avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters329214

Activitate ContSters329214

Va multumesc pt raspuns, dar as dori mai multe detalii in legatura cu modul de salarizare si legislatia aplicabila asistentelor medicale din crese si din centrele sociale in care sunt internati batrani. Cu deosebit respect, Mihai!
Va rog sa ma lamuriti daca asistentele medicale din crese beneficiaza de cresterea salariala de 25%, conform O.U.G. nr. 35/2015. Va multumesc!
Buna ziua! In urma dezbaterii succesiunii, apartamentul parintilor (tatal a decedat) a fost impartit, in 2015, conf. C. Civil, 2/8-mama, cate 3/8 pt fiecare dintre cei doi copii majori. Mama doreste sa imparta apartamentul numai cu fiul A, deoarece fiul B are propriul apartament. As dori sa stiu ce tip de contract poate fi facut pt fiul A, fara a putea fi atacat ulterior de fiul B, in instanta. Va multumesc!
Buna ziua! Instanta a stabilit plata pensiei alimentare pentru doi minori, de catre tatal copiilor. Dupa cateva luni de la divort, cei doi au incheiat un contract de partaj voluntar la notariat, prin care el cedeaza apartamentul fostei sotii in schimbul absolvirii de la plata pensiei pt cei doi copii.
Va rog sa-mi precizati daca poate fi anulata, la notariat, aceasta plata a pensiei stabilite de catre instanta. Va multumesc!
BUNA ZIUA! Mama unui copil cu sindromul DOWN solicita acordarea dreptului la hrana, imbracaminte,...si sume de bani pentru nevoi personale, in baza art. 129 din Legea 272/2004 si a H.G. 904/2014, conform carora are dreptul sa primeasca sumele de 16,60 lei (alocatie de hrana) si 498 lei (drept. imbracaminte, incaltaminte,...) / an, pt copilul de 4 ani.
In art. 129, alin. 2, se mentioneaza ca necesarul acestor nevoi si suma de bani pentru nevoi personale se stabilesc in functie de varsta si nevoile copilului, prin HOTARARE a CONSILIULUI LOCAL.
Cunoasteti cazuri asemanatoare in alte orase, in care Consiliul Local sa fi adoptat o astfel de masura?
Va multumesc anticipat!
Va multumesc, respectuos, pentru raspuns! Am gasit situatii in care unele Primarii au o comisie mixta, altele au comisii separate. Consultandu-ma si cu seful unui birou de R.U. al unei Primarii, am inteles ca trebuie 2 comisii, dar problema era ca nu prevede nici Codul Muncii cum se constituie comisia pt personalul contractual si am decis sa o intocmim dupa modelul comisiei infiintate pt functionarii publici.
Cu respect, Mihai!
BUNA ZIUA! Concubinul a dat o declaratie la notar conform careia este de acord sa incredinteze copilul mamei, spre crestere, educare si cu domiciliul la aceasta. E suficienta declaratia notariala sau e nevoie de o hotarare judecatoreasca?

Va multumesc!
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca, in cadrul institutiei publice, trebuie sa functioneze aceeasi comisie disciplinara si pt functionari si pt personalul contractual sau trebuie sa existe comisii diferite pentru fiecare.

Va multumesc!
BUNA ZIUA! Va rog sa-mi spuneti cum credeti ca e corect sa scriem in Dispozitii, in dreptul persoanei care semneaza: "vizat" sau "avizat"? Conform intelesului fiecarui termen, in dictionar, consider ca e corect termenul "vizat", dar am observat ca multe primarii folosesc "avizat".
Va multumesc!
Răspuns la discuția Evenimente familiale deosebite
Va multumesc, pentru raspunsuri!