avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1316 soluții astăzi
Forum Activitate taobao

Activitate taobao

2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
si daca copilul este asimptomatic la unul dintre teste , ce se va intampla ? nu il vor mai primi la scoala ? cine isi asuma raspunderea ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua ! si noi am fost in aceeasi situatie, Cauza fiind invidia colegilor pentru performantele copilului. Am facut cateva plangeri la inspectorat , la minister , la politie , diriginta si directorul stiau de situatia in clasa. Am convocat sedinte cu parintii la care a fost chemat psiholog, politist de la sectie, director de scoala . parintii copiilor problema fiind la fel de isterici ca si odraslele lor la sedinte. Am ajuns in momentul de a face sedinte la psihiatru si psiholog la spitalul de copii. situatia degenerase rau de tot. Acestia din urma ne-au indrumat sa ne schimbam scoala ceea ce la noi nu se putea fiind un preofil care trebuia sa ne mutam din judet.. Norocul nostru ca a venit pandemia si lucrurille s-au linistit nemaigasindu-se fizic copiii. Am terminat clasa a 8-a si in clasa a 9-a am mutat copilul in alt judet la un liceu cu profilul ei dorit. Tot calvarul a durat din clasa a 5-a pana intr-a 8-a.
deci , este sau nu legal sa inregistreze cu telefonul in clasa copilul orele de curs ? este legal acel angajament ? nu imi ofera posibilitatea ca eu parinte sa spun NU , nu sunt de acord.
Salutari !
Astazi copilul a primit la scoala urmatoarea declaratie :
in conformitate cu dispozitiile din :
- legea educatiei nationale nr. 1/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, art. 272(3) inregistrarea prin orice
procedee a activitatilor didactice poate fi facuta numai cu acordul celui care o conduce .
(4) multiplicarea , sub orice forma , a inregistrarilor activitatii didactice de catre elevi sau de catre alte persoane este
permisa numai cu acordul cadrului didactic respectiv
- metodologia cadru privind desfasurarea activitatilor didactice prin intermediul tehnologiei si al internetului, precum
si pentru prelucrarea datelor cu caracter personal aprobata prin ordinul nr. 5545/2020, art. 6,
Subsemnatul ........... parinte legal al copilului/ elevului ........, inmatriculat in clasa ...... ma oblig :
- sa nu inregistrez prin nici un procedeu activitatile didactice si sa nu le multiplic sub nici o forma fara acordul
cadrului didactic care conduce/ realizeaza activitatea respectiva,
- sa iau toate masurile pentru a preveni inregistrarea activ. didactice sau multiplicarea inreg. acestora , in absenta
acordului cadrului didactic care conduce / realizeaza activitatea respectiva.
Declar, sustin si semnez ca am luat cunostinta de intregul continut, precum si de prevederile art. 326 din Codul Penal
, privind falsul in declaratii.
Doresc sa dezbatem aceasta problema :
- copilul sufera de miopie , este asezat impotriva rugamintilor noastre mereu in ultima banca pe motiv ca este inalta
si altii nu vad la tabla de ea
- in ultimii 2 ani de studiu ,( acum fiind a 8-a) fiind un copil cu bursa , a capatat invidie si sa format un bullying in clasa
impotriva ei , motiv pentru care a fost nevoita sa faca inregistrari pentru a avea argumente fapt care au deranjat-o
pe d-na diriginta
- din cauza acestui bullying , copilul a facut psoriazis ( forma usoara) declansandu-se pe sistem de stres, fapt
confirmat de dermatolog si prin sedinte la psihiatru si psiholog.
Pot fi obligat de catre institutia scolara sa nu mai inregistreze copilul orele de curs cu telefonul sau acolo unde nu
intelege , pentru a dezbate subiectul la pregatire in particular ?
Dar agresiunile din clasa in care este implicata doar ea ?
Răspuns la discuția camera supraveghere
si cu drogatii si pedofilii care sunt peste tot , exemple de la tv. ce facem ?
dar daca cel care a initiat aceasta plangere impotriva mea este chiar el un pedofil deghizat in uniforma de politist sau doreste sa-mi faca un rau si doreste anularea camerei mele ? intreb si eu .
salut comunitate !
Detin o camera de supraveghere montata pe palierul etajului meu cu supraveghere asupra usii mele de la apartament , montata de cel putin 6-7 ani in urma. De un an de zile s-a mutat deasupra mea un domn politai care lucreaza in cadrul penitenciarului ( paznic). I sa pus pata pe camera mea si a facut o lista cu semnaturi de la toti locatarii precum ca nu sunt de acord cu montajul acesteia motivul fiind ca sunt filmati fara acordul lor. Nu am discutat cu nici un vecin, nu am intrebat pe nimeni nimic , nu am provocat polemici. Acum sunt citat la politie sa dau cu subsemnatul despre montatul camerei fara autorizatie. Cum ma pot apara in fata legii precum ca , camera o folosesc in interes personal pentru protectia copiilor mei si bunului meu ( usa de la intrare). Parintii mei au acces online la imagini live tot pentru supravegherea copiilor .
In dreptul usii mele au fost sesizati si drogati in momentul cand se injectau , dar si unul pedofil facand prostii cu pantalonii in vine, in casa fiind fiicamea. Cum ma pot apara in fata legii folosindu-ma de camera in continuare ? Ma gandesc la faptul ca oamenii astia(vecinii mei) sunt inconstienti la cat de benefic este un astfel de sistem.
Multumesc pentru sprijin .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa cum este logic ca, apa curge de sus in jos si fisura se afla pe coloana ce va deserveste pe dumneavoastra ,este si normal sa o reparati dumneavoastra fie ca fisura este in sifon sau conducta principala. Reparatia tavanului in dreptul interventiei reparatiei se va face de catre proprietarul acelui apartament , respectiv vecinul de dedesubt. Luati in considerare si faptul ca vecinul ar fi pus robinet pe coloana si v-ar fi inchis apa pana la remerierea problemei .
In luna iulie am imprumutat masina mea personala unui amic pentru un sejur in Franta. Ceea ce este adevarat ca i-am cerut 200 euro in schimb si am facut un contract de inchiriere fictiv , fara nici o valoare juridica. Surpriza a venit acum in posta la mine cu o amenda de depasire viteza (20 km peste limita ) 50 euro. Cum il pot obliga sa plateasca aceasta amenda daca el refuza ?
Salut ! Am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila de confiscare a unui autoturism intr-o tara terta precum si copie de pe cartea de identitate a acesteia. Masina confiscata in 2014 luna mai iar hotararea in 2015 luna septembrie. Am fost la Administratia Finantelor cu hotararea si cartea masinii pe motivul sa o scad iar raspunsul a fost ca " nu va putem ajuta cu nimic pana nu se valorifica bunul ".
Si daca se valorifica peste 10 ani, ce fac ? O platesc degeaba tot acest timp ? Va rog ajutati - ma cu un raspuns corect . Multumesc !
Am ajuns la exasperare si eu dar si ei, vamesii. Ultima oara cand am intrat in tara dinspre R. Moldova, am fost retinut in vama de catre lucratorii vamali 5, 30 ore doar cu pretextul ca am si detin carburant in rezervor si nimic mai mult de atat. Le-am cerut sa completeze un proces verbal cu fapta pe care considera ei ca am comis-o si au spus ca nu au nimic de completat , nu exista abatere dar ca doar detin carburat in rezervor si masina ramane in vama iar eu pot sa plec linistit acasa. Simt ca sunt luat in bataie de joc si se pune presiune asupra mea sa nu mai trec prin vama. Doresc sa ma indrumati undeva unde sa pot face o plangere impotriva lor( alentilor vamali) si abuzurilor lor. Am sunat la 112 si nu mi-a fost de folos cu nimic. Multumesc !
In acceasi seara la fel au procedat si cu o femeie care avea acasa un bebelus mic , iar ei ii curgea lapte din sani si au fost de neinduplecat.