avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1065 soluții astăzi
Forum Activitate Parisien

Activitate Parisien

Buna ziua,

Cat timp pot circula cu o masina care nu este inmatriculata pe numele meu? Masina este a unui prieten care este plecat din oras iar in acest timp eu voi circula cu masina care are toate actele in regula. Pot fi oprit in trafic pentru a mi se lua numerele de inmatriculare pentru ca nu este inmatriculata pe numele meu?
Răspuns la discuția Anulare acte de executare silita
Este adevarat, actuala hotarare poate fi apelata. Sa astept sa vad ce se va intampla dupa apel? In cazul in care va ramane definitiva aceasta hotarare, de a se anula actele de executare silita cu cine va trebuii sa iau legatura in cazul in care executorul judecatoresc nu emita adresa catre angajator si cu cine va trebuii sa iau legatura pentru a recupera sumele deja poprite? Se merita sa deschid si sa investesc inr-un un proces, exista sansa sa il castig si sa recuperez banii?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Buna ziua,

Am primit astazi o hotarare judecatoreasca de la instanta in care se dispune anularea actelor de executare silita subsecvente emise de B.E.J in cauza intr-un anumit dosar de executare. Intrebarea mea este, unde ma pot adresa pentru a mi se ridica poprirea de pe salariu ce se facea in baza acestui dosar anulat de executare silita.

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Va multumesc mult pentru raspunsuri, sfaturi si indrumari. Va pot deranja din nou daca voi avea nelamuriri?
Va multumesc mult pentru raspuns insa am vorbit la biroul executorului judecatoresc si a spus ca executarea silita continua. Eu am spus ca am stat de vorba cu un avocat care mi-a spus ca executarea trebuie sa inceteze insa el mi-a raspuns impertinent ca avocatul mai trebuie sa se intereseze si ca avocatul nu stie ce vorbeste. Ce ma sfatuiti sa fac urmatorul pas.
Am facut partaj la notariat in care m-am angajat sa ii las apartamentu in schimbul acelei sulte pe care nu mi-a platit-o. Eu apelez la un executor judecatoresc sa recuperez sulta, dar ce sa execute la ea, dat fiind faptul ca ea lucreaza prin strainatate, dar nu stiu detalii, ce, unde si cum.
Buna seara,

Puteti sa imi spuneti daca exista posibilitatea de a scapa de statutul de coplatitor al unui credit luat impreuna cu sotia de care am divortat si care lucreaza in strainatate? Mentionez ca mie imi este facuta poprire pe salariu pentru acel credit, in timp ce ea nu plateste nici un leu pentru acest credit. Cum pot face sa o trag la raspundere?Mai mult de atat am si o sulta de 20.000 de ron de recuperat de la ea, cum sa fac sa o recuperez? Am nevoie de ajutorul dumneavoastra. Va multumesc anticipat!
Buna seara,

In urma unui dosar de executare silita in care sunt coplatitor la un credit luat impreuna cu sotia (de care am divortat) mi s-a facut poprire pe salariu. Zilele trecute am primit de la Judecatorie un plic in care scrie ca instanta dispune urmatoarele: ”... Dispune suspendarea provizorie a executarii silite desfasurate de B.E.J ”XXX” in dosarul de executare nr. XXX/XXXX, pana la solutionarea cererii de suspendare a executarii silite inregistrate in dosarul nr. XXX/XXXX aflat pe rolul Judecatoriei. Prin urmare, efectele suspendarii executarii silite se intind si asupra actelor de executare realizate impotriva codebitorului NUMELE MEU, iar suspendarea provizorie a executarii silite desfasurate de B.E.J XXX in dosarul de executare nr. XXX/XXXX s-a dispus in privinta tuturor actelor de executare silita, pana la solutionarea cererii de suspendare a executarii silite inregistrate in dosarul nr. XXX/XXXX aflat pe rolul Judecatoriei, dosar in cadrul caruia s-a solicitat, pe calea contestatiei la executare, anularea tuturor actelor de executare silita emise direct in dosarul de executare nr. XXX/XXX. ... ”

Ce inseamna acest lucru? Mi se va ridica poprirea de pe salariu pana la lamurirea situatiei, sau ce inseamna va rog daca ma puteti ajuta. Va multumesc anticipat!
Va multumesc mult pentru raspuns! O alta problema ar fi aceea ca nu stiu numele cumparatorului, nici adresa acestuia. Nu am retinut numele lui bazandu-ma pe contractul de vanzare-cumparare, dar cum acesta s-a pierdut... o data cu el s-a pierdut si numele sa spun asa.
In urma vanzarii unei masini pe care nu o mai foloseam, am intocmit cu respectivul cumparator un contract de vanzare-cumparare de mana, cu doi martori de fata. Cand am vrut sa merg sa radiez masina de la fisc, nu am mai gasit acel contract si in acest moment nu mai pot face dovada ca masina am vandut-o si ca nu se mai afla in proprietatea mea. Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz?

Va multumesc anticipat!