avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate Popescu V. Alexandru

Activitate Popescu V. Alexandru

Răspuns la discuția calcul suprafata utila
Casa scarii daca este proprietate intra la suprafata utila,de aceea am intrebat cum se calculeaza deoarece intra numai suprafata palierelor nu si rampele, dar la parter apare suprafata de sub rampa-aceea intra la suprafata utila sau nu ?
Nu gasesc pe net si de aceea am pus aceasta intrebare.
Răspuns la discuția calcul suprafata utila
Casa scarii daca este proprietate intra la suprafata utila,de aceea am intrebat cum se calculeaza deoarece intra numai suprafata palierelor nu si rampele, dar la parter apare suprafata de sub rampa-aceea intra la suprafata utila sau nu ?
Nu gasesc pe net si de aceea am pus aceasta intrebare.
Cum se calculeaza suprafata utila a casei scarii pt. parter si 2 nivele
Terasa -acoperis care este proprietate apartamentului de sub ea intra la suprafata utila a apartamentului ?sau la suprafata construita a nivelului respectiv.
Se poate relua o actiune in instanta care a fost anulata ca cerere fara a se incepe judecata ?
Se poate relua o actiune in instanta care a fost anulata ca cerere fara a se incepe judecata ?
Răspuns la discuția Validare poprire
Am precizat ca s-a incuviintat executarea silita prin toate formele ei in dosarul executorului, poprire pe salariu nu este o forma de executare silita? Se trimite angajatorului un exemplar dupa titlul executoriu + incuviintare nu e suficient . De ce sa valideze poprirea alta instanta ca sa mai treaca timp ? Tertul poprit este firma debitorului !!!
Poprirea este una din caile de executare silita pt.sume de bani. Daca s-a incuviintat executarea in instanta ( fara a se contesta de catre debitor ulterior)- executarea silita prin toate formele de executare,de ce mai este necesara validarea popririi de catre alta instanta pt. salariatul unei firme ? ( care este si asociat si administrator al firmei respective )
In baza unei sentinte definitive si irevocabile,am apelat la un executor pt. recuperarea unei creante. Dupa incuviintarea executarii, executorul a cerut poprire cont si executare venituri prin Casa de pensii. paratii au contestat executarea. Cit dureaza pina imi intru in drepturi,deoarece la mai mult de doi ani , nu am recuperat nici cheltuielile de judecata, dar datoria ? Va mai avea loc un proces? De ce nu se respecta hotaririle definitive si irevocabile ?, a mai fost nevoie de o incuviintare a executiei in cazul paratilor ( persoane fizice ), iar acum in baza contestarii la executare inteleg ca se mai judeca iar. Ca sa-ti iei cheltuielile de judecata dintr-un proces, dureaza atita ? : 1. sentinta definitiva si irevocabila, 2. legalizarea sentintei 3. obtinere incuviintare executare (toata aceasta procedura a durat aproape 3 ani !)Iar acuma se judeca contestatia la executare ca un proces obisnuit. Toate aceste ii incurajeaza pe parati sa nu plateasca datoriile in nici un fel , iar eu ca si CREDITOR ,ma lupt cu DEBITORII recunoscuti -LEGAL !! Procedura este f. greoaie ( ca durata !!) recuperarea poate dura ANI !!! avind in vedere ca se pot executa 1/3 din venituri, cu toate ca detin o firma MARE !!-la care sint si administratori si actionari ,acuma iti rid in fata pt. ca LEGAL nu la pot face mai nimic !!
Legal ce mai pot face ?Multumesc !!
Unul din soti este beneficiarul legii nr.341/2004-deci scutit de impozitul respectiv, dar perechea -coproprietar cu cota- 50%, plateste sau nu impozit pt. partea sa de apartament?Daca nu in ce temei legal?, deoarece sotul este coproprietar numai pe 50% din apartament-pt. care ar trebui sa beneficieze de reducere. Va multumesc