobilului pe care l-am dobandit in proprietate exclusiva (o casa batraneasca cu terenul din jurul curtii) pana cand nu ii aduc un certificat fiscal.
Precizez ca suscesiunea s-a dezbatut in Onesti (Bacau), imobilul pe care l-am dobandit este intr-un sat din apropriere, iar intabularea dreptului de proprietate am inteles ca trebuie facuta in orasul Bacau. Iar eu locuiesc in Bucuresti ...

Eu am obtinut certificatul fiscal de la primaria comunei unde e situat imobilul, la 14 zile dupa obtinerea certificatului de mostenitor, dar ar trebui sa gasesc o modalitate de a i-l trimite notarului.

Este adevarat ca notarul nu poate cere intabularea pana cand nu ii trimit certificatul fiscal? Exista un termen in care trebuie ceruta intabularea? Cum afecteaza neintabularea dreptul meu de proprietate asupra imobilului dobandit (casa bunicilor)? Pot eu sa cer intabularea in locul notarului (initial acesta ma pusese sa declar ca voi face eu intabularea).

Va multumesc foarte mult.
Va multumesc foarte mult.
voi urma aceasta cale.
Stimate domnule Valeriu,
va multumesc mult pentru raspuns. Motivul pentru care ma gandesc la astfel de variante este urmatorul: CIM unde am cartea de munca si salariul cel mai mare se refera la o activitate cu norma intreaga, care imi cere sa fiu prezenta la birou 8 ore pe zi, ceea ce eu nu doresc sa fac avand un sugar acasa. Pe de alta parte, celalalt contract, pe perioada determinata si cu jumatate de norma, imi permite sa lucrez de acasa, in prpriul meu ritm, fiind vorba de o activitate de cercetare. Desi remuneratia e mai mica soi decat indemnizatia pe care as primi-o de la CIM principal, eu doresc reluarea CIM in activitatea de cercetare, insa doresc sa evit sa trebuiasca sa ma intorc si la serviciul principal, care imi cere sa merg la birou, si nu ma intereseaza nici stimulentul de insertie pe care l-as obtine. Imi dau seama ca asta nu e cea mai avantajoasa solutie pentru mine, dar, fiindca doresc sa continui acest contract intr-un proiect de cercetare si nu vreau sa imi incurc nici colegii din acest proiect, imi asum dezavantajele, in masura in care legislatia permite.

Astfel incat, va multumesc pentru precizarile legate de plata asigurarilor. Inteleg ca nu este o solutie uzuala.Am retinut si sugestia dvs de a discuta cu cei de la AJPIS, desi nu sunt sigura ca voi gasi pe cineva dispus sa stea de vorba cu oamenii. Judecand dupa site-ul lor, poti doar cere audienta la directorul general sau la adjunctul sau ...

Totusi, preocuparea mea cea mai mare este urmatoarea: daca solicit CIC pentru o perioada de 1 an de la angajatorul unde am contractul principal si nu merg la primarie sa cer si indemnizatia (deci nu primesc bani, dar pastrez anumite beneficii - vechime in munca si specialitate, pastrarea postului), pot continua sa lucrez in celalalt raport de munca?

Va multumesc foarte mult
1. Daca solicit concediu de crestere a copilului pe o perioada de 1 an, cum apare in legislatia actuala, si nu solicit la primarie indemnizatia:
a) pot sa imi platesc eu singura stagiul de cotizare in vederea stabilirii dreptului la pensie si somaj?
b) continui sa beneficiez, potrivit OUG 96/ 2003 de pastrarea locului de munca si, potrivit modificarilor aduse de OUG 124/ 2011 de vechime in munca si in specialitate?
c) cel mai stringent aspect pentru mine: pot sa am venituri rezultate din activitatea profesionala (rezultand dintr-un alt contract de munca, pe care l-as relua - cu jumatate de norma, pe perioada determinata)?

2. La fel, dar in situatia in care solicit concediu de 1 an pentru cresterea copilului si apoi concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la 2 ani, in perioada de 1 an (pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani) in care mi se acorda concediul fara plata de la angajatorul principal (unde am cartea de munca) pot primi venituri rezultate din activitati profesionale (cf celui de-al doilea contract de munca)?

Va multumesc din nou foarte mult pentru ca ma ajutati sa clarific aceste aspecte incurcate.
Va multumesc foarte mult pentru acest raspuns.

As vrea sa mai clarific cateva aspecte:
1. daca solicit concediu de crestere a copilului pe o perioada de 1 an, cum apare in legislatia actuala, si nu solicit la primarie indemnizatia:
a) pot sa imi platesc eu singura stagiul de cotizare in vederea stabilirii dreptului la pensie si somaj?
b) continui sa beneficiez, potrivit OUG 96/ 2003 de pastrarea locului de munca si, potrivit modificarilor aduse de OUG 124/ 2011 de vechime in munca si in specialitate?
c) cel mai stringent aspect pentru mine: pot sa am venituri rezultate din activitatea profesionala (rezultand din celalalt contract de munca, pe care l-as relua - cu jumatate de norma, pe perioada determinata)?

2. daca solicit cocnediu de 1 an pentru cresterea copilului si apoi concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la 2 ani, in perioada de 1 an (pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani) in care mi se acorda concediul fara plata de la angajatorul principal (unde am cartea de munca) pot primi venituri rezultate din activitati profesionale (cf celui de-al doilea contract de munca)?

Va multumesc din nou foarte mult pentru ca ma ajutati sa clarific aceste aspecte incurcate.
Buna ziua,
sunt angajata cu un contract de munca pe perioada nedeterminata din septembrie 2000 si mai am un contrcat de munca pe perioada determinata, cu jumatate de norma, din februarie 2014.

Doresc sa stiu daca pot solicita concediul de crestere a copilului in varsta de pana la 2 ani de la primul angajator (unde am cartea de munca si contractul pe perioada nedeterminata din septembrie 2000), fara sa mai solicit plata vreunei indemnizatii. In acest caz, as putea continua celalalt cm pe perioada determinata (practic sa realizez venituri din activitati profesionale)?

Eu as dori sa continui acest contract pentru ca este cu jumatate de norma si permite lucrul de acasa (activitate de cercetare), pe cand celalalt cm presupune norma intreaga si prezenta la birou, ceea ce nu imi permite sa fiu langa nou nascut in mod adecvat.

Va multumesc foarte mult