avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate PaladeNicoleta

Activitate PaladeNicoleta

Buna ziua
Am un caz in care o angajata nu doreste sa inregistreze copilul (nu vrea sa ii obtina certificat de nastere). Aceasta doreste sa intre in concediu de crestere si ingrijire copil. Nu stiu cum sa procedez. Pot sa-i suspend contractul si sa-i eliberez adeverinta pentru CIC?
Mentionez ca certificatul medical constatator al nascutului viu l-am primit.
Multumesc pentru ajutor!
Buna ziua,

Daca abonamentele de sanatate includ si membri ai familiei angajatului, atunci acestea sunt considerate beneficii de natura salariala.
Ma ajutati, va rog, cu baza legala a acestei afirmatii?

Multumesc!
Răspuns la discuția Ajutor deces 2017
Buna seara,
Unde se specifica ca intra in vigoare la 20.02.2017?
Multumesc!
Buna ziua,
Sotia unui salariat a decedat in data de 17.02.2017, data la care s-a publicat Legea bugetului in Monitorul Oficial.
Va rog sa-mi spuneti ce valoare ii pot acorda salariatului: 1566 lei (noua valoare) sau 1341 lei (vechea valoare)?
Multumesc frumos.
Buna ziua,
Banca a blocat contul de salariu in conditiile in care la firma sunt primite popriri pe salariu iar plata acestora se face lunar conform legii.
Va rog sa ma ajutati cu o baza legala care ii da dreptul bancii sa blocheze contul de salariu.
Multumesc frumos.
O zi buna!
Buna ziua,

Exista posibilitatea ca o persoana care are dreptul la "pensie la limita de varsta" sa renunte la ea?

O zi frumoasa!
Discuție Post si functie
Buna ziua,

Ma ajutati, va rog frumos, cu diferenta dintre functie si post?

Multumesc
Va multumesc frumos!

O zi usoara.
Buna ziua,

Daca am lucrat in data de 1 Ianuarie (zi libera legala) - cate zile libere trebuie sa-mi acorde angajatorul?
Dupa parerea mea ar fi 2 zile, insa va rog sa ma corectati daca gresesc (cu argumente :) )

O zi frumoasa!
Buna ziua,

Puteti sa-mi spuneti care este baza legala unde scrie ca dosarele de personal trebuie pastrate 50 ani?

Multumesc frumos.