avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Activitate ndragosionut

Activitate ndragosionut

Buna ziua! In anul 2019 am achizitionat un apartament intr-un bloc construit in 2016. Mentionez ca am cumparat apartamentul de la proprietar, nu de la dezvoltator. In jurul blocului sunt spatii de parcare, neintabulate si nu exista nici un spatiu verde.
Conform proiectului, ar trebui sa existe niste dale inierbate, dar acestea lipsesc si in locul lor sunt locuri de parcare. Cineva a facut plangere la politia locala pentru lipsa spatiilor verzi care erau incluse in proiectul de constructie.
Acum toti locatarii suntem buni de plata pentru nerespectarea proiectului de constructie. Dezvoltatorul nu vrea sa remedieze problema. Ce este de facut? Unde ar trebui sa ne adresam?
Buna ziua!
Care este procedura de contestare a unei autorizatii se constructie?
De o saptamana a aparut la spatiul verde a blocului unde locuiesc o autorizatie de constructie pentru un alt bloc. Terenul nu este la nici 4 metri de bloc si prin construirea unui alt bloc pe spatiul respectiv nu se va mai asigura insorirea apartamentelor de pe partea cu noua constructie.
Terenul este destul de mic si ar insemna ca utilajele sa ocupe locuri de parcare proprietate privata.
Strada de acces este foarte ingusta, iar noua constructie ar aglomera si mai mult aceasta strada unde nu incap doua masini in paralel.
Răspuns la discuția Neprezentare motivata la proces
Sunt deja plecat din tara si ma intorc dupa proces. Daca nu depun acea cerere ce se poate intampla? Pe mine m-ar interesa sa se amane hotararea pana undeva in septembrie, cand plec din nou pentru 3-4 luni. As putea face asta in vre-un fel?

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Puteti formula catre instanta o cerere prin care sa solicitati judecarea cauzei in lipsa, aceasta cerere neavand influenta negativa asupra unei eventuale cereri de apel.

Mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru viteza (103 km/h in localitate). Am depus contestatie la judecatorie si am obtinut cetificatul de grefa cu care mi-am recuperat permisul. Acum am aflat ca prima infatisare este pe 29 mai. Eu lucrez pe vapor si sunt plecat pana pe 8 iunie. Ce se poate intampla daca nu ma prezint la proces, lipsand motivat, dovedind cu contractul de munca? Se poate da hotararea in defavoarea mea? Mai pot face recurs in acest caz?


cyan a scris:

Trebuie sa obtineti
un certificat de grefa de la judecatorie in care sa se confirme depunerea cererii pentru renuntarea la plangere, cu certificatul de grefa depuneti permisul.

Am fost la judecatorie si grefierul mi-a spus ca nu se poate depune permisul asa, dar nu era sigura. Am intrebat si un politist care mi-a spus ca se poate totusi. Deci totusi sa depun cererea si sa iau certificatul?
Pe 19 ianuarie 2018 mi-a fost suspendat permisul pentru 3 luni fiind surprind de radar cu 103 km/h la iesirea pe autostrada din orasul Constanta. Am despus contestatie la judecatorie si mi-am recuperat permisul avand nevoie de el in aceasta perioada. In perioada urmatoare voi pleca din tara si nu voi avea nevoie de permis pentru urmatoarele 4 luni. Stiu ca se poate renunta la contestatie depunand cerere la judecatorie din nou. Aceasta cerere va fi luata in considerare la prima infatisare? Se poate ca dupa ce depun cererea de renuntare la contestatie sa depun permisul la politie si sa treaca perioada de suspendare cat sunt plecat?
Sunt angajat la o companie americana. Asta este si motivul pentru care plec din tara. Probabil ca imi voi deschide cont in tara in curand. Vazusem undeva ca amenzile administrative s-ar prescrie in termen de 1 an.
Răspuns la discuția Plata cheltuieli judecata
La trezorerie trebuiesc achitate, iar chitantele ar trebui duse la Parchet.
Buna ziua! Ma numesc Nichifor Dragos. In 17.09.2013 s-a dispus inceperea urmarii penale fata de mine pentru savarsirea infractiunii de fals privind identitatea, prev. de art 293, alin 1.
Am fost chemat la parchet si mi s-a adus la cunostiinta acest lucru. Apoi in data de 26.09.2013 s-a dispus scoaterea de sub urmarire penala si aplicarea unei sanctiuni administrative - amenda in cuantum de 700 lei si cheltuieli judiciare in cuantum de 50 de lei.
Mentionez ca incepand cu 27.09.2013 am fost plecat din tara pana pe 7.06.2014.
Acum sa va explic cum s-a ajuns la aceasta situatie: pe 15.12.2012 eram impreuna cu un prieten cu masina prin oras. Prietenul conducea masina fiind baut, iar eu eram pe scaunul din dreapta. Am fost opriti de politie, iar prietenului mei i s-a verificat alcolemia in aerul expirat. A fost destul de mult, nu mai tin minte exact, si am fost luati cu masina de politie la serviciul ambulanta pentru recoltare de sange. In masina de politie prietenul meu a incercat sa ii induplece pe politisti. Ajungand la destinatie politistul a spus: "Sa coboare prietenul tau din masina", referindu-se la mine. Am coborat la serviciul ambulanta si mi s-au luat probe de sange si declaratie. Apoi a urmat pritenul meu baut, iar eu am asteptat in masina. Dupa 5 min politistul a venit la masina revoltat ca el nu mai intelege cine e soferul si cine nu...probabil ca nu s-au inteles la bani.
Asa s-a ajuns la inceperea urmariri penale pe numele meu.
Consider ca s-a comis o nedreptate, ceea ce ma face sa nu vreau sa platesc amenda. Daca as fi fost in tara as fi contestat amenda, dar acum cred ca e prea tarziu.
In rechizitoriu sicrie ca dupa ce v-a fi platita amenda si cheltuielile judiciare trebuie sa ma prezint cu chitantele la Parchet pentru inchiderea dosarului.
Acum intrebarea mea este cand se prescrie amnda administrativa si ce se poate intampla daca nu o platesc. Mentionez ca nu am nimic pe numele meu, iar pe 15 august voi pleca iar din tara pentru o perioada de cel putin 6 luni.
Va multumesc anticipat!