avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate attilabiro73

Activitate attilabiro73

Buna ziua, Curtea de Conturi poate sa si verifice o firma cu aport 100% unei comune,cu capital social 5 000 lei care de fapt traieste din bugetul propriu, si are venituri obtinute 85% din sfera privata?Daca da , atunci la constatarea neregurilor cine actioneaza, si daca acorda aceasi masuri ca de exemplu a unei unitati bugetare?Si conteaza ceva daca administratorul a facut firma de 10 ori mai mare?
Buna ziua,persoana respectiva a beneficiat de stimulent de insertie,avand contract de munca cu 1/2 norma la o firma de constructii.Timp de 5-6 luni nu a fost chemat la munca,neavand de lucru,si patronul ramasese dator cu salariile anterioare.
Intre timp a plecat cu contract de munca in strainatate.La dupa un an de zile agentia judeteana ptr.plati si inspectie sociala a trimis o decizie de recuperare a creantelor,si o amenda contraventionala de 500 ron,considerandu se necuvenit stimulentul de insertie de crestere a copilului.Intrebare o fii daca se poate contesta,avand in vedere faptul ca si in momentul de fata are contract de munca activ la firma respectiva. potrivit reges Multumesc ptr.raspuns.
Discuție Atac contra HCL
Buna,am dat demisia din functie de administrator al unei firme proprietatea comunei(capital de stat),dupa statut,trebuie sa mai raman 3 luni in functie,dar Consiliul a votat hotararea despre demiterea mea si numirea a altui administrator,dupa o luna si ceva,fara a ma anunta.
Am vreo cale de atac ? Msi.
Buna seara am o intrebare o am permisul B suspendat 4 luni(ptr.nepredare la termen) si as vrea sa profit de iarna sa obtin categoria CE.Oare am dreptul cu permis B suspendat?
Răspuns la discuția Recuperare permis de conducere
Permisul trebuie predat dupa 14 zile de la comunicare de la instanta trimis prin posta?
Buna ziua as vrea sa ma intreb daca are dreptul un transportator sa recupereze creanta (stabilita de el )prin blocarea unei transport cesionat de la un alt transportator?Mersi anticipat
Răspuns la discuția Recuperare permis de conducere
Multumesc ptr.raspuns
Buna ziua,am avut o depasirea vitezei dificila la o limita de localitate filmat de un radar mobil(103 km/ora),iar in directia mea nu am avut panou de "Limita de localitate",am atacat procesul verbal,si am pierdut,am facut apel,dar nu cred ca admite.
Daca respinge si raman fara permis 90 de zile,mai am posibilitatea de a reduce ptr.30 de zile?Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Conflict de interese
Multumesc pentru raspuns,dar eu nu vreau sa fiu administrator la o alta firma,numai actionar si daca se poate,angajat
Buna ziua,intrebarea mea ar fii,daca sunt administratorul unei firme 100 % in proprietatea unei comune (Primarie),pot sa fiu actionar si sa am functie la intr-o firma care are activitate similara?Multumesc anticipat