avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Activitate pitix

Activitate pitix

Am avut un proces, am facut apel, am primit intampinare la apel si am depus raspuns la intampinare. Nu am avut nimic altceva de declarat fata de cele scrise si nu am putut sa ma prezint la apel. Pe portalul just.ro au fost intotdeauna actualizate rezultatele insa pentru apel nu a fost facuta nici o modificare desi a trecut suficient timp. Apelul a fost facut la tribunal.

Ma voi duce sa aflu rezultatul cand voi avea timp, dar nu am primit nici o scrisoare si as vrea sa daca e posibil sa se fi anulat sau care e procedura in caz de neprezentare la apel ?
Cineva a dat in judecata o alta persoana, cunosc numarul dosarului, si acesta apare pe internet pe saituri precum infodosar.ro sau termene.ro si altele asemenea. Dar nu stiu daca aceste saituri vor publica inainte data si locul procesului, si nu stiu nici daca exista optiuni contra cost de a afla.
Detin o proprietate care se afla alaturi unei intersectii in care conform legii este interzis sa opresti, sa stationezi sau sa parchezi. Dar avand in vedere ca autoritatile nu se implica si acest lucru deranjeaza pe alta persoana care locuieste in zona, aceasta mi-a cerut permisiunea sa plaseze un panou rutier cu "Oprirea interzisa" pe proprietatea mea.

Stiu ca nu se ocupa politia rutiera cu amplasarea panourilor ci primaria, dar as vrea sa stiu cum ma va afecta pe mine, sau ce consecinte ar putea avea acceptul meu, avand in vedere ca voi fi principalul acuzat de aparitia acestui panou ?

Rog moderatorii sa mute acest topic daca exista o categorie mai potrivita.
Adica sa functioneze ca si s.r.l-urile, si sa se asocieze doar cine vrea.
Pentru 'Gica-contra': Nu a fost idea mea, exista deja multe grupuri care cred acest lucru, trebuie doar sa le cautati si sa va alaturati daca doriti.

Daca e permis link:
[ link extern ]
[ link extern ] /

Pe acest topic, comentati doar ca sa vedeti cate persoane sunt de acord.
Un locatar de la ultimul etaj a facut hidroizolatie doar pe partea lui de acoperis din banii lui, (nu am verificat nimic). La avizier pentru reparatii la cei din aceasi coloana au aparut cheltuieli dar nu si cel de la ultimul etaj.
Este corect sau legal ca asociatia sa impuna plata la toti din coloana acestuia ?
Ce obligatii in plus au membrii care semneaza un contract cu asociatia fata de locatarii care nu fac parte din ea ?
Cu alte cuvinte de ce este mai bine sa nu semnezi un contract care ar putea sa iti impuna anumite obligatii ?