avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate Dana1313

Activitate Dana1313

Da..acest lucru poate fi facut ...dar eu intrebam in privinta hectarelor de teren care valoreaza mult mai mult .....trebuie sa dau din nou primaria in judecata si sa cer daune materiale?...in baz carui temei de dreptpot face acest lucru?
Buna ziua,
Primaria a refuzat sa imi dea copii dupa documentele care au stat la baza reconstituirii dreptului de proprietate asupra unui teren ce a apartinut unchiului meu decedat inainte de 1989, am castigat procesul si am obtinut sentinta definitiva si irevocabila in instanta prin care Primaria era obligata sa imi puna la dispozitie aceste documente, deoarece reprezinta informatii de interes public.In continuare Primaria nu doreste sa imi dea aceste acte nici prin executare silita. Prin urmare nu stiu cat teren a avut unchiul meu si nici unde a fost situat cu precizie doar stiu localitatea unde s-a aflat. Acest teren a fost retrocedat unor persoane straine de familia noastra care nu au legatura de rudenie cu unchiul meu, terenul acum se afla la acesti oameni. Pot da in judecata Primaria, deoarece desi a fost obligata sa imi puna la dispozitie actele retrocedarii acest lucru nu s-a intamplat..pot cere daune materiale de la Primarie suma de bani aferenta de 8 Ha cat stiu eu ca a detinut unchiul meu ?
In 1982 matusa mea a vandut prin act autentic notarial o proprietate formata din casa si teren( curte) in suprafata de 600 mp. Casa era fara autorizatie si a trecut direct in patrimoniul cumparatorului, pe cand terenul aflanduse in timpul legii 58/1974 a trecut in proprietatea statului printr-o Decizie nr.... data de catre Comitetul Executiv al Consiliului Popular in care se afirma faptul ca terenul trece in proprietatea statului, iar constructia ii revine cumparatorului, dar cu drept de folosinta pentru 100 mp din curte. Decizia nu este semnata de catre Presedinte si nici de secretar, asa cum era normal, e semnata doar de sef sector urbanism. Proprietarul care a detinut casa a platit o suma de bani la stat ca sa fosloseasca terenul in toti acesti ani, si a facut o cerere la stat dupa 89 obtinand si terenul prin Ordinul Prefectului nr....cum pot lua inapoi acest teren ? pot sa dovedesc prin faptul ca decizia de expropiere nu era semnata de presedinte si nici de catre secretar...iar un act nesemnat nu e valabil? adica sa dovedesc ca statul nu a fost niciodata proprietar? .... sau poate mai exista vreo alta posibilitate. ? ....multumesc
unchiul a murit inainte de aparitia legii 18, a murit in anul 1981
Sunt in proces cu primaria pentru ca nu a dorit sa imi puna la dispozitie actele in baza carora s-a constituit si s-a reconstituit dreptul de proprietate pentru 4 ha teren.( pentru 1 ha s-a constituit dr. de proprietate la legea 18, iar pt. 3 ha s-a reconstituit dr. de proprietate la legea 1/2000).Cererea de retrocedare a fost facuta de persoane fara calitate de mostenitori, in baza unui testament fals, fara dezbaterea succesiunii dupa defunct care este unchiul meu (tatal meu si defunctul au fost frati buni). Am cerut aceste acte, ale retrocedarii, in contencios administrativ, acum ma aflu in proces la Curtea de apel. Pentru 1 ha teren ( cel care a fost obtinut prin constituire dr. de proprietate si la care exista Titlu de Proprietate eliberat direct pe numele persoanei care l-a cerut ( persoana care s-a dus si a facut cererea de retrocedare in baza testamentului fals), iar pentru celelalte 3 ha de teren care i-au fost retrocedate prin reconstituire la dr. de proprietate dupa urma unchiului meu nu s-a eliberat Titlu de Proprietate, a fost data asa spune primaria in sedinta de judecata si in intampinarea scrisa de avocat : ,,o hotarare a consiliului judetean nr. 112 prin care s-a validat dreptul de proprietate"...intrebare: Consiliul Judetean poate sa dea asemenea hotarare? din cate stiu eu doar comisia Judeteana de fond Funciar poate da hotarare de validare ...

Eu doresc sa anulez in contencios administrativ doar ,,in parte" actul prin care a fost impropietarit cel ce a mers cu testamentul fals si a cerut terenul (adica persoana neindreptatita), dar nu stiu ce act trebuie sa anulez doar ,,in parte'' in asa fel incat terenul sa nu ramana la cel ce l-a cerut prin testamentul fals, terenul sa nu revina nici inapoi in patrimoniul primariei, ci sa imi revina mie (desi eu nu am facut cerere de retrocedare la legile fondului funciar, pentru nu am avut cunostinta de existenta acestui unchi, dar eu sunt singura mostenitoare legala). Cu alte cuvinte: cum pot lua terenul de la aceasta persoana neindreptatita care l-a cerut cu un testament fals, dar fara sa anulez actele prin care i se recunoaste dreptul la teren, doar sa schimb numele, sa il trec pe numele meu, pentru ca sunt mostenitor legal al defunctului ( unchiul meu) chiar daca el a facut cererea de retrocedare iar eu nu am facut-o pentru ca nu am stiu de existenta unchiului ? ..va multumesc...
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Buna ziua,
Va rog frumos sa imi spuneti care era varsta de pensionare a barbatilor care lucrau in cadrul fostelor C.A.P-uri in perioada 1975-1977 ? Va multumesc!
Pot face un proces prin care sa oblig in instanta Primaria ,,X" sa imi dea anexa 24 completa , dar fara a dezbate succesiunea in instanta? Pot cere anexa 24 de la primarie in contencios administrativ? Ei mi-au dat anexa 24 imcompleta si in care nu e specificat si un teren de 1000 mp care figureaza in Titlul de propietate pe numele tatalui defunctei( pentru care doresc sa fac succesiune ), aceasta fiind bunica mea...multumesc
nu am intablare, suprafata reala pe care am masurat-o cu metrul de-a lungul curtii ar fi cea de 350 mp, iar restul pana la 402 s-ar afla la vecini ...
In anul 1994 s-a facut contractul de vanzare-cumparare pentru o casa si terenul aferent. In certificatul de mostenitor al celui ce a vandut era scris clar suprafata de 402 mp. Cand se face contracul de vanzare-cumparare, notarul pe atunci de la Notariatul de Stat, in loc sa scrie suprafata trecuta in Certificatul de mostenitor adica 402 mp, scrie in mod gresit suprafata de 350 mp cat era trecut in Certificatul de rol Fiscal de la primarie. Cum se poate recupera si restul de teren de 52 mp? pe cine trebuie sa dau in judecata? Vanzatorul mi-a vandut imobilul cu intreaga curte dar in realitate eu in acte nu am cei 402 cat era scris in Certificatul lui de mostenitor, am in acte scris doar 350 mp... Sa dau in judecata pe cine? Vanzatorul mi-a dat declaratie notariala ca el a inteles sa imi vanda intreaga curte fara sa isi opreasca pentru sine din teren.Sa dau in judecata pentru indreptare eroare materiala strecurata in actul de vanzare-cumparare, dar pe cine? pe notarul de stat care acum are birou de notariat public? sa dau in judecata notarul care detine arhiva fostului Notariat de stat? si care ar fi temeiul de drept ? multumesc frumos...