avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Activitate elisa27

Activitate elisa27

Beneficiez de puncte de contributivitate pentru perioada de 14 ani și 6 luni?(adică perioadă lucrata in timpul când eram la pensie )
Am lucrat in învățământ,timp de 25 de ani ,apoi ,după ieșirea la.pensie ,mi am continuat activitatea în învățământ încă 14 ani 6 luni și 19 zile, totalizând 39 de ani 6 luni și 19 zile.
Am lucrat 39 de ani și 6 luni. (25 de ani fiind în activitate și restul de ani fiind la pensie )Beneficiez la recalcularea pensiei depuncte de contributivitate ??.Pe toată perioada mi s a oprit .contribuția pt.pensie
Fiica mea va fi executata silit pt impozitul unui teren,deși nu are niciun venit,dar este împuternicit la un cont bancar de al meu. Mă pot trezi că îmi vor lua bani din contul meu,unde este și ea împuternicit? Mulțumesc.
Buna ziua. Eu sunt coasigurata, prin sotul meu, care e salariat. As dori sa stiu, daca in urma mostenirii unui imobil de la mama mea, imi pierd calitatea de coasigurat sau nu. Multumesc

Răspuns la discuția Antecontract prima casa
multumesc mult
buna ziua. suntem doi proprietari al unui apartament si dorim sa il vindem unei persoane care vrea sa il cumpere prin Prima Casa. As dori sa stiu daca semnarea antecontractului trebuie facuta de ambii proprietari sau daca se poate sa semneze doar unul dintre ei , fara procura de la celalalt. Multumesc mult
Răspuns la discuția Act de donatie catre mama
si daca defunctul are mai multe bunuri, apartament si terenuri, asupra caruia se va face prima data executarea?
am terminat succesiunea pt un apartament si suntem doi mostenitori, eu si sora mea vitrega. As vrea sa stiu daca partea mea mi-o pot dona mamei mele si dc imi trebuie acordu surorii mele. Si o alta intrebare...in caz ca ar aparea o datorie bancara a defunctului, poate lua executorul judecatoresc si partea mea de apartament, chiar daca am donat-o mamei? parintii sunt divortati, iar eu nu am venit, doar sora vitrega lucreaza.
Răspuns la discuția datorii dupa succesiune
Cand i-am spus notarului ca am achitat deja o parte din datorii , mi-a spus ca nu poate face nimic si sa ma inteleg cu ea asupra banilor. eu acum , in momentul de fata, ce as putea face? sa ma duc din nou la notar si sa ii reamintesc de aceste datorii platite de mn? Am toate chitantele si facturile la tot ce am platit