avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 109 soluții astăzi
Forum Activitate otilia64

Activitate otilia64

Buna ziua, locuiesc la o casa la curte construita pe hotar. Ieri vecinul meu si-a construit un foisor lipit de peretele casei. Pentru aceasta constructie nu stiu daca a discutat cu mama care este proprietara casei, dar este in varsta de 93 de ani si nu prea mai are momente de luciditate. Ce pot face ?
Buna ziua, un student la cursurile de zi daca s-a angajat si primeste salariu mai poate primi si pensie alimentara de la unul dintre parinti?
Am platit cota parte din impozitul pe cladire si teren "calculata" de sora mea pe numele mamei cu ordin de plata .
Din pacate nu se poate vorbi cu ea, ea striga in gura mare pe strada si in curte ca sotul meu i-a rupt picioarele mamei si i-a spart capul. Mama avand probleme cu tensiunea si mai ales la varsta pe care o are, cade si o data si-a rupt piciorul pe strada si atat sora mea cat si noi eram plecati de acasa, dar noi am ajuns primii acasa si am ridicat-o si am dus-o in casa, apoi a venit si ea acasa dupa multe telefoane date si a dus-o la spital, din pacate la ea sunt toate actele mamei. Totul a fost filmat pe camera pe care o avem la strada , la intrarea in curte. Recent a cazut in curte si si-a spart capul lovindu-se de o bordura, tot noi am gasit-o, dar camera nu filmeaza in acea parte a curtii. Si a influentat-o chiar si pe mama sa spuna ca sotul meu i-a spart capul si i-a rupt picioarele.
Impozitul l-am platit la timp si exact suma pe care mi-a cerut-o, dar tot a dat mesaje la mine la serviciu ca n-am platit si, ea, mama are penalizari de platit din cauza mea.
Nu mai rezist!
Da, sora mea a trimis aceste mesaje, dar de pe telefonul ei si de pe adresa ei de email, dar ca si cum ar fi fost scrise de mama, toate incep la modul "sunt mama doamnei...... si va rog sa o ajutati, sa o sustineti finaciar pentru a-si plati partea care i se cuvine la plata facturii..." sau "la plata impozitului".
Da, mama este unicul proprietar.
Sora mea trimite aceste mesaje , dar in numele mamei o femeie de 92 de ani. Unde si cui as putea sa ma adresez pentru a stopa aceste mesaje. Cred ca vrea cu orice fel sa-mi afecteze imaginea pe care o am la serviciu. Dar nu cred ca i-au reusit aceste lucruri pentru ca in acest loc lucrez de peste 20 de ani si lumea cred ca ma cunoaste deja.
Da, mama este unicul proprietar, sau cel putin asa cred. Nu stiu, se poate sa fi facut impreuna cu sora mea vre-un act , vre-un contract de vanzare/cumparare catre sora mea. Nu stiu unde m-as putea interesa sa aflu, macar sa nu mai investesc bani in aceasta casa.
Buna ziua, mentionez ca acest impozit, il platisem inca din data de 06 martie.
Buna ziua, locuiesc impreuna cu sotul meu in casa mamei mele, locuinta este compusa din 5 camere. in 3 camere stau eu cu sotul meu, iar in celelalte 2, mama impreuna cu sora mea. Mi-a trimis pe email anuntul cu suma ce imi revine de achitat din impozitul pentru teren si locuinta, suma pe care nu stiu pe criterii a calculat-o, dar am achitat-o fara comentarii in data de 6 martie. In weekendul acesta a inceput sa trimita emailuri la serviciu, la resurse umane si sa ma acuze ca nu am platit integral suma ce imi revenea si acum avem de platit penalitati si aceste penalitati cresc zilnic.
Toate aceste mesaje le trimite in numele mamei, mama mea avand 92 de ani.
Ce pot sa fac, cum pot sa reactionez ca sa termine cu aceste minciuni?