avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1344 soluții astăzi
Forum Activitate romantic_tgv

Activitate romantic_tgv

Răspuns la discuția Asociație proprietari
Multumesc

ynocentta a scris:

Legal nu mai puteti ridica pretentii asupra fondului de rulment
Era normal ca la momentul instrainarii imobilului sa solicitati presedintelui de asociatie sa respecte dis[ozitia in vigoare si sa va restituie fondul de rulment
A intervenit termenul de prescriptie drept de executare debite

Răspuns la discuția Asociație proprietari
Datorii nu au fost la acel apartament. Eram cu toate la zi

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Si daca il cereti acum...pot invoca prescriptia eventualei datorii...deci...il puteti cere dar nu cred ca o sa mai recuperati ceva...

Bună seara! Am vândut apartamentul în 2015 și nu am solicitat restituirea fondului de rulment și nici în contractul de vânzare nu este menționat faptul ca fondul de rulment va rămâne cumpărătorului. Mai pot recupera acest fond de rulment?
Buna ziua,
Sunt funcționar public cu statut special și întrebarea mea este daca pot lua restul zilelor de concediu odihna pe perioada lucrata inclusiv prenatal și postnatal după ce termin postnatalul și apoi să intru în CIC?multumesc
am introdus cererea la OCPI dar mi-au zis ca nu poate face intabularea pe motiv ca actul de adjudecare are ca debitori pe Popescu C si Popescu I La OCPI au certificatul de mostenitor in urma decesului. In urma raspunsului de la ocpi voi face cerere de revizuire
Buna ziua
Am urmatoare problema si doresc sa ma ajutati cu sfaturi:

Popescu Constantin si popescu Ioana fac un credit cu ipoteca in 2007
In 2008 decedeaza Popescu Ioana si se face succesiune ramanand mostenitori Popescu Constantin si fiul acestora
Locuinta le este scoasa la licitatie si abia in 2013 le este adjudecat imobilui de catre mine. Acum doresc sa intabulez acest imobil pe numele meu si intampin urmatoare problema si anume ca in actul de adjudecare apare ca fosti proprietari Popescu Constantin si Popescu Ioana si cei de la cadastrui imi spun ca in intabularea lor apare Popescu Constantin si fiul datorita certificatului de mostenitor. Din cate am inteles executorul ar fi tb sa ceara in extras la zi inaintea intocmirii actului de adjudecare. Cu dumnealui cand am vb a zis ca nu tb sa proprietarii au fost Popescu Constantin si Popescu Ioana si ca dumnealui nu are nico vina.Ce pot face in aceasta situatie? Eu vreau sa-mi rezolv problema si sa am imobilul intabulat pe numele meu sa am actele in regula Daca nu m-am facut inteleasa va rog sa-mi spuneti


Buna ziua

In 2013 am cumparat o locuinta in urma unei licitatii. Acum am dori sa facem intabularea imobilului pe numele meu si al sotului asa cum suntem trecuti in actul de adjudecare. Cei care au facut credit in 2007 erau sot - sotie, in 2008 a decedat sotia si s-a facut o noua intabulare pe numele sotului si a fiului drept mostenitor sotul ramanand cu 5/8 si fiul cu 3/8. Problema este ca cei de la oficiul de cadastru imi spun ca trebuie sa vin cu precizari privind acest aspect. Ce ma sfatuiti sa fac?
Răspuns la discuția Pensie la limita de varsta
nu mai are alt stagiu

multumesc pt raspuns
buna ziua


as dori sa ma lamuriti sau cumm se calculeaza pensia la limita de varsta. Tatal meu implineste 59 ani in data de 10 octombrie 2014 si ar dori sa iasa la limita de varsta . Are 21 ani in campul muncii grupa II. Poate sa iasa la pensie la limita de varsta?:

multumesc