avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1680 soluții astăzi
Forum Activitate Bereschi Janos

Activitate Bereschi Janos

Buna ziua. O colegă de serviciu dorește să părăsească la sfârșitul lunii domiciliul soțului cu doi copii de 12, respectiv 10 ani împliniți. O sa fie schimbat și școala copiilor,are nevoie de acordul soțului? La începutul lunii februarie va intra în procedura de divorț. Acum va avea domiciliul la părinți săi. Poate bloca soțul prin orice metoda plecarea sa cu copii? Menționez ,că are dovezi clare ,că a inselat-o. Mulțumesc de răspunsuri.
Răspuns la discuția Poate forța minora?
Câteodată plătește 100 de lei,iar este când nici macar alocația nu o trimite. Vă mulțumesc pentru răspuns.

proastasatului a scris:

Depuneti cererea, pe calea ordonantei, la Cluj, unde isi are domiciliu copilul. Argumentati in cerere ca "s-au schimbat conditiile" care au stat la baza hotararii ce a dispus domiciliul copilei la Odorhei. Pe ultima perioada, de cand fetita locuieste la dvs, faceti dovada, daca e cazul, ca doar dvs v-ati ocupat de copila. Fetita va fi obligatoriu audiata dar nu va puneti baza in asta, bietul copil orice zice instanta face cum stie ea! Executorul, daca vine, nu poate forta copilul, ci va face un proces verbal in care constata refuzul copilului. Acest proces verbal il va trimite DGASPC-ului, iar acestia se vor adresa jud Cluj pentru a va obliga, impreuna cu copila, la o asa-zisa consiliere ptr 3 luni. Dupa cele 3 luni vi se vor aplica amenzi vreme de 90 de zile. Suma poate ajunge la maxim 20.000 de euro, dar in general e de 10.000 de euro. Cam asta e filmul care va asteapta. Mama plateste pensie sau ma rog ceva pentru copil?

Răspuns la discuția Poate forța minora?


niko 71 a scris:



Bereschi Janos a scris:



niko 71 a scris:



Bereschi Janos a scris:

Bună ziua. Pe acte custodia fetiței mele de 13 ani este la mama sa. Dar de 2 ani fetița se afla la domiciliul meu. Eu o cresc,este aici în Cluj la școală. De câteva zile mă amenința că ia fetița înapoi la ea in jud. Harghita. Poate să facă acest lucru,daca fetița nu vrea sa stea cu ea? Vă doresc o zi bună.
copii peste 10 ani pot fi audiati de judecator si pot decide la care parinte sa stea.


Deci în caz că apare cu un executor,o să fie audiată fetița? E important răspunsul, pentru liniștea sufletului meu. Vă mulțumesc.
chiar si executorul trebuie sa tina cont de vointa copiului ca nu-i un televizor pe care pur si simplu il iei cu japca .

Mulțumesc. M-am liniștit. O să încep procedura in instanta. Daca custodia și divorțul a fost la Cluj,la tribunalul de la Cluj incep demersurile? Fetița avea domiciliul în Odorhei. Sau acolo ?
Răspuns la discuția Poate forța minora?


Martonze a scris:

Stimate domn, nu poate lua fetiţa cu forţa, dar vă poate purta prin procese, pe la Protecţia Copilului, poate să ceară executarea silită a titlului executoriu care prevede domiciliul la mama ei.
Dvs. trebuie să cereţi în instanţă stabilirea domiciliului fetei la dvs., arătaţi cele de mai sus şi fetiţa va fi audiată. După ce aveţi hpotărârea judecătorească, nu vă mai poate şantaja.

Mulțumesc mult de răspuns și promptitudine. Divorțul și custodia copilului a fost finalizată la Cluj. Minora a stat un an în Odorhei. După care de doi ani s-au reîntors la mine. Acum la care instanța solicit mutația domiciliului fetiței? Doar aici sunt inca nelămurit. Vă mulțumesc din suflet.
Răspuns la discuția Poate forța minora?


niko 71 a scris:



Bereschi Janos a scris:

Bună ziua. Pe acte custodia fetiței mele de 13 ani este la mama sa. Dar de 2 ani fetița se afla la domiciliul meu. Eu o cresc,este aici în Cluj la școală. De câteva zile mă amenința că ia fetița înapoi la ea in jud. Harghita. Poate să facă acest lucru,daca fetița nu vrea sa stea cu ea? Vă doresc o zi bună.
copii peste 10 ani pot fi audiati de judecator si pot decide la care parinte sa stea.


Deci în caz că apare cu un executor,o să fie audiată fetița? E important răspunsul, pentru liniștea sufletului meu. Vă mulțumesc.
Bună ziua. Pe acte custodia fetiței mele de 13 ani este la mama sa. Dar de 2 ani fetița se afla la domiciliul meu. Eu o cresc,este aici în Cluj la școală. De câteva zile mă amenința că ia fetița înapoi la ea in jud. Harghita. Poate să facă acest lucru,daca fetița nu vrea sa stea cu ea? Vă doresc o zi bună.
Mulțumesc frumos. Și schimbarea adresei alocației o pot solicita înainte de a intra în instanță,sau doar după pronunțarea instanței?
Bună ziua. Am divorțat de 3 ani. Fetița mea a fost la început încredințată fostei soții. Dar de anul trecut fiica mea de 13 ani a rămas la mine in Cluj,și aici a inceput școala. Până acum trimitea cate 100 Ron+ alocația fiicei. Dar din August nu mai trimite nici una. Pot schimba custodia in Cluj-Napoca,sau se face in Odorheiu Secuiesc? Divorțul a fost pronunțat la Cluj-Napoca de către un notar public. Iar alocația o pot cere la adresa mea,fara custodia mea,deoarece fiica mea pe acte încă figurează pe domiciliul ei. Ce pași trebuie sa fac?
Va mulțumesc pentru ajutor.
Fetita mea a ramas in custodia mamei la divortul nostru de acum 2 ani. Intre timp anul trecut a refuzat sa plece inapoi la mama sa,si a ramas la mine. Ea sta in alt judet. Intrebarea mea este,se poate rezolva schimbarea custodiei prin act notarial,sau doar pe cale judecatoreasca? Va multumesc anticipat. O zi buna.
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Multumesc frumos. O zi buna.