avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 751 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters323672

Activitate ContSters323672

Răspuns la discuția Cota parte din proprietate
O alta intrebare , daca nu mi se permite accesul in una din cladirire de pe propietare sau daca aceasta este inchisa si unul dintre propietari nu doreste sa imi dea un set de chei pot sparge incuietorile pentru a intra in aceasta ?
Detin o cota parte de 33,40% dintr-o propietate ce contine teren+cladiri , alti 2 propietari detin cate 33,30% fiecare . Eu pot inchiria cota mea de 33,40% fara acordul lor ?
Salutare , treaba sta cam asa , am incheiat un contract cu o persoana pentru anumite servicii (tamplarie pvc) si am stabilit ca intr-o saptamana v-a termina servicul , apoi m-a amanat inca o saptamana si tot asa pana la o luna cand a spus ca imi restituie banii . Acum s-au facut 2 luni de cand ma tot amana , am fost la politie sa depun o plangere pentru inselaciune dar cel ce se ocupa cu asta mi-a spus ca nu este inselaciune pentru ca este un contract intre 2 parti si trebuie sa il dau in judecata in civil . Este oare asa cum spune ?
Salutare , daca sunt pagubitul intr-un dosar de inselaciune pot beneficia de avocat din oficiu ?
Sunt taxe ce trebuie sa le platesc intr-un astfel de proces ?
Răspuns la discuția Plangere penala inselaciune
Deoarece acum sunt sigur ca este vorba despre o inselatorie , maine dimineata ma voi duce la politie . Maine trebuie sa duc si dovezile ? trebuie sa vina si martorii maine sau pot veni de buna voie cand vor ei ?

Sa explic mai clar cele intamplate
Respectivul este nasul unui var , a venit sa inlocuiasca niste geamuri sparte si asa a aflat ca sunt in cautare de tamplarie pentru noua casa , a venit am discutat , la discutie au participat si parintii mei , i-am dat 2000lei avans urmand ca a doua zi sa vina cu un contract si sa stabilesc clar ce aleg pentru a trece suma in contract , a venit peste doua zile cu 2 foi a4 pe care le-a completat si semnat si mi-a spus daca pot sa ii mai dau 500-600lei sau toti daca vreau , pentru ca practiv suntem "rude" nu am banuit nimic si i-am dat si restul din suma ( total 3000lei) , a ramas ca vine intr-o saptamana , cu o zi inainte il sun si il intreb data exacta sa stiu cand vine si ma amana cu o alta saptamana , dupa 3 zile ma suna si imi zice daca am sa il imprumut cu 4000lei ca are o lucrare si ii dau aia doar 10% avans si imi 5000lei inapoi dar l-am refuzat , a insistat de 2-3 ori iar atunci m-am pus putin pe ganduri , cand a venit si a 2 saptamana l-am sunat iar motive ca este bolnav nust cine bla bla si vine sigur peste 3 zile apoi il sun iar , zice ca peste 2 sigur , dupa 3 saptamani il sun dar surpriza nu mai raspunde :)) dupa 2 apeluri isi inchide telefonul , a doua zi sun de pe alt numar si raspunde , in urma discutiei ramane ca daca nu vine pana la sfarsitul saptamanii imi returneaza banii , asta nu s-a intamplat si nici la telefon nu raspunde , am fost la el acasa dar nu am de el , am dat de tatal lui si a ramas sa ii transmita ca voi depune plangere penala .

Voi ce ma sfatuiti sa fac ? am sanse sa castig un astfel de proces ?
Răspuns la discuția Plangere penala inselaciune
ynocentta a scris:

Daca dv puteti prezenta drept proba exemplar original-aceasta poate fi retinuta drept proba


Exemplarul este original dar nu este facut la notar sau inregistrat pe undeva .
Aici cred ca este iar vina lui ca nu declara contractele nu ?
Răspuns la discuția Plangere penala inselaciune
Daca martorii rude de gradul I sunt de acord sa fie martori ? am inteles ca nu ii poate obliga instanta dar ei pot fi martori intr-un proces penal , nu si in civil .


ynocentta , nu , nu este inregistrat , este un contract in 2 exemplare , completat de el si semnat fata de mine , 1 pastrat de mine 1 pastrat de el .
Salutare ,
In cazul unei plangeri penale pentru inselaciune ajuta ca si dovada un contract seroxat care apoi a fost completat si semnat de catre invinuit ?
Ajuta cu ceva daca la proces am doi martori care sunt rude de gradul I ?
Se pot obtine convorbirile telefonice si sa fie folosite apoi in instanta ?

Cam ce sansa este ca invinuitul sa fie declarat vinovat daca acesta neaga toate acuzatiile ?
Cat timp dureaza un astfel de proces ? si pot sa il dau apoi pe cale civila in judecata pentru obtinerea pierderilor ?
Răspuns la discuția Distrugere
Am incercat cu un alt geam spart in urma cu 1 an sa fac asta dar si-a luat angajamentul in fata celor ce au venit de la politie ca inlocuieste geamul si asa a ramas ...
Politistul ce a venit acum cateva ore , a spus ca nu pot depune plangere pentru distrugere deoarece suntem la comun si este necesar ca toti 3 sa depuna plangere . Daca o luam asa , mie mi-a fost distrusa cota 1/3 din acel geam + cota 1/3 din geamul celui de al 2 lea propietar + cota lui de 1/3 .
Noi cei 2 propietari putem depune plangere pentru distrugerea de 1/3 a noastra ?
Discuție Distrugere
Buna ziua , detin cota 1/3 dintr-o propietate comuna (3 propietari) .
Intre noi ne-am impartit casele (fara nimic legal) , x locuieste aici y acolo ,
Mereu sunt probleme cu unul dintre ceilalti 2 propietari , care consuma alcool si mai tot timpul face scandal , astazi unde locuiesc , respectivul a spart 2 geamuri , a fost chemata politia , a dat declaratie , a primit amenda .
Pot face plangere pentru distrugere ?ce cai legale sunt pentru a il obliga pe respectivul sa inlocuiasca geamurile ?

Multumesc .